Лист Путіну, проєкт "Промінь" і 2 трильйони: у чому СБУ і ГПУ підозрюють Медведчука і Козака

Лист Путіну, проєкт "Промінь" і 2 трильйони: у чому СБУ і ГПУ підозрюють Медведчука і Козака

Доповнено
Лист Путіну, проєкт "Промінь" і 2 трильйони: у чому СБУ і ГПУ підозрюють Медведчука і Козака
. Коллаж Суспільне

Генеральна прокурорка Ірина Венедіктова та голова Служби безпеки Іван Баканов 11 травня провели спільний брифінг щодо обшуків у будинку депутата фракції партії "Опозиційна платформа – За життя" Віктора Медведчука та оголошення підозри Медведчуку і його соратнику Тарасу Козаку.

Брифінг у прямому ефірі транслювало Суспільне.

Головне:

 • Медведчука та Козака підозрюють у державній зраді та заволодінні національними ресурсами в окупованому Криму;
 • Афільоване з Медведчуком ТОВ "Нові проекти" незаконно перереєстрували в Криму, щоб не сплачувати податки в Україні. При цьому підприємство отримало ліцензію на видобуток надр на українському шельфі у Чорному морі до 2046 року, зокрема, на родовищі "Глибока", ресурси якого оцінюються у 38 мільярдів гривень. Інформацію щодо даних георозвідки на шельфі передавали Росії, а Медведчук особисто надіслав Путіну лист із проханням "сприяти розробці родовища";
 • Медведчук надіслав Козаку, який перебував в Росії, дані про місцеперебування секретного підрозділу ЗСУ в серпні 2020 року;
 • Про проєкт "Промінь": нардепи створили організацію для нібито навчання та працевлаштування українців в Росії. В СБУ вважають, що у такий спосіб вони сприяли вербуванню українських громадян;
 • За інформацією СБУ, Козак перебуває в РФ та не планує повертатись в Україну. Медведчук знаходиться в Україні, однак невідомо, де саме.

За словами Ірини Венедіктової, Медведчуку і Козаку повідомлено про підозру в держзраді та замаху на заволодіння національними ресурсами в тимчасово окупованому Криму.

"Медведчуку Віктору Володимировичу і Козаку Тарасу Романовичу повідомлено про підозру у вчиненні державної зради та замаху національних ресурсів на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, тобто вчиненні злочинів, які передбачені статтями 111 та 348 Кримінального кодексу України", – розповіла генпрокурорка.

Стаття 111 ККУДержавна зраза передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на термін від 12 до 15 років із конфіскацією майна або без такої; злочини, передбачені статтею 348 ККУПосягання на життя працівника правоохоронного органу, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця караються позбавленням волі на термін від дев'яти до 15 років або довічним позбавленням волі.

"Сприяння окупації"

Венедіктова висловила переконання в тому, що фігуранти розслідування заявлятимуть про політичні переслідування з боку влади. Водночас посадовиця наголосила, що порушені щодо нардепів провадження не ґрунтуються на політичних мотивах.

"Ми говоримо тільки про кримінальні правопорушення, і жодної політики в діях правоохоронної системи України немає", – зазначила Венедіктова.

За словами генпрокурорки, зокрема, одним з епізодів розслідування є розграбування родовищ, розташованих на території окупованого Росією Криму.

"Наша країна втрати ла не лише територію, але й природні ресурси, які, в тому числі містяться у виключній економічній зоні України. За висновками фахівців, на незаконно захопленій території містяться запаси ресурсів на суму майже 2 трильйони гривень. Це – величезні збитки, що прямо відображаються на економічній незалежності нашої держави, а також на безпеці нашої держави", – наголосила вона.

Як зазначила Венедіктова, одним із них є родовище "Глибока", розташоване у Прикерченському шельфі Чорного моря, де Україна проводила георозвідувальні роботи з 2002 року. За її словами, у 2015 році підозрювані фактично передали Росії всю матеріальну та документальну базу щодо цього родовища. Відповідно до даних слідства, для цього Медведчук залучив Тараса Козака, який, за даними ОГПУ, є фактично підпорядкованою йому особою.

"В орбіті впливу наших фігурантів перебуває товариство з обмеженою відповідальністю "Нові проекти", яке до 2020 року було зареєстровано на території України до ліквідації його за рішенням суду. У 2012 році цьому підприємству з орбіти Віктора Медведчука надано спеціальний дозвіл на користування надрами родовища "Глибока". Медведчук як організатор цієї протиправної діяльності, маючи стійкі зв’язки з вищим керівництвом Російської Федерації, розпочав, на думку слідства, підривну діяльність проти України, в тому числі і в економічній сфері. Чудово розуміючи, що він фактично має ексклюзивні дані та документи щодо родовища, на здобуття яких окупанту знадобилися б роки, приблизно з березня 2015 року фактично почався абсолютно незаконний процес передачі цих даних окупаційній владі", – зазначила Венедіктова.

Як пояснив голова СБУ Іван Баканов, після окупації Криму Росією на території півострова була організована схема з "націоналізації" певних підприємств. Одним із них стала зареєстрована у Києві компанія "Нові проекти".

"Схематоз" полягав у тому, що певні підприємства, які мали реєстрацію не на території Криму, наприклад, київську реєстрацію, перереєстровувались на території тимчасово окупованого Криму. Першопроходцем цієї схеми виявилось ТОВ "Нові проекти", яке, на нашу думку, афільоване з Віктором Медведчуком. Метою такої перереєстрації було бажання сплачувати податки не на території України, а на території іншої держави", – зазначив він.

За словами Баканова, ці дані підтверджуються отриманими листами та записами розмов за участі фігурантів розслідування.

"Сам Медведчук легітимізував окупацію півострова", – наголосив Баканов.

Як зазначила Венедиктова, всі аудіозаписи були добуті в ході слідства, при цьому приналежність голосів на них була підтверджена експертизами. Також генпрокурорка розповіла, що Медведчук особисто звертався із листом до президента РФ із проханням сприяти у розробці згаданого родовища.

"Єдине, що на даний час зупинило незаконний видобуток наших ресурсів – це те, що територія ділянки "Глибока" частково перетинається з межею військового полігону держави-окупанта. З метою усунення вказаної перешкоди фігурантом передано до Російської Федерації відповідний лист на адресу президента про зміну меж полігону", – зазначила вона.

За словами Баканова, лінгвістичне дослідження та експертиза почерку встановили, що правки у листах зробив особисто Віктор Медведчук.

"Ще раз хочу наголосити, у чому суть злочину: крім формальної його сторони, яка передбачає сам факт співпраці з ворогом та допомоги йому в підривній діяльності є важливий момент, що без вчинених Віктором Медведчуком та його спільниками дій процес із підготовки та розробки окупантом родовища зайняв би роки та потребував би значних матеріальних ресурсів", – зауважила Венедіктова

Секретний військовий підрозділ

Як розповів Іван Баканов, Медведчука та Козака також підозрюють у передачі секретних даних щодо одного з підрозділів ЗСУ.

"Цей епізод стався у серпні 2020 року. Зокрема, пан Медведчук направив Козаку, який тоді перебував на території Російської Федерації, секретні дані про розташування прихованого військового підрозділу Збройних сил України, його особовий склад та бойову підготовку", – розповів він.

На думку слідства, ця інформація призначалася для спецслужб Російської Федерації, додав голова СБУ.

Проєкт "Промінь"

За словами Баканова, окрім того, Віктор Медведчук підозрюється у причетності до створення проєкту "Промінь", який нібито мав допомагати громадянам України у працевлаштуванні та навчанні на території РФ, а насправді використовувався для поширення російської пропаганди та сприяв вербуванню українців.

"На перший погляд здається, що йдеться про створення організації, яка буде дійсно опікуватись українцями, що їдуть працювати та навчатися за кордон до Російської Федерації, налагоджувати співпрацю і обмін людськими ресурсами між нашими країнами. Але справжня мета – це створення інфраструктури впливу на користь Російської Федерації через трудових мігрантів, які саме з України їдуть до Російської Федерації, а вже через механізм цього "Променя" збирати персональні дані українців, вербувати їх, впливати на внутрішню політику нашої держави, поширюючи через них пропаганду Російської Федерації або інформацію в контексті, який вигідний Російській Федерації.

На думку слідства, це підпадає під категорію антиукраїнської діяльності, зазначив голова СБУ.

"Як ми бачимо, рукописні правки на тексті даного проєкту, за висновками експертизи, виконані рукою Віктора Медведчука", – додав він.

Як зазначила Ірина Венедіктова, слідство вважає, що Козак виконував вказівки та доручення Медведчука, а також був посередником у спілкуванні із представниками Росії та допомагав у обміні інформацією.

Що далі

За словами генпрокурорки Ірини Венедіктової, слідство у справі все ще триває, при цьому правоохоронці розслідують й інші провадження, відкриті щодо Медведчука та Козака.

"Хочу зазначити, що на цьому досудове розслідування не закінчене. Окрім цього кримінального провадження ми маємо й процесуальне керівництво іншими кримінальними провадженнями, які вносились у ЄРДР як за заявами журналістів, активістів, так і за фактами, які правоохоронці знаходили самостійно. Про результати цих розслідувань ми повідомимо щойно матимемо гідний результат", – зазначила вона.

Як зауважив Іван Баканов, оприлюднені під час брифінгу матеріали справи є лише частиною епізодів, які розслідуються у межах провадження та які доцільно розкривати з точки зору слідства. Він також зазначив, що Тарас Козак виїхав до РФ, а Віктор Медведчук знаходиться на території України.

"Якщо йдеться про пана Козака, він перебуває у Росйійській Федерації, тимчасово, можливо, від’їхав із території Російської Федерації не відпочинок, але не планує, на жаль, повертатися в Україну. Щодо Віктора Медведчука, то сьогодні встановлюється його місцезнаходження але, за нашою інформацією, він перебуває в Україні", – розповів посадовець.

За словами Баканова, слідство скерувало підозру Медведчуку за останінм відомим місцем його прожвивання та за місцем його роботи – до Верховної ради.

Що відомо

 • 11 травня Служба безпеки провела обшуки у будинку, де мешкає нардеп від фракції партії "Опозиційна платформа – За життя" Віктор Медведчук разом із дружиною.
 • Згодом генеральна прокурорка Ірина Венедіктова повідомила, що підписала підозру у державній зраді депутатам від ОПЗЖ Віктору Медведчуку та Тарасу Козаку.
 • За словами Венедіктової, нардепів підозрюють у держзраді та замаху на розграбування національних ресурсів у тимчасово окупованому Росією Криму.
 • 19 лютого РНБО ухвалило санкції на три роки проти 19 юридичних та 8 фізичних осіб. До списку, зокрема, потрапили голова політради ОПЗЖ Віктор Медведчук та його дружина, телеведуча Оксана Марченко. Санкції були введені за фінансування тероризму.
 • 9 березня Володимир Зеленський заявив про збільшення кількості провокацій у зоні конфлікту на Донбасі, утім додавши, що не хоче пов'язувати це із запровадженням санкцій.
 • Верховний суд отримав позови про оскарження санкцій, запроваджених проти дружин народних депутатів від ОПЗЖ Віктора Медведчука та Тараса Козака.
 • 12 квітня Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду розпочав розгляд позову телеканалу "112" щодо запровадження санкцій.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок