Чи вижили б ви у 90-ті? НАШІ 30 – документальний серіал до 30-ліття Незалежності України

Чи вижили б ви у 90-ті? НАШІ 30 – документальний серіал до 30-ліття Незалежності України

Чи вижили б ви у 90-ті? НАШІ 30 – документальний серіал до 30-ліття Незалежності України
Колаж: Лабораторія журналістики суспільного інтересу

На самому початку 1991-го заощадження за ніч зжирає грошова реформа прем’єр-міністра СРСР Валентина Павлова (банкноти номіналом 50 і 100 карбованців без попередження виводять з обігу). Ширяться чутки одна страшніша за іншу: що підприємства не працюватимуть, а людей скорочуватимуть. На роботу у приватному секторі мало хто наважується. По-перше, за СРСР «спекуляція» була забороненою, навіть підсудною. По-друге, ніхто просто не знає, як це робити. Але диплом про вищу освіту ліпше сховати чимдалі. У найближчі роки він не знадобиться.

Суспільне разом із Лабораторією журналістики суспільного інтересу публікує четверту частину мультимедійного проєкту про історію 90-х років, розказану самими українцями – про те, як 90-ті пережили та не зламалися українські жінки.

Чи вижили б ви в 1990-ті?

Кількість офіційно зареєстрованих зґвалтувань у 1992 році — 2369. Для порівняння, у 2020-му — 287. У 1990-ті бути жінкою було майже в десять разів небезпечніше, ніж тепер. Звісно, можна шукати порятунку в алкоголі (хоча у 6 разів вірогідніше, що так вчинить чоловік). Або ж просто сісти на диван і чекати, поки все якось владнається. Але скільки чекати?

Десь у цей момент ви розумієте, що треба діяти. Далі — наш квест. Спробуйте пройти його, побувавши в шкурі трьох наших героїнь — жінок, які «не зламалися» в 1990-ті.

Перша з них ще наприкінці 1980-х спробувала емігрувати й стала біженкою. Друга — кинула роботу у бібліотеці, взяла «кравчучку» та вирушила в Румунію за товаром, щоб потім продавати на базарі. Третя — скористалася можливістю і відкрила новий для країни модельний бізнес, який з одного боку допомагав жінкам пробитися, з іншого — виявився доволі небезпечним. Це три шляхи трьох жінок, аби зрозуміти, як вони вижили у 1990-х, заґартувалися і стали сильнішими. Час випробувати й себе.

Проєкт "Наші 30. Жива історія" до 30 річниці Незалежності складається з документального серіалу НАШІ 30 та подкасту НАШІ 30. Жива історія – спогадів та рефлексій громадян про великі події та явища початку 1990-х років, які викликають однаковий інтерес та об'єднують українців різних політичних поглядів.

Дивіться, слухайте і читайте також:

Історія українських 1990-х куди ширша. Кожна людина — це окремий досвід. Команда проєкту залучає українців до створення візуального архіву про історію становлення перших років незалежності, щоб перетворити спогади людей на свідчення, а документи — на живу історію.

Долучайтеся і записуйте відео зі своїми спогадами, а також своїх близьких та знайомих та надсилайте на пошту [email protected].

Більше про проєкт дивіться тут.

На початок