Якою має бути ціна на газ в 2021 році. Пояснює експерт

Якою має бути ціна на газ в 2021 році. Пояснює експерт

Якою має бути ціна на газ в 2021 році. Пояснює експерт УНІАН

З 1 травня всіх українських споживачів переведуть на річні тарифи на газ. "Нафтогаз України" опублікував ціну на газ до 30 квітня 2022 року, яка складе 7,96 грн/куб.м з ПДВ, без вартості розподілу. Минулого місяця ціна газу була 6,99 грн/куб.м. У пресслужбі компанії пояснили підвищення ціни зростанням вартості блакитного палива на європейських ринках і низькими запасами в сховищах Європи. Експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук в ефірі Українського радіо пояснив, чому зростає ціна на газ та ти може вона бути нижчою за оголошену.

Якою насправді має бути ціна на газ

"Нафтогаз" посилається на ціни на світових ринках. Дійсно, вони зросли і залишаються доволі високими. І перспектив їх пониження немає, тому що ціна на нафту зросла і закріпилася в коридорі 65-70 доларів. І це означає, що по ціні, яка сьогодні формується на кордоні з Україною у розмірі 7-7,5 тисяч гривень за тисячу кубометрів з ПДВ, "Нафтогаз" продає всім іншим учасникам. Тобто, якщо відштовхуватись від ринкової ціни, то вона така і є сьогодні. І ціна 8 тисяч гривень і транспортування окремо є об'єктивною. Але "Нафтогаз" продає газ, який видобувається в Україні. І цей газ не має частки транспортування з Європейського Союзу та не бере участь у торгах на європейській біржі. Він у нас в Україні видобувається і споживається. Тому відповідно ціна на газ транспортування мала би бути в коридорі 3-3,5 тисячі гривень, а з транспортуванням — до 5 тисяч гривень. І наразі "Нафтогаз" на голому місці заробляє 2,5 тисячі гривень.

4 березня уряд Шмигаля безпосередньо доручив Мінекономіки підготувати постанову, яка дозволяла б компанії, яка видобуває весь державний газ в Україні та контролюється "Нафтогазом", продавати газ всім учасникам ринку. Тобто, самій виходити на ринок, біржу чи двосторонній контракт і продавати без посередництва "Нафтогазу". А поки "Нафтогаз" залишається посередником і сьогодні за великим рахунком ми бачимо, що монополія "Нафтогазу" присутня на ринку газу і надалі. Тобто весь газ, який будуть продавати учасникам ринку, буде йти через "Нафтогаз", який і далі буде заробляти на продажу газу для населення.

Чи може "Нафтогаз" знову знизити ціну на газ

У минулому році була дійсно пікова низька ціна, зокрема ціна на раз влітку була менш ніж три гривень, тобто 2,5 тисячі за тисячу кубометрів. Але така була ціна на світових ринках. Тоді обвалилися нафта і газ. Але такої ціни не буде зараз. З точки зору політичної складової, "Нафтогаз" буде заспокоювати громадян, намагаючись встановити прийнятну для всіх ціну, але, з іншого боку, є економічна складова у діях "Нафтогазу", і вона логічна. Газ, який видобуває "Нафтогаз" — це 14 млрд кубометрів газу. Вони закачують його у підземні сховища. Минулого року вони його закачати і нікому не продавали, навіть газзбутам. І саме це спровокувало ріст цін на газ для споживачів, тому що всі газзбути везли газ з ЄС. І зараз "Нафтогаз", постачаючи газ газзбутам та іншим компаніям, фактично реалізують свій важливий економічний принцип: продавати газ, який видобувається в Україні, щоб він не лежав у сховищах. На жаль, "Нафтогаз" залишається політичним інструментом в руках влади і за допомогою нього намагаються впливати на настрій суспільства. І та ціна 6,99 гривень, яка була встановлена, відігравала насамперед роль заспокоєння суспільства, коли люди пікетували і перестали платити за газ та борги зросли суттєво. Держава намагається захистити громадян, але вона має це робити в умовах законодавства. Тобто якщо держава хоче допомогти, вона має виділяти субсидії для громадян або дотації для компаній, а не втручатися в ринок газу, використовувати для цього "Нафтогаз" у ручному режимі. І це не дуже добре формує образ ринку газу, який сьогодні складається в Україні.

Навіщо потрібен річний тариф

Річний тариф, дійсно, з'явився і його ціна для більшості громадян України буде становити 8 тисяч гривень за тисячу кубометрів, а також майже 2 тисячі гривень за транспортування. Не значна частина постачальників газу запропонували вищі ціни: від 12 до 15 тисяч гривень. Уже цим компаніям "Нафтогаз України" надіслав свої пропозиції, щоб ці компанії, які мають дорожчий газ, купували у "Нафтогазу" дешевше, тобто за 7,96. Це зроблено виключно з політичною ціллю, щоб людей це не нервувало. Хоча і ця ціна у розмірі 10 тисяч гривень, яка є від "Нафтогазу" та більшості газзбутів, є високою. Газзбути Фірташа, компанії "Е-Енерджи", ще місяць тому підписали договір з "Нафтогазом" про те, що вони будуть купувати у них газ. І наразі питання полягає у тому, щоб "Нафтогаз" заспокоїв всіх інших учасників ринку і щоб була практично єдина ціна по всій Україні.

Що відомо

  • Уряд готує законопроєкт, який дозволить урівняти ціну на розподіл газу в середньому по країні. Всі газопостачальні компанії навесні або влітку мають представити людям свої річні продукти.
  • Раніше Кабінет міністрів ухвалив рішення стосовно встановлення з 1 лютого 2021 року на період дії карантину ціни на природний газ на рівні 6,99 гривні за кубометр для побутових споживачів.
  • Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, знизила граничний тариф на розподіл газу до 1,79 грн за кубометр. Водночас для деяких компаній ця сума буде нижчою.
  • Міністерство соціальної політики спростило процедуру інформування про зміну постачальника газу для побутових клієнтів, які отримують субсидії чи пільги.
  • Кабмін скасує обмеження ціни на газ для населення для отримання траншу від МВФ.
  • Кабінет міністрів планує скоротити виплати субсидій на оплату житлово-комунальних послуг в лютому на 1,5-2 млрд гривень через зниження ціни на газ для побутових споживачів.
  • Кабінет міністрів призначив Юрія Власенка новим тимчасовим керівником ПАТ "Центренерго". Також повністю оновлено склад топменеджменту компанії.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди