"Те, що лякає людей і те, що їх насправді вбиває — це різні речі". Імунолог про вакцинацію і тромбоз

"Те, що лякає людей і те, що їх насправді вбиває — це різні речі". Імунолог про вакцинацію і тромбоз

"Те, що лякає людей і те, що їх насправді вбиває — це різні речі". Імунолог про вакцинацію і тромбоз
Associated Press

Одна людина з тисячі схильна до тромбоутворення. Більшість тромбозів не є небезпечними для життя, але стаються випадки, коли тромб перекриває судину в серці, легенях або в головному мозку. Тоді пацієнт опиняється в зоні великого ризику. Останнім часом, тромбоз найбільше асоціюють з вакцинацією, а саме вакциною компанії AstraZeneca. На період вивчення загрози утворення тромбів після щеплення декілька європейських країн припинили вакцинацію цим препаратом. Вчені наразі лише припускають зв'язок між вакциною та тромбозом, а Європейське агентство з лікарських засобів (EMA) та комісія ВООЗ дійшли висновку, що переваги вакцини від AstraZeneca перевищують потенційні ризики.

Суспільне розпитало в імунолога Федора Лапія про ризики утворення тромбів, та яким чином це пов’язано з вакцинацією.

Що таке тромбоз? Які причини утворення тромбів?

У людини є судини, по яких тече кров, і якщо судини закупорюються в результаті якогось утворення, то це і є тромбоз. Ми звичайно говоримо про тромбоз як утворення тромбу. Коли ви порізали палець, у вас є якась рана, є витік крові і там утворюється згусток, який перекриває витік крові, тобто утворюється тромб. Оце і є тромбоз.

З однієї сторони, це природно і фізіологічно, тому що якби у людини не було здатності утворювати тромби — ми постійно мали б кровотечі. Існують також вроджені хвороби, коли неможливо утворювати тромби, як, наприклад, гемофілія.

Якщо ж говорити про патологічне тромбоутворення. Коли тромб перекриває судину або в серці, або головному мозку, або в легенях — це загрозливий для життя стан, і тут ми вивчаємо фактори ризику. Серед факторів утворення тромбів — тютюнопаління, прийом оральних контрацептивів, тривале сидіння, особливо небезпечні тривалі перельоти в літаках, варикозне розширення вен і багато інших моментів, які пов'язані із тим, чому утворюється тромб. Це може бути і новоутворення, до яких відносяться онкологічні хвороби. Є ще вроджені хвороби, такі як тромбофілія.

СOVID-19 і є фактором, який підвищує ризик тромбозу. Ще до початку вакцинації вже були повідомлення про значні ризики тромбозів у результаті захворювання.
Імунолог Федір Лапій про вакцинацію і тромбоз
Імунолог Федір Лапій про вакцинацію і тромбоз. Суспільне

Який відсоток людей схильний до тромбоутворення?

Коли ми говоримо про загальну частоту тромбозів, то незалежно від того, це тромбоз судин головного мозку чи тромбоз судин легеневої артерії, – у середньому це 1 випадок на 1000 осіб, але частота може коливатись від 40 до 160 випадків на 1000 осіб. Це досить часте явище. Але не завжди ці тромбози небезпечні для життя людини. Якщо говорити про ураження серця, головного мозку, які можуть загрожувати життю — тут частота нижча, але однак випадків тромбозів ми маємо щодня і дуже-дуже багато.

Читайте також: Вакцина Pfizer прибула до України. Що варто знати про препарат

Як змінилася статистика із початком вакцинації?

З початком вакцинації важко оцінити, чи змінилася статистика, тому що вакцинація почалася пізніше, ніж почалася пандемія СOVID-19. За період пандемії ми знаємо, що СOVID-19, який зумовлений вірусом SARS-CoV-2, сам по собі сприяє розвитку тромбозів. Серед діагностованих випадків СOVID-19 у близько 15% з тих, хто перехворів, у тій чи іншій мірі розвивався тромбоз. Якраз СOVID-19 і є фактором, який підвищує ризик тромбозу. Ще до початку вакцинації вже були повідомлення про значні ризики тромбозів у результаті захворювання на СOVID-19 і зростання кількості тромбозів венозних синусів головного мозку, про які так часто говорять зараз. Ми зараз розглядаємо вакцинацію навпаки як метод профілактики тромбозів, які виникають після COVID-19.

Читайте також: В Україні розпочинається щеплення вакциною CoronaVac. Що необхідно знати про препарат

Як вірус впливає на утворення тромбів?

Тромбози після вакцинації розвиваються по механізму гепарин-індукованих тромбозів. Різні тромбози утворюються різним механізмом. І тут не виключаються у тому числі імунні механізми, коли організм нашої імунної системи реагує на SARS-CoV-2, і поряд з тим вона (імунна система — ред.) шкодить клітинам-тромбоцитам, які беруть участь в утворенні тромбів. Наразі до кінця механізми не зрозумілі, але з початком пандемії зросла кількість випадків, які ми можемо охарактеризувати, як дуже подібні до хвороби Кавасакі. Ми не знаємо причин хвороби Кавасакі, яка виникає у дітей, яка має свої клінічні ознаки, ми не знаємо, що викликає хворобу Кавасакі, але ми знаємо, як лікувати цю хворобу. І ми знаємо, що при цій хворобі, якщо своєчасно не призначити необхідну терапію, то виникає васкуліт — запалення судин, а в результаті пошкодження судин вже є передумови для виникнення тромбів. Ми думаємо, що саме коронавірус може бути причетним до хвороби Кавасакі в якійсь частині цієї хвороби, у частині випадків, тобто ураження судин, яке може призвести до тромбоутворення.

Чи можна вважати тромбоз побічною дією такого типу вакцин, як AstraZeneca?

Біологічних механізмів, які би нам пояснювали, чому саме на векторну вакцину від AstraZeneca виникає така реакція, на сьогоднішній день немає. Ведуться дослідження — чому саме жінки, чому саме віком до 55 років, чи це не може бути пов'язано з іншими факторами, який ризик виникнення тромбозів після інших вакцин.

Читайте також: Зростання рівня летальності COVID-19 пов’язане з новими штамами — ЦГЗ

Напередодні були опубліковані попередні дані щодо оцінки виникнення тромбозів, у тому числі і венозних синусів головного мозку після СOVID-19, після вакцини від AstraZeneca і після вакцини від Pfizer/BioNTech. Ризик виникнення тромбозів після вакцинації у 8 разів вищий. Чи означає це те, що вакцини призводять до тромбозів? Те, що було опубліковано дослідницькою групою називається препринт (попередня публікація — ред.), він ще не був опублікований, не пройшов рецензування. Ризики виникнення тромбозів після вакцини Pfizer/BioNTech, AstraZeneca складають у середньому 4-5 випадків на 1 млн. Невідомо поки, чи це пов'язано з вакциною, чи це пов'язано з іншими факторами ще до вакцинації.

Протягом останніх місяців з’явились дані про те, що навіть безсимптомний перебіг COVID-19 може спричиняти тромбози. А якщо людина не мала симптомного перебігу, вона могла і не знати про COVID-19 у неї.

Який компонент у вакцинах може викликати тромбоз?

З біологічної точки зору пояснити це поки не можна. Обговорюється питання, що, можливо, те, до чого формується імунна відповідь. Вакцини на основі мРНК, векторні вакцини, формують імунну відповідь до спайок глікопротеїну, до шиповидного протеїну, який на поверхні вірусу утворює так звану “корону”, і за допомогою цього білка вірус прикріплюється до клітини. Можливо, імунна відповідь, яка розвивається на даний компонент віруса, може впливати на тромбоцити, на те, щоб утворився тромб, але механізм на сьогоднішній день незрозумілий, це питання вивчається.

Ми можемо дуже довго спекулювати про те, з якою частотою можуть мати місце такі серйозні несприятливі події після вакцинації і щодня продовжувати реєструвати 400-500 офіційно випадків смерті від СOVID-19. При тому, що ми знаємо чітко, що COVID-19 — це фактор, який сприяє тромбоутворенню, тож ми повинні співставляти користь і ризики від цього і не поспішати з висновками.

Імунолог Федір Лапій про вакцинацію і тромбоз
Імунолог Федір Лапій про вакцинацію і тромбоз. Суспільне

Якій групі пацієнтів категорично протипоказано вакцинуватися AstraZeneca?

Такої особливої групи немає, так само, як і для інших вакцин. Незалежно від хвороби, зокрема й COVID-19, це є тяжка алергічна реакція до компонентів вакцини, або на попередню дозу даного виробника. Деякі вакцини, зокрема від AstraZeneca, у деяких країнах були обмежені для осіб віком понад 65 років, бо маючи кілька вакцин у використанні, і не маючи на той момент даних, які би підтверджували ефективність вакцини у людей старших 65 років, органи влади в цих країнах прийняли рішення. Таку вакцину використовуємо для цих людей, а іншу вакцину — для інших. Але на початку березня були опубліковані дані з Великої Британії про те, що вакцина не лише добре формує імунну відповідь, а є високоефективною у людей, яким понад 65 років, що дозволило, наприклад, Німеччині прийняти рішення використовувати цю вакцину і для категорії понад 65 років. І зараз ми бачимо, що Німеччина обмежила використання цієї вакцини в людей до 55 років, чого не зробила, наприклад, Велика Британія.

Читайте також: Меркель зробила щеплення вакциною AstraZeneca

Я спілкувався з колегами із США, які беруть участь у прийнятті рішень, чому вони зараз призупинили використання вакцини від Johnson & Johnson — це векторна вакцина, те ж саме можна говорити про вакцину від AstraZeneca. Під час обговорення цього питання, яке відбулося буквально днями, вони сказали: "У нас є чим вакцинувати, тож, якщо ми зараз припинимо використовувати дану вакцину, ми нікого не позбавимо вакцинації, тому ми призупиняємо для вивчення цього питання на тиждень, на десять днів, щоб проаналізувати ризики, дані, чи виникають подібні стани після інших вакцин, і вже будемо приймати повторно рішення". Це так само, як було в деяких країнах, коли вони призупиняли, потім відновлювали, або зміщували вік, при яких використовувалась та, чи інша вакцина.

Якщо людина схильна до тромбоутворення, якою вакциною щепитись найкраще?

Тією вакциною, яка є під рукою, яка є доступна, тією і вакцинуватися. Навіть, якщо це AstraZeneca. Тому що те, що лякає людей і те, що їх насправді вбиває — це різні речі. Люди зараз перелякані через рідкісні випадки, які в часі співпадали з вакцинацією, і будуть страждати від СOVID-19, і COVID-19 буде їх вбивати.

Якщо брати так званий показник летальності, тобто відсоток померлих до кількості хворих, то в середньому цей показник складає від 2-4%, тобто 2-4 зі 100 хворих помирають. Для онкохворих ризик померти складає 20-25% зі 100.

Чи можна вакцинуватися людям із онкозахворюваннями і з важкими хронічними захворюваннями?

Людям з хронічними станами, захворюваннями і супутніми захворюваннями, особливо з онкологією в житті або тою, яка зараз має місце перебігу, не просто можна, а й потрібно вакцинуватися. Крім людей похилого віку, серед яких чимало з супутніми хронічними станами і з онкологією, СOVID-19 найбільше загрожує і молодим людям з онкологією, вони в групі тяжкого перебігу і ризику смерті. Якщо брати так званий показник летальності, тобто відсоток померлих до кількості хворих, то зазвичай в середньому цей показник складає від 2-4%, тобто 2-4 зі 100 хворих помирають. Для онкохворих ризик померти складає 20-25% зі 100, тобто якщо людина з онкологією в неї ризик смерті зростає в рази. Тому деякі асоціації, наприклад, Європейське товариство онкологів, яке нараховує понад 25 тисяч спеціалістів прийняло рішення зняти будь-яке обмеження щодо вакцинації онкохворих, навіть якщо вони перебувають на основному курсі хіміотерапії, бо вакцина безпечна для них. Вона може не формувати хорошу імунну відповідь. Дійсно, є дані про те, що ефективність захисту нижча, якщо порівнювати ефективність вакцини у людей, які не мають онкології. В Україні теж є національні рекомендації, вони затверджені МОЗ, але в нас є певні обмеження — якщо людина перебуває на основному курсі хіміотерапії, ми рекомендуємо відтермінувати на 3 місяці після закінчення хіміотерапії для того, щоб провести вакцинацію. Але це не пов'язано з питанням безпеки, це пов'язано з питанням формування імунної відповіді, щоб імунна відповідь захищала цього пацієнта.

Читайте також: “Ми щепились, аби не сидіти на карантині”. Як Ізраїлю вдалось вакцинувати майже 80% населення

Для людей із хронічними захворюваннями так само ми виходимо з позиції, що у людини є імунна супресивна терапія, тобто прийом препаратів, які можуть впливати на імунну відповідь. Питання не в тому чи безпечна вакцина, вона безпечна, бо відноситься до інактивованих вакцин, але ж ми хочемо, що була також і імунна відповідь. В Україні ми не маємо зараз перегляду цих рекомендацій, вони в нас були прийняті ще в 2019-му році, вони поширюються і на вакцину проти СOVID-19, але ми бачимо у Європі, у США, в інших країнах, це стосується не лише онкохворих, а й в тому числі таких захворювань, як системний червоний вовчак, ревматоїдний артрит. Вони знімають будь-які обмеження щодо вакцинації навіть тоді, коли пацієнт приймає серйозну імуносупресивну терапію.

Чи є вже дослідження щодо спричинення тромбоутворення вакцинами CoronaVac та Pfizer?

На сьогоднішній день і щодо AstraZeneca немає підтверджень про тромбоутворення. Вона не сприяє тромбоутворенню, це лише гіпотеза, яка на сьогоднішній день перевіряється так само, як перевіряється, чи вакцина від Pfizer/BioNTech під назвою Comirnaty може так само бути причетна до тромбоутворення, чи так само CoronaVac. Ведеться спостереження за вакцинованими, збираються дані в післявакцинальний період, порівнюються — чи не можуть інші фактори сприяти цьому, а в час співпадіння воно цілком реально. Тому що самі по собі тромбози виникають набагато частіше, ніж вони реєструвалися в період після вакцинації по відношенню до кількості вакцинованих осіб.

Чи можна вживати алкоголь після вакцинації?

Це було найскладніше питання, коли я писав збірник питань і відповідей 100+ щодо вакцинації проти COVID-19. Є відповіді від професійних асоціацій, міжнародних асоціацій і я так само згенерував питання, бо про це питають часто, оскільки вакцинуємо дорослих людей. Написати, що відповідь "можна" може бути сприйнята, що можна без зупинки. Я мав декілька варіантів і зупинився на наступному: Вживання алкоголю шкодить вашому здоров'ю, та це не є протипоказанням при вакцинації. Можна робити все, що не заборонено законом.

Читайте також: "COVID-19 вигаданий? Приїдьте до мене" – інтерв'ю із першим вакцинованим в Україні лікарем

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок