Голова комісії: Не маємо права переглядати результати конкурсу на посаду директора Довженко-Центру

Голова комісії: Не маємо права переглядати результати конкурсу на посаду директора Довженко-Центру

Голова комісії: Не маємо права переглядати результати конкурсу на посаду директора Довженко-Центру

Сьогодні вранці гостею ефіру Культура. Live з Катериною Толокольніковою на Радіо Культура стала Ірина Подоляк — голова конкурсної комісії на виборах нового директора Довженко-Центру, народна депутатка 8 скликання, була заступницею міністра культури і спорту у 2019-2020 роках.

Ірина розповіла, як відбувалися вибори та прокоментувала лист міністра культури Олександра Ткаченка, який потрапив у розпорядження журналістів та в якому він вимагає скасувати результати конкурсу та провести його повторно.

"Формат конкурсу був практично зразковим"

Пані Ірино, в перше чергу хочеться запитати  ваші загальні враження про те, як відбувся конкурс на посаду голови Держкіно. Особливо на хвилі таких непростих ситуацій, в яких опинилися одразу кілька культурних інституцій державної форми власності. Як ви підсумовуєте результати конкурсу?

Ви знаєте, об'єктивно кажучи, я вважаю той формат, той спосіб і той стиль, в якому відбувся вчора цей конкурс — практично зразковим. Я поясню, чому. Члени конкурсної комісії були фаховими, адекватними, досвідченими людьми. По-перше, вони були професіоналами. По-друге, обізнаними з роботою інституції, до якої обирали керівника. Крім всього іншого, вони продемонстрували свої людські якості у ставленні до кандидатів та кандидаток, які були присутні.

Ірина Подоляк
Ірина Подоляк.

У нас все відбулося відповідно до духу закону. Кандидати мали абсолютно рівні можливості для того, щоб представити свої годинні програми, їх всі було чудово чути. Вони всі були дуже вмотивовані. Дуже хотіли брати участь, шукали аргументи, пояснення, як вирішити ці важливі виклики, що стоять перед Довженко-Центром.

Це був перший конкурс, коли ми обрали відкрите голосування. Коли воно таємне, є багато маніпуляцій. Глядачі, спостерігачі часто не розуміють: якщо члени комісії такі розумні та об'єктивні, чому вони ховаються, чому не хочуть публічно виявити кого вони підтримують зі своїми аргументами? Наше обговорення кандидатів та кандидаток теж було відкритим. Його слухали ті, хто хотів — можна було переглянути ютуб-трансляцію.

Ми голосували за усім переліком усіх кандидатів, які подавалися, без виключення. Але я не знаю, чи говорили у вас попередньо, що двоє кандидатів не захотіли брати участь у другому етапі конкурсу. У нас було, власне, четверо кандидатів і кандидаток. І в принципі я бачила по членах комісії, що вони були задоволені. Ми зберегли гідність і учасників, і свою — я думаю, що це дуже важливо на даний момент.

Голова комісії: "Ми не маємо права переглядати результати конкурсу на посаду голови Довженко-Центру"
Лист Ткаченко.

"Немає жодних правових підстав не визнавати результати"

Я думаю, з цим погодяться усі, хто переглядав трансляцію засідання: боротьба була доволі запеклою серед двох фавориток відбору це Олена Гончарук, з якою ми вже поспілкувалися, а також це Олена Лавренюк акторка, продюсерка театру. Її слухачі добре знають вона знімалася в багатьох стрічках. Це теж свого роду сміливість податися на таку посаду, на очільницю Довженко-Центру.

Але хочу запитати вас про те, що в розпорядження Радіо Культура потрапив лист міністра культури і інформаційної політики Олександра Ткаченка до конкурсної комісії у зв'язку з тим, що один з кандидатів Олексій Душутін (власне, до біографії якого була багато запитань у громадськості і у комісії теж) звернувся до Міністерства інформаційної політики з проханням провести повторне слухання його програми у зв'язку з тим, що тільки він один представляв її дистанційно по зуму, а усі інші кандидатки особисто. Чи справді буде проведено якесь повторне слухання і, відповідно, можливо переглянуто рішення комісії?

Швиденько ви орієнтуєтеся. Такий лист справді був. Він надійшов вчора пізно ввечері на електронні скриньки усіх членів комісії. Правду кажучи, я була подивована, тому що конкурсна комісія закінчила свою роботу. Ми проголосували, всіх заслухавши публічно. І за тим поставили свої підписи під протоколом, що комісія припиняє роботу.

Це абсолютно дивовижно. Я працювала в різних органах влади і такого, щоб сьогодні  відбувся конкурс і сьогодні до кінця дня скарга учасника опинилася з листом-відповіддю на столі у міністра — це просто космічна швидкість. Я не знаю, в який спосіб пан Душутін цю скаргу відправив. На ній немає реєстраційного номера. Може, приніс. Але як він потрапив на територію Міністерства культури?

І сам лист міністра, правду кажучи, доволі дивний, тому що немає жодних правових підстав визнавати результати конкурсу недійсними. Це 21 століття — як і пан Душутін, один з член комісії був онлайн. Це не є заборонено законом. Головне, що прописано — це має відбуватися публічно і прозоро.

Якщо пан Душутін вважає, що це не так — він абсолютно може оскаржувати рішення комісії в суді. Хай йому щастить з цим. А це не має жодним чином вплинути на призначення переможниці конкурсу директоркою. Тоді людину можна призначити тимчасовою виконувачкою обов'язків, тобто інституція не зруйнується, не знищиться. І не буде колапсувати так, як не колапсують уже дуже багато років інші інституції, де є призначають в.о. керівників. Наприклад, є заповідник "Бабин Яр" або "Києво-Печерська лавра".

Пані Ірино, тобто комісія не буде переглядати результати?

Ні, ми не маємо права.

Які тоді подальші кроки потрібен наказ від Міністрества культури та інформаційної політики уже про призначення?

Протягом двох місяців орган управління, тобто міністр культури, зобов'язаний підписати наказ про призначення. Це все прописано в законі. І так, міністр має підписати контракт, адже Мінкульт делегував до комісії своїх представників — Владислава Берковського, Сергія Созановського і Сергія Тримбача, тобто інтереси органу влади були представлені в повній мірі  сильним професійними учасниками.

Що відомо

Колектив Довженко-Центру вже відреагував на скандал навколо листа міністра. Сьогодні на сторінці з'явилася заява колективу.

"Боротьба за чесні вибори та діяльність Довженко-Центру триває. Колектив Довженко-Центру продовжує підтримувати Олену Гончарук, яка чесно перемогла в конкурсі. Та вважає, що конкурс повністю відповідає вимогам законодавства".

Читайте також

Майбутня очільниця Довженко-Центру Олена Гончарук: "Важливо втриматися і відбити всі загрози"

Міністр Ткаченко незадоволений вибором генерального директора Довженко-Центру

Досьє шести кандидатів на посаду гендиректора Довженко-центру: хто очолить найбільший кіноархів

На початок