Шлях до Олімпу: історія сходження на спортивну вершину Наталії Смаль

Шлях до Олімпу: історія сходження на спортивну вершину Наталії Смаль

Шлях до Олімпу: історія сходження на спортивну вершину Наталії Смаль ФОТО: Фейсбук-сторінка Наталії Смаль

«Мамо, якби у нас у селі була б можливість займатись боротьбою, я би теж пішла», - сказала маленька Наталя, переглядаючи змагання з боротьби по телевізору зі своєю матір’ю. Через десяток років ці слова стали реальністю: Наталія Смаль двічі візьме участь у найвищих спортивних змаганнях – Олімпійських іграх.

З нагоди 30-річчя Національного олімпійського комітету України Суспільне Чернігів готує для вас цикл матеріалів "Шлях до Олімпу: історії спортсменів Чернігівщини".

Наталія Смаль народилася у селі Жукля Корюківського району. Її дитинство нічим не відрізнялось від інших дітей: гралася на вулиці з друзями, мріяла в майбутньому стати вчителькою початкових класів, як і її мама. Але по закінченню 9-го класу родина прийняла рішення, яке пов’язало дівчину зі спортом:

«Саме ми здавали випускні екзамени. І ми знайшли уяву про педагогічний ліцей: там набирався перший спортивний клас: була хімія і біологія, була англійська й історія, була фізика і математика. Ми так подумали, що підемо ми, мабуть, в спортивний клас. Спробуємо. Хоча до цього я знали лише, що є урок фізкультури: село було маленьке, ніяких секцій не було, нічого не було. У мене клас був з чотирьох чоловік і ми в футбол грали два на два (сміється)».
Дзюдоїстка та самбістка Наталія СмальФОТО: Фейсбук-сторінка Наталії Смаль

Дзюдоїстка та самбістка Наталія Смаль та олімпійська чемпіонка зі стрільби з пістолета Олена Костевич

У ліцеї Наталії Смаль запропонували обрати вид спорту, яким вона бажає займатися, і дівчина обрала боротьбу.

«І ось так і я прийшла в 97-му році в спортивний зал до Маркіна Анатолія Миколайовича. Так і я тут і залишилася енну кількість років».

Після майже двох років навчання (перед випуском з ліцею) Наталія Смаль відправляється на чемпіонат України, де виборює третє місце та виконує норматив кандидата у майстри спорту. Вона була першою серед своїх одногрупників, хто це зробив. Вступає до чернігівського педагогічного вишу на факультет фізвиховання і продовжує займатись боротьбою.

Дзюдоїстка та самбістка Наталія СмальФОТО: Фейсбук-сторінка Наталії Смаль

Дзюдоїстка та самбістка Наталія Смаль

«Ми почали їздити на збори, міжнародні збори та змагання. І воно пішло так само по собі. Якщо не сказати, що я жила в залі, то я нічого не скажу. Інколи, буває, йдеш з тренування, а там мої друзі, знайомі, одногрупники йдуть: «Ой, Смаль, що ти не вітаєшся». «Господи, та я дороги не бачу, вже так стомилася, що ледь ноги несу до гуртожитку», - кажу. А потім уже у 2002 році виграла молодіжну Європу з самбо, йду, зустріла знайомого, він каже: «Вітаю. Така молодчинка. Тепер я розумію, чому ти інколи навіть не віталась – така стомлена була». Я вам передати не можу, як це було тяжко. Було так, що тренер каже: сьогодні біжимо крос, 1,5-2 кілометри, а я не можу добігти. Він мене вже ледь не штовхає, кричить. Бувало таке, що й попадало трохи через те, що десь всі гуляли, і мені хотілось погуляти. Але тренер завжди пояснював: «Сьогодні ти підеш погуляєш, а суперник-то тренується». І якось так заклалось до сьогодні. От мені вже 37 років, і я думаю, що якщо я пропущу тренування – то хтось тренується. Тобто ти приїдеш на змагання, і в тебе щось не вийде, то ти будеш думати: «То ж я там прогуляла – мабуть, це через те».

Дзюдоїстка та самбістка Наталія СмальФОТО: Фейсбук-сторінка Наталії Смаль

Дзюдоїстка та самбістка Наталія Смаль

Крок за кроком Наталія Смаль підкорювала спортивні вершини у самбо. Потім тренер почав розповідати їй про дзюдо (це олімпійський вид боротьби), і про самі Олімпійські ігри, зокрема. Наталію спочатку це насторожило: адже ціль «Олімпійські ігри» здавалася недосяжною. Але потім взяла себе в руки та налаштувалась на цей шлях до Олімпу. І вже у 2008-му році Наталія Смаль поїхала до Китаю на свої перші Олімпійські ігри.

«До Пекіну я не розуміла, що таке Олімпійські ігри. Розуміла, що це круто, що це вершина спортивних досягнень, але не уявляла, що це може бути настільки. І вже коли прийшли ліцензії, затвердили команду, і я вже знала, що я їду, я їхала просто як на змагання. Тренери (як і збірної, і мій особистий тренер Маркін) нас налаштовували, що це просто змагання, що не треба ставити суперцілей. Я відборолася там: одну сутичку виграла, дві програла. Але одну я вела сутичку, і так сталося, що, певно, мені не вистачило досвіду її довести до кінця. І ця дівчина стала третьою на Олімпійських іграх, а я в результаті дев’ятою. Отам я зрозуміла, що Олімпійські ігри – це ті змагання, де немає першого, другого номера, немає світового лідера. Там всі однакові. І як хто психологічно підійде – такий і буде мати результат».
Дзюдоїстка та самбістка Наталія СмальФОТО: Фейсбук-сторінка Наталії Смаль

Дзюдоїстка та самбістка Наталія Смаль

Повернувшись із Китаю до України, Наталія Смаль одразу почала готуватись до наступної Олімпіади. Надихнувшись атмосферою Олімпійських ігор у Пекіні, спортсменка налаштовувалась показати хороший результат у Лондоні. Але доля внесла свої корективи.

«Перед самими Олімпійськими іграми я травмую спину. Ми поїхали в гори на збір, і я травмую спину на початку квітня. Я просто її зірвала настільки сильно, що у нас залишався десь місяць до Європи. Заявка була подана, і щоби не оштрафували федерацію, треба було їхати. Я поїхала, зважилась, але не брала участі, тому що я ходити навіть не могла, не те що тренуватися і боротися. Все одно перед Олімпійськими іграми був старт у Словенії на турнір, я там посіла друге місце, але спина давала про себе знати».

Дзюдоїстка та самбістка Наталія СмальФОТО: Суспільне Чернігів

Дзюдоїстка та самбістка Наталія Смаль

Очікування від Олімпійських ігор не справдилися. Сама атмосфера в Лондоні була зовсім не такою, як у Пекіні. Це підтверджували і колеги Наталії. Тоді вона не вийшла до фіналу. Повернувшись з Олімпіади, Наталія усвідомила, що втомилася від спорту і хоче відпочити.

«Люди бачать тільки результат, тільки вершину цього. А як ми піднімались туди – цього не видно. Це бачить лише спортсмен і тренер. А оця робота найважча. Не та, коли ми приїхали на змагання і боремося. Це морально дуже важко. Ти не бачиш рідних, близьких. Тобто ти живеш спортом, країною, змаганнями, і в тебе більше нічого немає».
Дзюдоїстка та самбістка Наталія СмальФОТО: Суспільне Чернігів

Дзюдоїстка та самбістка Наталія Смаль

У цей час Наталія Смаль створює свою сім`ю. І в очікуванні на дитину розуміє, що не може без спорту. Тому, будучи вагітною, продовжувала тренування. Після пологів повернулась до спорту, а саме до самбо. Зараз вона теж у національній збірній. Проте і дзюдо не полишає. А про плани на майбутнє Наталія Смаль каже так:

«Такий час прийшов, що я тренуюсь і, як каже молодь, кайфую від цього. Я спокійно приходжу і тренуюсь. Прийшов час їхати на чемпіонат України – я спокійно зібралась і поїхала, відборолася. Потім готуємося ми до чемпіонату світу чи Європи – також спокійно ще на якісь збори ще з’їздила. Якесь прийшло спортивне спокійне життя. Раніше говорила, що я ніколи в житті тренером не буду, це взагалі не про мене. Зараз я починаю думати: «мені це подобається». Я воджу сина свого до секції, також до Олександра Анатолійовича Маркіна. І мені хочеться, щоби син продовжив справу мами. Але побачимо».

Дзюдоїстка та самбістка Наталія СмальФОТО: Фейсбук-сторінка Наталії Смаль

Дзюдоїстка та самбістка Наталія Смаль

Слухайте про спортивні досягнення Наталії Смаль у програмі "Шлях до олімпу" з ведучою Лілією Духно.

Читайте також:

«Олімпійське золото – найвищий щабель». Важкоатлетка Наталія Скакун

Учасник Паралімпіади та Чемпіон світу. Біатлоніст та лижник Дмитро Суярко

«Золото», два «срібла» і «бронза» Паралімпіад. Біатлоніст та лижник Ігор Рептюх

Олімпійська «бронза» з кульової стрільби. Геннадій Авраменко

Олімпійські ігри – мрія, що здійснилася п’ять разів поспіль. Андрій Дериземля

Роман та Артем Прими: спортивна кар’єра як естафетна паличка

Дефлімпійські медалісти Денис Бистревський та Олексій Коломієць

Категорії
Медальний залікКаратеСучасне п'ятиборствоБоротьбаСпортивне скелелазінняТхеквондоСкейтбордингСерфінгВітрильний спортГольфПаралімпійський спорт