Нетипові напрямки й шанси на ЄС. Куди українцям поїхати у відпустку

Нетипові напрямки й шанси на ЄС. Куди українцям поїхати у відпустку

Ексклюзивно
Нетипові напрямки й шанси на ЄС. Куди українцям поїхати у відпустку
. Ілюстративне фото: pixabay

Розвивати й підтримувати туризм у часи COVID-19 складно. Деякі курортні країни закривають кордони в очікуванні стабілізації ситуації з коронавірусом, тоді як економіка інших держав не може цього собі дозволити. Світ популяризує внутрішній туризм, й Україна не виняток, але багато хто з українців не готовий відмовлятися від закордонного відпочинку, хай у масках і з соціальною дистанцією.

Суспільне розбиралося, де українцям можна цікаво й продуктивно відпочити із різним бюджетом в умовах пандемії, а також поспілкувалося з експертами щодо того, які напрямки зараз особливо популярні. З країнами, які зараз відкриті для подорожей, можна ознайомитися на інтерактивній карті Міністерства закордонних справ.

Популярні напрямки

Голова Державного агентства розвитку туризму Мар‘яна Олеськів повідомила Суспільному, що у 2020 році українці втричі менше подорожували за кордон, ніж роком раніше. У 2019-му загальна кількість виїздів громадян України сягала близько 30 млн, а торік — трохи більш як 11 мільйонів.

Серед 10 країн, куди найчастіше подорожували українці минулого року, опинилися:

  1. Польща – 3 962 053;
  2. Угорщина – 1 635 810;
  3. Росія – 1 039 949;
  4. Туреччина – 965 457;
  5. Єгипет – 729 238;
  6. Румунія – 626 363;
  7. Білорусь – 496 514;
  8. Словаччина – 336 456;
  9. Молдова – 328 785;
  10. Німеччина – 222 172.

Олеськів зазначила, що якщо порівнювати з 2019 роком, список країн-лідерів не змінився.

Читайте також: Рік з COVID-19: названо країни, в які найчастіше подорожували українці торік

До деяких з країн, як Польща чи Угорщина, українці купували квитки не задля відпочинку, а заради роботи. Якщо ж говорити про відпустку, то нині найкраще продаються тури до Єгипту, Об'єднаних Арабських Еміратів й Туреччини, пояснила Суспільному турагентка Вікторія. Також трохи є попит на Анатолійське узбережжя Туреччини на травневі свята.

"Повинен збільшиться попит на Туреччину у першу чергу. Також будуть на літо вже бронювати Адріатику — переважно Албанія, оскільки вона без тестів. І Чорногорія, оскільки ціна зазвичай дуже приваблива", — каже турагентка.

Будва, один з найпопулярніших курортів Чорногорії
Будва, один з найпопулярніших курортів Чорногорії. Ілюстративне фото: pixabay

За словами Вікторії, якщо людей не злякає подвійне тестування, яке оплачується самостійно туристами, також буде популярним Кіпр.

"Але судячи з цін на Туреччину, я думаю Єгипет до липня ще буде дуже популярний", — підкреслила вона.

Куди ще можна поїхати

У 2021 році багато відомих чи екзотичних курортів відкриваються попри погіршення епідемічних ситуацій, адже їм треба рятувати економіку, яка залежить від туризму. Зазвичай такі країни не лише спрощують правила в'їзду в умовах пандемії, а й вже давно є відкритими для українців за міжнародними законами — вони не вимагають віз чи великого пакета документів.

Серед таких відкритих для українців країн є кілька європейських і бюджетних. Зокрема це Північна Македонія, яка не має виходу до моря, але має озера, гори та класичну балканську архітектуру, що й приваблює туристів. Квитки в обидві сторони можна взяти за 5 тисяч гривень на людину, проживання на двох у столиці Скоп'є може коштувати 5-8 тисяч гривень на тиждень. Північна Македонія відносно невелика, тож у мандрівників буде можливість подивитися різні її частини.

Північна Македонія, озеро Охрид
Північна Македонія, озеро Охрид. Pixabay

До вже згаданої Албанії, яка омивається Адріатичним та Іонічним морями, можна злітати за 7-8 тисяч гривень в обидві сторони. Проживання на албанських курортах доволі дешеве — п'ятизірковий готель може коштувати 3 тисячі гривень на тиждень. Однак якщо оминути гори й поїхати до одного із наймальовничіших курортів Албанії Саранди, яка межує із Грецією, — ціни різко зростуть. За тиждень у готелі вже доведеться віддати щонайменше 10 тисяч гривень.

Албанія
Албанія. Албанія. Ілюстративне фото: pixabay

Відпочити українці можуть і в Сербії, однак за 48 годин до в'їзду потрібно буде зробити ПЛР-тест. За квитки на літак потрібно заплатити до 4 тисяч гривень, за хороший готель у Белґраді на тиждень — близько 10 тисяч гривень. Сербія має туристичні та етнографічні села у горах, пропонує активний відпочинок та різноманітні водойми.

Сербія, ущелина Дунаю
Сербія, ущелина Дунаю. Ілюстративне фото: pixabay

Також не слід забувати про Грузію, яка з березня відкрила свої кордони для українців, але туди вже активно продають квитки МАУ та SkyUp. Переліт коштуватиме близько 5 тисяч гривень в обидві сторони. У квітні-травні готель чи апартаменти у столиці Тбілісі та на чорномосрькому курорті Батумі можна зняти за 4 тисячі гривень на тиждень. До літа розцінки зростуть, однак не більше, ніж на пару тисяч. У травні температура води в морі складатиме близько +19 градусів, що ще зарано для купання, однак все залежить від погоди. Так чи інакше, познайомитися з культурою Грузії, її горами, озерами та річками можна за відносно невеликі гроші, однак потрібно буде зробити тест на COVID-19 для в'їзду й на третій день перебування у країні. При поверненні тест не потрібен.

Грузія
Грузія. Ілюстративне фото: pixabay

Тим часом починають відкриватися й більш екзотичні курорти. Наприклад, Сейшельські острови просять лише ПЛР-тест на COVID-19, зроблений не раніше, ніж за 72 години до в'їзду. Карантин проходити не потрібно. Квитки на цей курорт коштуватимуть щонайменше 30 тисяч гривень в обидві сторони, житло можна знайти за 15 тисяч гривень на двох за 7 днів. Станом на середину квітня температура на Сейшелах вже доходить до 30 градусів і зростає з мірою наближення літнього сезону.

Сейшели
Сейшели. Ілюстративне фото: pixabay

Останнім часом у світі також є популярною африканська країна Танзанія, тур до якої може коштувати від 45 тисяч на двох осіб. Країна набула популярності через своє узбережжя Індійського океану, різноманітний тваринний світ та те, що до неї не потрібен тест на COVID-19. З Києва до танзанійського архіпелагу Занзібар літають прямі літаки, в яких доведеться провести 17 годин в одну сторону.

Танзанія
Танзанія. Ілюстративне фото: pixabay

Також 7 квітня уряд затвердив угоду про взаємне скасування візових вимог з Сент-Вінсент і Гренадін. Рішення дозволяє запровадити взаємний безвіз для громадян України й Сент-Вінсент і Ґренадін терміном до 90 днів протягом 180 днів. Проте нині там може бути небезпечно — влада карибського острова евакуює людей через "неминуче" виверження вулкану. Але для українських туристів в'їзд туди поки що все одно заборонений.

Слід пам'ятати, що незалежно від вибору курорту не варто купувати квитки на літаки на системах пошуку рейсів, адже там ціни можуть бути завищеними на кілька тисяч гривень. Системами зручно користатися для пошуку варіантів, але після визначення квиток краще купувати на сайті конкретної авіакомпанії, яка туди літає.

Перспективи з ЄС

Мар‘яна Олеськів вважає, що хоча ситуація із COVID-19 у світі може не налагодитися навіть у найближчі роки, Україна повинна бути готова до відкриття кордонів з ЄС вже зараз.

"Тим паче запровадження паспортів вакцинації може значно спрости процедуру перетину кордону та може сприяти відновленню міжнародного туризму", — вважає очільниця Держагентства.

Вона запевнила, що агентство активно працює з пріоритетними цільовими ринками та посольствами для налагодження тісних контактів, спрощення умов пересування громадян між державами, створенням нових авіарейсів та оптимізацією старих.

Читайте також: МАУ поновила рейси до 14 країн. Куди можна взяти квиток
Доказ вакцинації у США
Доказ вакцинації у США. AP

Водночас експерти туристичної індустрії прогнозували у коментарях CNN, що кількість мандрівників з усього світу зростатиме весною і буде збільшуватися до середини року, оскільки вакцини проти COVID-19 будуть ширитися все стрімкіше. Британські турагенти заявляли, що "вже з 1 травня світ буде набагато кращим", однак туристична галузь не може дозволити собі чекати, поки вакцинація буде повністю запроваджена в усьому світі.

Станом на середину квітня складно сказати, коли українські туристи зможуть перетнути кордон з ЄС. Більшість експертів сходяться на думці, що Європа дозволятиме в'їзд лише з паспортами вакцинації, які в Україні можна буде отримати після появи єдиного уніфікованого паспорта. Коли це станеться, МОЗ нині не каже.

Читайте також: Який вигляд мають паспорти вакцинації та як вони можуть змінити життя. Пояснюють експерти

При цьому не слід забувати, що країни ЄС, які особливо залежать від туризму, можуть дозволити в'їзд українців з ПЛР-тестами, а не паспортами, як це вже зробила Болгарія. Схожого дозволу туристи можуть чекати й від Греції.

Українські курорти

Мар‘яна Олеськів розповіла, що, як і раніше, залишаються популярними Київський, Львівський, Одеський та Карпатський регіони, які сміливо можна назвати туристичними центрами України. Водночас, як показав досвід минулого року, в умовах закритих кордонів українці почали відкривати для себе абсолютно по-новому й інші надзвичайні місця, зокрема й Приазов‘я: велика кількість лиманів, які використовуються в рекреаційних цілях, джерела мінеральних вод, лікувальні грязі тощо.

Туристи у Карпатах
Туристи у Карпатах. УНІАН

"Торік справжній бум туристів стався також на Херсонщині. Олешківські піски, Біосферний заповідник "Асканія-Нова", Гранд каньйон Станіслав — це ті місця, які магнітом почали притягувати до себе мандрівників", — розповіла керівниця Державного агентства з розвитку туризму.

Чорне море
Чорне море. Узбережжя Чорного моря. Фото: УНІАН
Читайте також: Кінбурнська коса й таємничий Синевир. Як провести відпустку-2020 в Україні

За її словами, значної популярності серед туристів у останні роки набула Чорнобильська зона відчуження, яку у 2019 році відвідало 124 тисячі туристів, третина з яких були іноземцями. Зокрема найбільше до Чорнобилю прибуло із Великої Британії — 18 тисяч, по 10 тисяч із Польщі та Німеччини, а також 6,5 тисяч — зі США. Після завершення пандемії Держагентство розраховує на збільшення інтересу до цього місця.

Читайте також: Чорнобиль став другим найпопулярнішим серіалом світу у 2019 році

"Цьогоріч ми передбачаємо збільшення внутрішнього туризму, зокрема на морські українські курорти. Існує велика ймовірність того, що кордони будуть ще поки зачиненими, а туристам захочеться поїхати кудись відпочити. Внутрішній туризм має серйозний потенціал і може стати "точкою зростання" для багатьох регіонів і громад", — сказала Олеськів.

На її думку, у 2021 році продовжиться тенденція щодо відкриття нових цікавих локацій, а гарні фото України з соціальних мереж та інтернету лише посилюють зацікавленість українських мандрівників.

Утлюкський лиман
Утлюкський лиман. УНІАН

Голова Держагентства розповіла, що саме тому відомство спільно з "Укрзалізницею" працювало над створенням нових та оптимізацією старих рейсів, які мають значно зменшити час перебування у дорозі. За її словами, такі поїзди курсуватимуть у напрямках Одеси, Херсону, Бердянську тощо. З’явиться також кілька щоденних маршрутів.

Чорноморськ
Чорноморськ. AP

Олеськів висловила упевненість, що сезон у приморських регіонах цьогоріч буде більш успішним і закликала усі зацікавлені сторони готуватися до приїзду туристів: розробити цікаві комплексні продукти, що включатимуть додаткові послуги, забезпечити комфортні умови в готелях, оновити заклади харчування і покращити сервіс.

Читайте також

Тревел-блогери та кіно. Експерт розповів, як розвинути український туризм

На початок