Як можуть допомогти жертвам домашнього насильства на Рівненщині

Як можуть допомогти жертвам домашнього насильства на Рівненщині

Ексклюзивно
Як можуть допомогти жертвам домашнього насильства на Рівненщині
Суспільне Рівне

З чотирьох тисяч людей, які у 2020-му році на Рівненщині заявили про домашнє насильство, більшість – жінки. Таких заяв побільшало на 11% у порівнянні з 2019 роком. В ОДА заявили про роботу над обласною програмою з протидії насильства.

Суспільне дізнавалось, як зараз можуть захистити жертв насильства, як відбувається прихисток, коли нікуди йти та що планують зробити, аби "вилікувати" у сім'ї схильність підіймати руку на іншого.

Про що говорить статистика

3348 жінок, 515 чоловіків та 49 дітей звернулися через випадки домашнього насильства до поліції чи відповідних служб у 2020 році.

"В першу чергу не можна мовчати. Потрібно знати, що насильство не завжди фізичне, а може бути і фізичне, і економічне, і сексуальне насильство – є і такі випадки. В першу чергу жінці потрібно звернутися за допомогою і не терпіти це все", – розповіла Суспільному начальниця відділу ґендерної та сімейної політики департаменту ОДА Тетяна Кульчицька.

Чим уже можуть допомогти жертвам

В області працює спеціальний Центр, що приймає жертв домашнього насильства на тимчасове проживання. Термін перебування у ньому – до пів року. Адресу цього закладу не розголошують, аби жертви насильства не мали негативних наслідків.

Аби потрапити туди, варто повідомити про факти насильства до поліції та відповідні органи у громадах типу соцзахисту.

"Центр розрахований на те, щоб жінці допомогти знайти роботу, для того, щоб вона могла винаймати квартиру, якщо в неї немає житла. Або підключають адвокатів і подають всі документи до суду для того, щоб вплинути на кривдника", – повідомила Тетяна Кульчицька.

Крім Центру, в області працюють шість мобільних бригад, виїжджають на виклики, надають психологічну та соціальну допомогу. Якщо ж жертва боїться розголосу, то на Рівненщині працюють громадські організації, які допомагають постраждалим.

"В нас є вторинна правова допомога, де жінкам, які постраждали, так само надається юридична підтримка, тобто супровід в суді. Центри соціальних служб, які надають психологічну допомогу, працюють з жінками", – розповіла Тетяна Кульчицька.

Читайте також: Як на Рівненщині карають та прощають домашніх насильників

Що у планах

В облдержадміністрації заявили, що працюють над обласною програмою з протидії домашньому насильству до 2025 року. Такі програми створюють, тому що суди повинні направляти кривдників на проходження корекційних програм, що тривають від трьох місяців до року.

"До децентралізації в нас такі програми впроваджувалися. У Дубенському районі робили, у Сарнах. Відповідно до того аналізу, який ми проводили, то повторних випадків насильства в таких сім’ях не було. Тобто позитивний результат в цьому є", – відповіла Тетяна Кульчицька.

Що відомо

  • У 2020-му в поліції Рівненщини на профілактичному обліку перебувало 3145 осіб, схильних до вчинення домашнього насильства, із яких найбільше чоловіків — 2858, — повідомили у пресслужбі Нацполіції області.
  • 21 березня на регіональних каналах Суспільного вийшла прем’єра документального розслідування власного виробництва "Зупини мене, якщо зможеш". Автори показали, до яких наслідків може призвести домашнє насилля і байдужість оточення та правоохоронної системи.
На початок