"Страх — це дефіцит знань". Інфекціоніст посольства США розповів, як прискорити темпи вакцинації

"Страх — це дефіцит знань". Інфекціоніст посольства США розповів, як прискорити темпи вакцинації

"Страх — це дефіцит знань". Інфекціоніст посольства США розповів, як прискорити темпи вакцинації
УНІАН

З початком третьої хвилі епідемії коронавірусу країни світу нарощують темпи вакцинації від COVID-19. Станом на 1 квітня, лідером є Ізраїль — там щеплення отримали понад 70% населення, на другому місці — Сполучене Королівство (46,11%), на третьому — Чилі (36,2%), Бахрейн (30,4%) та США (29,7%) замикають п'ятірку за даними моніторингу Our World in Data.

Україна поки що зробила щеплення від COVID-19 лише 0,61% населення. Чому так відбувається, як пришвидшити темпи вакцинації та використати міжнародний досвід, Суспільне дізнавалося у спеціаліста з громадського здоров’я посольства США в Україні Івана Доана.

Згідно з дослідженнями, велика кількість українців включно з лікарями відмовляються вакцинуватися від COVID-19 через те, що мають сумніви у ефективності вакцин. Зараз, коли у світі за даними ВООЗ близько 550 млн вакцинованих людей, чи достатньо даних, аби знати про побічні ефекти?

На мою особисту думку, одна з причин, чому зачасту люди відмовляються від вакцинації, бояться вакцинації, і взагалі бояться усіх нових підходів у лікуванні та профілактиці будь-якого захворювання, — це дефіцит знань.

Коли ми обговорюємо питання лікування або профілактики, ми розуміємо, що під час розробки будь-якого нового лікування або профілактичного заходу, є два основних компоненти, які мають значення. Перше: будь-яке лікування має не зашкодити. Тобто будь-яка вакцина, яка виходить на ринок, повинна бути безпечна. Другий обов’язковий критерій – ця вакцина повинна бути ефективною. І третій компонент узагальнює попередніх два: ми завжди маємо розуміти ризики і переваги використання того чи іншого засобу.

Інфекціоніст Іван Доан
Інфекціоніст Іван Доан. Facebook / Іван Доан

Вакцини, які затверджені до використання, пройшли обов'язкові три фази клінічних досліджень. Вже мільйони людей провакциновані. Чи з’являються у нас нові дані? Так, ці дані з’являються. І, звичайно, система регулярного моніторингу, система постмаркетингових досліджень медичних виробів, в тому числі і вакцин. В кожній країні є така система, наприклад, у США вона називається Vaccine adverse events reporting system – тобто це система, в яку вноситься вся інформація про будь-які побічні реакції, які виникають у пацієнтів. В Україні цим питанням займається Державний експертний центр МОЗ. І тут будь-який лікар, будь-який надавач медичних послуг, коли з’являється реакція, проводить звіти.

Також висловлюються сумніви стосовно термінів розробки вакцин, кажуть, що вони нібито розроблені надто швидко, адже, зазвичай, вакцини розробляються кілька років.

Під час розробки вакцин від COVID-19 фази клінічних досліджень йшли паралельно і велика кількість людей приймала участь в аналізі цієї інформації. І коли, звичайно, всі процеси йдуть паралельно і більша кількість людей в них задіяна, звичайно це в часі відбувається швидше.

А щодо побічних реакцій?

Є, звичайно, побічні реакції, які вже були виявлені під час клінічних досліджень, і вони є такими, які передбачені. Наприклад, це біль у місці ін’єкції, це почервоніння, короткотривале підвищення температури, може бути головний біль. Але в принципі виробник одразу повідомляє, що ці побічні реакції виявляються дуже часто, і одразу дає рекомендації, як з ними взаємодіяти. Якщо з’являються будь-які інші побічні реакції у пацієнта, який отримав вакцину (вважається, що спостереження за пацієнтом треба проводити не менше місяця), то будь-які стани, які відбуваються з ним протягом цього місяця, все одно потім звітуються як потенційні побічні реакції, пов’язані з вакциною.

Але на сьогоднішні після такої масивної вакцинації більшість побічних реакцій, які зустрічалися, – це ті, про які говорив виробник. Ми завжди боїмося якихось побічних реакцій. І мене завжди як лікаря дивує така позиція людей, тому що ніхто не боїться захворіти на COVID-19, в той час, коли ризик померти (якщо взяти всі випадки – легкі, середні, важкі, навіть якщо врахувати асимптоматичний перебіг захворювання) складає близько 1%. А ризик зустрітися з побічними реакціями складає менше, ніж 1 на 100 000 випадків.

Є питання, що також сертифікація вакцин в Україні пройшла надто швидко і люди не розуміють, як це держава могла там швидко сертифікувати. Як вона проходила у США?

У США є організація Food and Drug Administration, яка проводить сертифікацію і надає дозвіл до застосування медичних виробів та харчових продуктів у США. Просто у цьому випадку за пришвидшеною процедурою цей дозвіл був наданий, але без зменшення якості і без створення ризиків для тих, хто цей препарат буде отримувати. З цим це пов’язано, тому що рівень смертей у Сполучених Штатах був надвисокий, кількість захворювань – надвисока, і тому весь ресурс був кинутий на те, щоб пришвидшити цю процедуру.

США вакцинація
Щеплення на "Vaccine Fest", 24-годинному масовому заході з вакцинації проти COVID - 19 в Метарі, штат Луїзіана. Associated Press

Для України одним з важливих критеріїв є прекваліфікація Всесвітньої організації охорони здоров’я. І в принципі всі медичні вироби, всі медичні препарати, які застосовуються в Україні і які стараються закуповувати, пройшли прекваліфікацію ВООЗ. Якщо медичний виріб не пройшов прекваліфікацію Всесвітньої організації охорони здоров’я або він застосовується у країнах із суворою регуляцією щодо допуску медичних виробів, такі вироби також можуть застосовуватися в Україні. Тому жодного нехтування якістю в цьому випадку під час погодження немає.

Щодо побічних дій: одна з великих історій, за якою слідкують, – виникнення можливого тромбозу і смертей людей після вакцинації привезеною до України вакциною AstraZeneca.

В цьому випадку, скоріше за все, ви говорите зараз про тромбоемболію легеневої артерії, яку почали спостерігати у людей, які були провакциновані. Я можу помилятися, але це, здається, всього 17 випадків було, і після цього дійсно була призупинена вакцинація. Але знову-таки, якщо відступити від того, що ми зараз говоримо, то вакцинація вже в європейських країнах із використанням цієї вакцини поновлена, тому що жодного зв’язку вакцини з цими реакціями визначено не було.

А якщо ми порахуємо, яка кількість пацієнтів отримала вакцину і яка кількість цих кейсів, то ми побачимо, що жодного підвищення кількості цих випадків не відбулося. Тому з цим це зв’язати практично неможливо.

Якщо ми візьмемо загалом населення, ризик цього захворювання є у будь-якої людини незалежно від того, чи ця людина отримувала вакцину, чи ні. І такий ризик складає 1 випадок на 1000 людей. Це дійсно дуже серйозне захворювання. Також, що стосується порушення згортання крові, ризиків тромбів взагалі – сама коронавірусна хвороба, сам її перебіг значно підвищує ризик розвитку тромбів і геодинамічних порушень. Тому дуже часто пацієнтам, які мають захворювання середнього ступеня тяжкості, призначають препарати, які протидіють потенційному згортанню крові. Але якщо ми повернемося до ризиків під час вакцинації – було проведено дуже детальний аналіз і жодного зв’язку з ризиком виникнення тромбозів не виявлено.

Чи є якісь протипоказання і якісь застереження щодо використання вакцини для уразливих груп, людей з хронічними хворобами?

Перше: протипоказання для проведення вакцинації проти коронавірусної хвороби – це наявність алергії до вакцини або її компонентів. Якщо вже був досвід застосування вакцини, була тяжка алергічна реакція, наприклад, анафілактичні реакції. Друге – це наявність тяжкого респіраторного захворювання, яке супроводжується лихоманкою, температурою вище 38 градусів. У такому випадку рекомендують просто відкласти, відтермінувати вакцину. І третє, альтернативне, – це наявність коронавірусної хвороби, активної фази, або нещодавній контакт протягом кількох останніх днів, через що може бути безсимптомний перебіг, а потім розвинутися саме захворювання після вакцинації.

Читайте також: “Одразу множте на два”. Скільки коштує поховання померлих від COVID-19 на другому році пандемії

Що стосується людей, які мають порушення з боку серцево-судинної системи, порушення з боку легенів та інших органів – якраз ці люди є пріоритетними до проведення вакцинації. На сьогодні, зокрема, немає прямої рекомендації вакцинувати вагітних. Це пояснюється дуже просто: клінічні дослідження вагітних не проводилися. Але, враховуючи механізм дії вакцини, не передбачається, що можуть виникати будь-які побічні ефекти для плоду. Тому, враховуючи, що є дуже обмежена кількість даних, рекомендувати вакцинацію неможливо. Тут треба оцінювати ризик і позитивні сторони. Тому пропозиція тут така: якщо жінка хоче провакцинуватися, вона має право це зробити.

Як у Сполучених Штатах ухвалюються рішення хто є у пріоритетних групах, коли можна цю чергу порушити?

Ми живемо у таких період, коли є глобальний дефіцит вакцин і проведення вакцинації треба пріоритетизувати, вибирати першочергово найбільш уразливі групи населення, які потребують нашого захисту, враховуючи ризики. І це дійсно регламентується Центром по контролю за захворюваннями, є перелік рекомендацій, як це треба пріоритетизувати. Для прикладу, перша група пріоритетна – це ті, хто надають медичну допомогу і наглядають за літніми людьми, наприклад, у будинках для людей похилого віку. Потім це ідуть медичні працівники , тому що вони найчастіше контактують. Потім — люди похилого віку. І уже останніми мають бути молоді люди, які здорові та мають найменше ризиків захворіти й мати важкий перебіг захворювання.

Які заходи були вжиті у США для заохочення вакцинації і імунізації для тих, хто сумнівається?

Найголовніші — це налагодження правильної комунікації. Всі процеси, починаючи із закупівлі, доставки, поставки, пріоритетизування, мають бути дуже прозорими. Якщо люди довірятимуть уряду, МОЗ, медичним інституціям – це найкращий підхід для того, аби забезпечити більш широке охоплення.

Чи зменшила масова вакцинація, наприклад, у США, кількість захворювань?

На жаль, поки що таких даних з точки зору клінічних досліджень я не можу привести. Я можу привести клінічне дослідження, яке проводилося в Ізраїлі, що дійсно кількість захворювань значно знизилась і вакцина продемонструвала свою ефективність. Але ми можемо просто зайти на сайт університету Джона ХопкінсаПриватний дослідницький університет, заснований Джонсом Гопкінсом у місті Балтимор, штат Мериленд, США. У 2010 році університет Джонса Гопкінса посів 18-е місце в Академічному рейтингу університетів світу і 13-е місце в рейтингу THE, з ним пов'язана наукова й дослідницька діяльність 36 лауреатів Нобелівської премії, які працювали тут у різні часи., які моніторять кількість нових кейсів щодня, і ми можемо побачити, що ще станом на середину січня кількість щоденних випадків в Ізраїлі становила близько 11-12, мені здається, 10 тисяч в середньому кожного дня, і уже протягом останніх декількох тижнів вони спостерігають не більше 500 випадків захворювання щоденно.

У кожної вакцини вже сформувався свій імідж. Як би ви пояснювали різницю між вакцинами? Бо люди кажуть: "Я не хочу цю вакцину, почекаю іншу".

Я озвучу свою думку як спеціаліста у сфері лікування та профілактики інфекційних хвороб. Моя особиста думка, що на сьогодні треба використовувати ті вакцини, які є доступними для нас, які мають достатній профіль ефективності та безпеки. Які пройшли клінічні дослідження та дозволені до застосування. До прикладу, AstraZeneca, Moderna. Китайська вакцина Sinovac зараз на фінальному етапі отримання реєстру прекваліфікації ВООЗ. Мені здається, орієнтовний термін – квітень 2021 року, принаймні така інформація є на сайті ВООЗ.

Вакцини
Український військовослужбовець вакцинується від COVID-19 на військовій базі поблизу Красногорівки. Associated Press

Дані про проведення клінічних досліджень цієї вакцини відкриті, тому вона може застосовуватися. І в принципі всі вакцини, які дозволені для застосування в країнах, які мають жорсткі критерії доступу до застосування в країнах (ЄС, США), такі вакцини однозначно можна застосовувати. Якби це питання стосувалося особисто мене, я би застосовував таку вакцину, яка на сьогодні доступна і яка має достатній профіль ефективності і безпеки.

Люди часто говорять: "Чому у такій критичній ситуації фармакологічні компанії не можуть зібратися разом, поділитися своїми даними, зробити так, щоб це йшло на користь людству?". Чи співпрацюють зараз науковці, щоб виробити вакцини?

Я не можу говорити від імені глобальних фармацевтичних компаній, я можу лише говорити про факти, які я зараз бачу. Всі дані про клінічні дослідження, механізм дії, побічні реакції – вони відкриті, доступні. І дійсно дуже багато країн інвестують у те, щоб їх країни розробили вакцини. Або якщо вакцини розробляються у інших країнах, щоб у населення цих країн був доступ до вакцин. Я не можу сказати, що є якась глобальна гонка. Звичайно, просто компанії старалися зробити це якомога швидше, але всі дані відкриті.

Не нехтуйте вакцинацією, не нехтуйте використанням засобів індивідуального захисту, забезпечуйте фізичну дистанцію. Я не говорю про соціальну дистанцію, тому що мені цей термін дуже не подобається, адже ми повинні комунікувати, спілкуватися, але поки що обмежити безпосередню фізичну дистанцію, поки ми цю епідемію не подолаємо.

На початок