“Одразу множте на два”. Скільки коштує поховання померлих від COVID-19 на другому році пандемії

“Одразу множте на два”. Скільки коштує поховання померлих від COVID-19 на другому році пандемії

Ексклюзивно
“Одразу множте на два”. Скільки коштує поховання померлих від COVID-19 на другому році пандемії
Суспільне

У березні під час третьої хвилі епідемії COVID-19 в Україні тричі фіксували рекордні показники смертності від ускладнень коронавірусу. Кількість летальних випадків інколи сягала майже до 370 за добу. Загалом же від початку пандемії в Україні померло понад 32 тисячі людей, що призвело до формування неофіційних "правил" поховання "ковідних" хворих, а також дало поштовх корупції у моргах та ритуальних службах – кошторис поховання став удвічі більшим.

За даними ВООЗ, тіло померлого не заразне, однак на ньому чи на одязі може лишатися інфекція. У зв’язку з цим рік тому головний санітарний лікар Віктор Ляшко підписав вимоги щодо поховання осіб, померлих від COVID-19. Суспільне поспілкувалося з родиною, яка поховала рідного з діагнозом коронавірусної хвороби в Чернівцях, та дізналося, скільки коштує організація поховання в столиці.

Слово “ковід” відігравало ключову роль

Мешканка Чернівців Тетяна Зборовець знає особисто, як відбувається процедура поховання людини, яка померла через коронавірус. Жінка виховує кількох дітей, які опинились у складних життєвих обставинах і яких вона взяла під опіку. Бабуся однієї з підопічних у березні захворіла на COVID-19, тиждень пролежала в лікарні та померла. Виявилося, що тіло жінки немає кому перевезти до моргу, через це померла ще добу пролежала в лікарні.

"Нам сказали приїхати забрати речі, й потім вам зателефонують з судово-медичної експертизи, скажуть, що робити далі. Сказали, що ще не забрали (тіло — ред.), бо немає кому. Водії хворі на COVID-19", — розповідає Тетяна.

Ще три доби Тетяна збирала всі необхідні документи, а тіло бабусі лежало у морзі.

Жителька Чернівців Тетяна Зборовець
Суспільне

“Ставлення людей до того, що приходять і довідка що там коронавірус, було як “відійдіть, бо ви всі ковідні”, – розповідає Тетяна про те, як її приймали в установах.

Пропонували й платні послуги: за миття померлої просили тисячу гривень, ще дві тисячі за те, що тіло перенесуть з моргу в автобус і привезуть на кладовище: “Неофіційно люди платять за те, що тіло помиють. Ковідних хворих ніхто не миє. Їх повинні запакувати в пакет, і труна має бути закрита. Щоб тіло привезли на кладовище, потрібно було теж на добровільних засадах заплатити 2 тисячі гривень. Це слово – “ковід” чи “не ковід” – воно відігравало ключову роль”.

Поховали бабусю в пакеті та в закритій труні. Сама ж процедура поховання тривала 15 хвилин. За словами Тетяни, родині не дали навіть закінчити молитву, бо на черзі були інші поховання, Суспільне зателефонувало до місцевого моргу в Чернівцях, щоб дізнатися їхню позицію щодо цієї ситуації.

У розмові з журналістами директор патологоанатомічного бюро Чернівецької області Дмитро Гречко запевнив, що підпорядкована йому структура не надає платних послуг з миття та перевезення тіл.

"Ми не перевозимо тіла. Може, хтось у неї просив, але не у нас. Ми перевезенням тіл з бюро на кладовище чи ще кудись не займаємось. У нас і послуг таких немає, ми такі послуги й не надаємо. Спецкомбінат тільки перевозить або люди домовляються в іншому місці. Наша машина на такі виїзди не виїжджає. Наша машина їде тільки в лікарню і перевозить тіла до нас. І все", — розповів Гречко.

Він також додав, що під час оформлення документів на померлих від ускладнень коронавірусної хвороби "не може бути якихось затримок": "Якщо у нас 20 померлих в день, то розумієте, що ми не можемо одного померлого кинути і перейти до іншого. Поки не завершимо проведення одного розтину, за інший братися ніхто не буде".

Чернівецький морг
Суспільне

У скільки обійдеться поховати померлого від COVID-19 в столиці

Щоб довідатися, скільки коштуватиме поховання особи, яка померла від COVID-19, у столиці, Суспільне зателефонувало до однієї з компаній, що надають ритуальні послуги. Там розповіли: організація поховання померлого стартує від 8 тисяч гривень, в залежності від товарів, які обирає замовник. Та якщо ідеться про поховання людини, яка померла від COVID-19, ціна буде вищою.

— Якщо від ковіду, одразу вам кажу: множте на  два, це 16-17 тисяч буде коштувати!
— А чому така ціна?
— Дезінфекція машини, бригада дорожче бере – вони ж теж ризикують.

Ще в одній компанії Суспільному повідомили, що "звичайне" поховання коштує 25 000 грн, померлих від ковіду ховають від 32 000 грн: "Вантажники вдвічі більше беруть". Плюс 10 тисяч, якщо хочете ховати у відкритій труні".

Кремація та поховання в пакеті — не обов’язкові

27 березня 2020 року головний санітарний лікар Віктор Ляшко підписав постанову "Тимчасові рекомендації щодо безпечного поводження з тілами померлих осіб з підозрою або підтвердженням COVID-19". В документі, який, до речі, мав рекомендаційний характер, йшлося зокрема про те, що особи, які контактують з тілами померлих від коронавірусу, повинні користуватися рукавчиками, медичною маскою, окулярами, бути вдягненими у водостійкий ізоляційний халат з довгими рукавами. Також у постанові вказувалося, що медпрацівники повинні ознайомити осіб, які беруть участь у процесі поховання, з правилами безпеки та індивідуального захисту, щоб "унеможливити контакт з фізіологічними рідинами хворого". Крім того, зазначалося, що тіло померлого потрібно помістити в герметичний пакет-мішок, а потім у труну, а під час церемонії прощання у приміщенні дозволено перебувати не більше, ніж одній особі на 10 кв. м.

У серпні 2020-го кількість рекомендацій зменшили, а кількість присутніх на церемонії прощання збільшили вдвічі. Тіло ж рекомендували класти в герметичний пакет-мішок тільки у випадку, якщо з нього виділяється надмірна кількість рідини.

На сьогодні МОЗ дозволяє рідним ховати померлих від COVID-19 за звичною процедурою. "Відповідно до діючих правил та рекомендацій від МОЗу щодо безпечного поводження з тілами померлих осіб з підозрою або підтвердженням коронавірусної хвороби (COVID-19) люди мають можливість попрощатися, забрати тіло та поховати рідних за звичайною процедурою, але з обов’язковим дотриманням усіх необхідних заходів безпеки. Для померлих від ковіду кремація та поховання тіла в щільному пакеті не обов’язкова!", — заявив Віктор Ляшко.

Що робити у випадках тиску з боку ритуальних служб

З правової точки зору, ритуальні послуги, як будь-які інші, що надаються українцям, регулюються законом "Про захист прав споживачів" або Цивільним кодексом.

"Якщо людині не подобаються ціни чи послуга, то вона може звернутись в службу по захисту прав споживачів чи в суд, бо Цивільний кодекс передбачає таке поняття, як “справедлива ціна”. Є середні показники по району чи по місту, чи взагалі по країні, скільки в середньому коштує послуга поховання людини. Це і буде “справедлива ціна”. Якщо вона завищена у 2 чи в 3 рази, відповідно, вона несправедлива, і на це можна скаржитися. Щоб звернутися в службу по захисту справ споживачів, потрібно мати документи і докази того, що пропонували послуги по завищеній ціні", — пояснив Суспільному юрист, голова адвокатського об’єднання "Богомазов і партнери" Павло Богомазов.

Він додав, що ціни в компаніях ритуальних послуг комунальної форми власності затверджуються рішенням міських рад. "Як і в приватних компаніях, вони можуть бути завищеними, але вони принаймні фіксуються чи то наказами, чи то рішеннями, які приймаються, і вони точно будуть на папері. Алгоритм дій у разі незгоди с такими цінами приблизно такий самий – або оскаржити в суді, або звернутись у службу по захисту прав споживачів. Або можна поскаржитись в міськвиконком на “несправедливу” ціну".

При цьому юрист не приховує, що оскарження може тривати роками. За його словами, якщо не влаштовують ціни на послуги – треба шукати альтернативу. Якщо ж людина вирішить скаржитися до суду, треба збирати документи.

"Можна попросити у компанії ритуальних послуг копію договору і додатку, де будуть вказані їхні ціни. Якщо компанія відмовляється надавати письмовий зразок договору чи будь-якого документу, де вказані ціни, то можна звернутись із письмовим запитом в компанію. 30 днів по зверненню громадян компанії мають право розглядати таку відповідь. Також доказами можуть виступати свідки, в яких додатково можна брати письмові пояснення", — зазначив юрист.

Далі юридично треба довести, що це або не відповідає законодавству і положенням МОЗ, або що це суперечить практиці в цьому місці, де аналогічні компанії з ритуальних послуг надають послуги за іншими цінами чи за іншими умовами.

Читайте також: "COVID-19 вигаданий? Приїдьте до мене" – інтерв'ю із першим вакцинованим в Україні лікарем
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди