Українські полярники вирушили до Антарктиди. Що відомо про команду

Українські полярники вирушили до Антарктиди. Що відомо про команду

Українські полярники вирушили до Антарктиди. Що відомо про команду
НАНЦ

На станцію "Академік Вернадський" вирушила 26-та річна антарктична експедиція. Вони вирушили до Антарктиди з аеропорту "Бориспіль" через Туреччину, Бразилію та Чилі, де на команду чекає 2-тижневий карантин.

Як повідомив Національний антарктичний науковий центр, команда знову є наймолодшою серед усіх попередніх експедицій, але очолив її один з найдосвідченіших українських полярників.

"Торік ми відправляли в Антарктику наймолодшу експедицію за всі роки – середній вік учасників був 37. Цього року, у 26-й УАЕ, середній вік ще менший – майже 36, а наймолодшому учаснику у квітні виповнюється 25 – тобто він ровесник передачі нашої станції Україні від Великої Британії. Тож ми продовжуємо відкривати антарктичну науку для молоді, даючи їй більше шансів самореалізуватися й долучитися до проведення світових досліджень, залишаючись українськими вченими", – зазначив директор НАНЦ Євген Дикий.

Керівником експедиції буде рекордсмен за кількістю зимівок на станції – вчений-геофізик з Харкова Богдан Гаврилюк. Для нього це буде вже дев'ята річна експедиція (до цього максимальна кількість зимівель в УАЕ не перевищувала 8). Богдан також буде найстаршим членом команди й зустріне на станції 49-й день народження.

Загалом у 26-й експедиції буде 12 учасників: 7 науковців, лікар, кухар, дизеліст, системний механік та сисадмін. З них 11 чоловіків та 1 жінка – біологиня Оксана Савенко, яка вже вдруге їде на зимівлю (це також рекорд, раніше жодна жінка двічі не зимувала).

Найбільше буде представників Харківщини – 3, Києва та Чернігівщини – по 2. Також по 1 учаснику з Вінницької, Запорізької, Полтавської, Київської та Львівської областей.

Основними завданнями учасників річної експедиції є:

 • проведення щоденних вимірювань;
 • проведення запланованих досліджень;
 • підтримка роботи станції.

Заплановані дослідження за п'ятьма основними напрямами:

 • геокосмічні;
 • геолого-геофізичні;
 • гідрометеорологічні;
 • океанографічні;
 • біологічні.

Учені також продовжать глобальний моніторинг грозової активності в атмосфері планети, вивчення будови льодовиків за допомогою георадару та дослідження міграцій китів за допомогою фотоідентифікації. Також буде започатковано низку нових досліджень. Зокрема, з використанням потужного метеорадара вивчатиметься формування хмар та опадів, а у китів вивчатимуть їхні "мови" та "діалекти", записані за допомогою гідрофонів.

Що відомо

 • Команда Google створила яскравий дудл із зображенням української антарктичної станції "Академік Вернадський", якій 6 лютого виповнюється 25 років.
 • 29 січня президент Володимир Зеленський підписав указ про відзначення 25-ї річниці заснування антарктичної станції "Академік Вернадський".
 • Українські вчені Національного антарктичного наукового центру прогнозуватимуть та моделюватимуть зміни клімату в Антарктиді та Арктиці. Робитимуть це разом із 30 науковими організаціями з різних країн світу.
 • На острові Галіндез, де розташована українська антарктична станція "Академік Вернадський", 4 січня від льодовика Woozle Hill відколовся край криги, розміром з семиповерховий дім.
 • Озонова діра над Антарктикою, яка восени 2020 року досягала найбільших за останні роки розмірів, закрилася у грудні. Це спричинено природними процесами.
 • Школярка з Кривого Рогу Уляна Кузнєцова перемогла у конкурсі малюнків "Привітай полярника з Новим роком", який влаштував Національний антарктичний науковий центр.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок