На станцію "Академік Вернадський" вирушила 26-та річна антарктична експедиція. Вони вирушили до Антарктиди з аеропорту "Бориспіль" через Туреччину, Бразилію та Чилі, де на команду чекає 2-тижневий карантин.
Як повідомив Національний антарктичний науковий центр, команда знову є наймолодшою серед усіх попередніх експедицій, але очолив її один з найдосвідченіших українських полярників.
"Торік ми відправляли в Антарктику наймолодшу експедицію за всі роки – середній вік учасників був 37. Цього року, у 26-й УАЕ, середній вік ще менший – майже 36, а наймолодшому учаснику у квітні виповнюється 25 – тобто він ровесник передачі нашої станції Україні від Великої Британії. Тож ми продовжуємо відкривати антарктичну науку для молоді, даючи їй більше шансів самореалізуватися й долучитися до проведення світових досліджень, залишаючись українськими вченими", – зазначив директор НАНЦ Євген Дикий.
Керівником експедиції буде рекордсмен за кількістю зимівок на станції – вчений-геофізик з Харкова Богдан Гаврилюк. Для нього це буде вже дев'ята річна експедиція (до цього максимальна кількість зимівель в УАЕ не перевищувала 8). Богдан також буде найстаршим членом команди й зустріне на станції 49-й день народження.
Загалом у 26-й експедиції буде 12 учасників: 7 науковців, лікар, кухар, дизеліст, системний механік та сисадмін. З них 11 чоловіків та 1 жінка – біологиня Оксана Савенко, яка вже вдруге їде на зимівлю (це також рекорд, раніше жодна жінка двічі не зимувала).
Найбільше буде представників Харківщини – 3, Києва та Чернігівщини – по 2. Також по 1 учаснику з Вінницької, Запорізької, Полтавської, Київської та Львівської областей.
Основними завданнями учасників річної експедиції є:
- проведення щоденних вимірювань;
- проведення запланованих досліджень;
- підтримка роботи станції.
Заплановані дослідження за п'ятьма основними напрямами:
- геокосмічні;
- геолого-геофізичні;
- гідрометеорологічні;
- океанографічні;
- біологічні.
Учені також продовжать глобальний моніторинг грозової активності в атмосфері планети, вивчення будови льодовиків за допомогою георадару та дослідження міграцій китів за допомогою фотоідентифікації. Також буде започатковано низку нових досліджень. Зокрема, з використанням потужного метеорадара вивчатиметься формування хмар та опадів, а у китів вивчатимуть їхні "мови" та "діалекти", записані за допомогою гідрофонів.
Що відомо
- Команда Google створила яскравий дудл із зображенням української антарктичної станції "Академік Вернадський", якій 6 лютого виповнюється 25 років.
- 29 січня президент Володимир Зеленський підписав указ про відзначення 25-ї річниці заснування антарктичної станції "Академік Вернадський".
- Українські вчені Національного антарктичного наукового центру прогнозуватимуть та моделюватимуть зміни клімату в Антарктиді та Арктиці. Робитимуть це разом із 30 науковими організаціями з різних країн світу.
- На острові Галіндез, де розташована українська антарктична станція "Академік Вернадський", 4 січня від льодовика Woozle Hill відколовся край криги, розміром з семиповерховий дім.
- Озонова діра над Антарктикою, яка восени 2020 року досягала найбільших за останні роки розмірів, закрилася у грудні. Це спричинено природними процесами.
- Школярка з Кривого Рогу Уляна Кузнєцова перемогла у конкурсі малюнків "Привітай полярника з Новим роком", який влаштував Національний антарктичний науковий центр.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу