Перейти до основного змісту
Над Арктикою закрилася озонова діра-рекордсмен

Над Арктикою закрилася озонова діра-рекордсмен

Над Арктикою закрилася озонова діра-рекордсмен
. NASA Ozone Watch

Озонова діра над Антарктикою, яка восени 2020 року досягала найбільших за останні роки розмірів, закрилася у грудні. Це спричинено природніми процесами.

Про це заявила представник Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО) Клер Нюлліс, передає сайт організації.

"Ця озонова діра над Антарктикою була однією з найбільших і глибоких, і, безумовно, найбільш довговічною з відомих. Вона закрилася в кінці грудня, що сталося значно пізніше, ніж зазвичай", — сказала Нюлліс.

У ВМО зазначають, що озонова діра швидко росла з середини серпня і 20 вересня 2020 року досягла максимуму в 24,8 мільйона квадратних кілометрів, поширившись на більшу частину антарктичного континенту. Це була одна з найбільших дірок з моменту початку моніторингу озонового шару 40 років тому і яка протрималася досить тривалий час. Дослідники кажуть, що діра закрилася через метеорологічні умови, а саме "стабільний і холодний полярний вихор і дуже низькі температури в стратосфері", а також через присутність речовин, що руйнують озон в атмосфері. При цьому фахівці нагадали, що у 2019 році ця діра була значно меншою і нетривалою.

Довідка: Озонова діра — значне падіння концентрації озону в озоновому шарі планети, який стримує ультрафіолетове випромінення. В разі зменшення концентрації озону шкідливе випромінення може зашкодити людям та тваринам, також радіація нагріває світовий океан, збільшуючи смертність морських істот та рослин.

Озонові діри почали регулярно з’являтися внаслідок антропогенного впливу (внаслідок діяльності людини), зокрема активного використання хлорфторвуглеводнів. Його виробництво заборонено Монреальським протоколом із захисту озонового шару Землі. 

Що відомо

  • У Службі моніторингу атмосфери Коперника повідомили, що на початку березня 2020 року озонова діра, що утворилася над центральною частиною Арктики, щезла. Водночас озоновий шар відновився.
  • В Антарктиді знайшли найглибшу точку континентальної Землі.
Топ дня
Вибір редакції
На початок