У Вугледарі, що на Донеччині, та у Попасній, що на Луганщині, 24 березня відкрили денні центри соціально-психологічної допомоги для людей, які постраждали від домашнього насильства. Побудували центри, облаштували їх меблями та купили обладнання за гроші Програми ООН відновлення та розбудови миру.

Центр соціально-психологічної допомоги у Вугледарі
Постраждала від домашнього насильства Ірина розповіла Суспільному, що розлучилася із чоловіком 2 роки тому, та, каже домашнє насилля з його боку не припинилось і після розлучення.
"І роботу втратила. І морально жінкою перестала себе відчувати, і мамою, яка не може нічого вирішити для своїх дітей. І плюс до того різні думки нехороші приходили в голову", — говорить Ірина.

Центр соціально-психологічної допомоги у Вугледарі
Попереду у колишнього подружжя суд щодо права на виховання дітей. Ірина каже, у центрі їй надали юридичну допомогу.
"Всі документи, які необхідні мені на суд, вони мені в цьому допомогли. І тепер я буду більш впевнено себе почувати на суді", — пояснює жінка.
Денний центр є інклюзивним, на вході — підйомник для маломобільних людей. Тут є кімната для роботи із психологом, кухня, аудиторія для проведення тренінгів. Збудували його за гроші Програми ООН, вартість — понад мільйон гривень.

Центр соціально-психологічної допомоги у Вугледарі
Фахівчиня із соціальної мобілізації Програми ООН з відновлення та розбудови миру Наталя Красківська розповіла Суспільному про допомогу, яку надають у центрі постраждалим від насильства.
"Найважливішим для нас завданням є те, щоб особи, які постраждали від насильства, перебуваючи в таких закладах відчували себе в безпеці. Це перше. Друге – в цьому закладі надали їм кваліфіковану психологічну допомогу", — пояснює фахівчиня.
У новоствореному центрі, постраждалим від домашнього насильства, надаватимуть психологічну та юридичну консультацію, допомагатимуть у працевлаштуванні, каже координаторка проєкту Оксана Пархоменко.

Центр соціально-психологічної допомоги у Вугледарі
"Ті жінки, які до нас вже звернулися, вони вже дуже тривалий час звертались до поліції та до інших державних органів. Але річ у тім, що поліція приїхала, відреагувала, притягла кривдника до відповідальності. Але сама проблема в комплексі не вирішується. Бо треба ще з людиною, яка постраждала від насильства, як мінімум, працювати психологічно", — розповідає Оксана Пархоменко.
Подібний заклад 24 березня відкрили й на Луганщині, у Попасній. Ремонт центру розпочали минулого року, влітку. Одночасно у ньому можуть розмістити до десяти людей, є можливість перебування з дітьми. Місце знаходження відділення тримають у таємниці. Його благоустрій продовжують, у планах облаштувати подвір’я дитячим майданчиком.

Центр соціально-психологічної допомоги у Попасній
Директор Попаснянського районного центру надання соціальних послуг Дмитро Селегень розповів Суспільному, що працювати заклад буде цілодобово. Створено 5 робочих місць — це завідувач відділення та 4 соціальних працівники.

Центр соціально-психологічної допомоги у Попасній
"Нам допомогли донори — це ПРООН. Виділили 550 тисяч гривень для закупівлі усього інвентарю, побутової техніки, і також з нашого місцевого бюджету було витрачено 650 тисяч гривень на ремонт", — зазначив Дмитро Селегень.

Центр соціально-психологічної допомоги у Попасній
Наразі в Донецькій області діє 3 цілодобових притулки для постраждалих від насильства — у Маріуполі, Мирнограді та Слов'янську. На Луганщині два – у Рубіжному та Кремінній. Також діють денні центри.

Центр соціально-психологічної допомоги у Попасній
Начальниця управління сім'ї та молоді Донецької облдержадміністрації Лілія Золкіна розповіла Суспільному про центри, які надають допомогу постраждалим на Донеччині.
"Перший денний центр працює в місті Маріуполі. В місті Новогродівка, там денний центр з кризовою кімнатою. І сьогодні відкрився у місті Вугледарі", — говорить Лілія Золкіна.
У 2020 році, на Донеччині, майже 8 тисяч людей постраждали від домашнього насильства. Це, каже Лілія Золкіна на 62% більше, ніж у 2019 році.