Збільшити бюджет і не підтримувати грантами шоу-біз: як обіцяли змінити УКФ на публічній дискусії

Збільшити бюджет і не підтримувати грантами шоу-біз: як обіцяли змінити УКФ на публічній дискусії

Збільшити бюджет і не підтримувати грантами шоу-біз: як обіцяли змінити УКФ на публічній дискусії

На телеканалі UA: КУЛЬТУРА та діджитал-платформи Суспільного — Фейсбук і Ютуб UA: КУЛЬТУРА — пройшла публічна дискусія з кандидатом на посаду виконавчого директора Українського культурного фонду В'ячеславом Жилою. Він єдиний з восьми претендентів, який прийшов на прямий ефір, щоб відповісти на питання глядачів, ведучих та експертів.

"Мені не може нічого завадити прийти в студію і поговорити з вами, — відповів на питання Жила, чи є у нього уявлення, чому інші кандидати відмовилися. — Ви ж розумієте, що я зараз з вами створюю певний публічний договір. Якщо завтра, можливо, я очолю УКФ, то вже не зможу відмовитися від тих слів, які кажу зараз в студії".

Ім'я нового виконавчого директора буде відоме 24 березня. Технічний відбір пройшли 10 кандидатів, але два кандидати відкликали свої документи. Серед них — Юлія Федів, яка створила УКФ три роки тому і вважалася головною претенденткою на переобрання. Однак за два тижні до виборів УКФ звинуватили у порушенні умов видачі грантів. Є версія, що це була акція проти Федів, щоб вона не брала участь у конкурсі.

На посаді виконавчого директора Жила пообіцяв провести наступні зміни в роботі державної грантової інституції у сфері культури:

  • УКФ має сфокусуватися на флагманських проєктах, у тому числі на тих, що прив'язані до дат 2021 року: 150-річчя Лесі Українки, роковини Чорнобильської катастрофи, 30-річчя Незалежності. "Це все ювілеї, які мають бути підтримані з точки зору Українського культурного фонду", — сказав кандидат.
  • Спеціалісти, які зараз працюють в УКФ – "золоті" і вони мають продовжити свою роботу.
  • Збільшити бюджет Фонду коштом бізнесу, держави та міжнародних інституцій. "Мені б хотілося підвищити фінансування УКФ, працювати з незалежними коштами, створити діалог культури і бізнесу, аби було модно інвестувати в культуру, — сказав Жила. — Але також хочеться покликати до цієї теми ще й народних обранців, і збільшити бюджетування Фонду. До мільярда гривень, думаю, це б було нормально. Зараз щорічно це близько 700 мільйонів".
  • Розвивати міжнародний напрямок роботи УКФ. "Зробити продукт, який може виходити на експорт. УКФ показав суперкруту роботу всередині країни, але тепер ми можемо продукувати ще й певні івенти – те, що може додати Україні культурного іміджу".

Питання експертів:

До студії були запрошені Ярослава Кравченко, ведуча Телебачення Торонто, продюсерка, та, як сама про себе говорить – "хазяйка Дикого театру", Іван Козленко, виконавчий директор Довженко-Центру, Юлія Сінькевич, продюсерка, співзасновниця Української Кіноакадемії та Юрій Макаров, шеф-редактор дирекції телебачення Суспільного мовлення.

Що ви будете робити, якщо наглядова рада УКФ спробує змінити фонд, виражаючи інтереси не культурної спільнотою загалом, а чиїсь конкретні?

УКФ є незалежним в прийняті рішень. Якщо я буду очолювати цю установу, то вона такою буде залишатися. Якщо в мене будуть якісь перепони, то буде публічна дискусія або я піду з посади. Я не думаю, що в цьому зацікавлені представники наглядової ради УКФ.

Як ви оцінюєте ситуацію, яка виникла між УКФ та Спілкою концертної індустрії України?

Мені здається, що це все недобре попахує. Навіть трішечки тхне якось натягнутою історією і політичними маніпуляціями. З якого боку вони йдуть – я не знаю. Коли ця історія перейшла у більш правову історію, вони домовились про певні речі.

Збільшити бюджет і не підтримувати грантами шоу-біз: як обіцяли змінити УКФ на публічній дискусії

В'ячеслав Жила.

Чи знаєте ви, яка зарплата у директора УКФ?

Так, 18 тисяч гривень з податками.

Як ви бачите співпрацю з іншими культурними інституціями України?

УКФ має мати свою специфіку, але все ж таки об'єднувати всі інституції. Як сателітів збирати навколо себе як залежні, так і незалежні установи, підприємства, які будуть подаватися на проєкти для того, щоби культивувати мистецькі проєкти. Наша місія — це продовження того, чим займається УКФ: розвитком культурної індустрії. Але це посилення її та виведення на більш якісний рівень. Є певна кількість проєктів, які пройшли, отримали гранти і реалізувались не в супер якісні історії. Тому більше підняти рівень інституції, зробити її більш стильною, модною, молодіжною для того, щоб закликати до неї ще більш успішніших гравців ринку культурних індустрій, які принципово не йдуть на співпрацю з державними установами.

Ми розуміємо, чому виник скандал зі Спілкою концертних індустрій України. Це боротьба за ресурс. Під час пандемії комерційні проєкти не можуть заробляти, тому стоїть питання: чи має УКФ надавати гранти для комерційних представників культурної індустрії. Для співаків, для розважального сектору, для шоу-бізу.

Ні, я не вважаю, що УКФ має підтримувати шоу-біз, але якщо це буде проходити в рамках законодавства, на це будуть дозволи і стратегічно виділені гроші, то це може бути присутнє.

Мені здається, що в рамках того, що відбувалося в країні на той момент, в рамках локдауну, в рамках підтримки, якщо до цього всі ідуть і все до цього співпадає, то чому б ні. Але мається на увазі в рамках інституційної підтримки. Але стратегічно УКФ — це не історія про шоу-біз, коли немає теми пандемії і інституційної підтримки.

Чи повинен УКФ фінансувати культурні проєкти, які створюються російською мовою? І чи повинна держава фінансувати такі проєкти?

Відчуваю себе не кандидатом на посаду в УКФ, а міністром, який визначає політику. Ні, безумовно не повинна. Це стратегічна історія. Мені здається, що ми заграємо з цією темою. У нас є певні державні установи, які продукують російськомовний контент. Я перепрошую, але я уточню, що не вважаю, що у нас взагалі є російськомовний контент в тому плані, що він російськомовний. Довгий час до нас не приїжджають спеціалісти, які володіють російською сценічною мовою. Тому те, що є у нас на сценах в рамках російськомовної історії, це суржик. Але це не полишає питання про те, що ми граємося в цю історію. Потім починаємо торгуватися, і в нас виходять проблематичні теми.

У мене йдуть російськомовні вистави у театрі, які були поставлені раніше, але я прийняв політичне рішення продукувати у театрі надалі лише україномовні вистави. Безумовно, все має бути українською мовою, але якщо щось буде на законодавчому рівні — що ми з цим якось співпрацюємо, то, напевно…

Минулого року в театральній спільності вибухнув флешмоб "Насилля в театрі", який пов'язують з вами. Зокрема як з художнім керівником театру "Актор", який залучав акторів до порнографічних сцен під час вистав. Тоді думки розділилися. Хтось підтримував вас, хтось акторку Черкашину, яка оприлюднила переписку з ціллю взяти участь у виставі. На вашу думку, як ця історія вплине на довіру суспільства до вас як до очільника УКФ. І чи не відчуваєте ви потребу відновлювати свою репутацію?

По-перше, не порнографічного, а еротичного характеру – це те, що не заборонено законодавством. По-друге, Оксана Черкашина, якщо ви будете розбиратися, оприлюднила переписку не мою з нею. І посередників я їй не присилав. Я взагалі не зрозумів, що відбулося.

Потім ми знайшли актрису, яка погодилася. Ми випустили виставу. І завдяки цій виставі виконали фінансовий план. Як мені сказали в департаменті, це єдиний театр, який виконав свій фінансовий план за минулий рік.

Лише те, що думки розділилися — вказує на те, що ця історія неоднозначна. Якби ви в неї заглиблювалися, то у вас склалося би своє певне враження. Мені прокоментувати це все складно, бо все, що я міг сказати, я описав у Фейсбуці. Щодо репутації — не знаю. Мені здається, що в рамках того, як я думав, так і лишився. Мені не заважає це йти і подаватися на УКФ.

Ви виграєте конкурс, чи будете підтримувати ЛГБТ-проєкти?

Так.

Досьє

Про Владислава Жилу

Директор — художній керівник київського академічного театру "Актор", який зміг перебудувати роботу установи, запустив нові вистави та склав маніфест театру. Був засновником театрально-концертної агенції RB Group, яка за п'ять років реалізувала на київських сценах близько 150 вистав та концертів. У 2016 році заснував театральну школу "Сверхзадача".

З мотиваційного листа до УКФ

"Чотири роки керую комунальним підприємством театрально-видовищного напрямку, що успішно розвивається та щорічно збільшує та покращує свої кількісні та якісні показники. Тому чудово орієнтуюся в проблемах галузі, що дає мені змогу та знання для постійного пошуку нових рішень у відповідній площині".

Освіта

Київський університет театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого. Спеціальність — театральне мистецтво.

Київський університет права НАН України. Спеціальність – правознавство.

Міжнародний інститут менеджменту. Спеціальність — Master of Business Administration, Master of Public Administration.

Українська школа політичних студій

The Aspen Institute

Національна спілка театральних діячів України

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше