"80% ефективності не значить, що 20% померли". Доктор наук спростовує фейки про вакцинацію

"80% ефективності не значить, що 20% померли". Доктор наук спростовує фейки про вакцинацію

Ексклюзивно
"80% ефективності не значить, що 20% померли". Доктор наук спростовує фейки про вакцинацію
НАНУ

В Україні першу дозу вакцини від коронавірусу отримали понад 111 тисяч людей. За словами міністра охорони здоров'я Максима Степанова, на початку квітня Україна за програмою COVAXCOVAX — це глобальна ініціатива, яка має на меті пришвидшити розробку та виробництво вакцин від COVID-19 і забезпечити їхню доставку до країн із низьким та середнім доходом. отримає понад півмільйона доз препарату AstraZeneca.

Водночас 61% опитаних КМІС українців не готові робити щеплення проти COVID-19 через недовіру до вакцини. Суспільне запитало у киян, чому вони бояться вакцинуватися, та попросило доктора біологічних наук та академіка Національної академії наук Сергія Комісаренка прокоментувати їхні думки.

РНКРибонуклеїнова кислота, яка є у деяких вакцинах від COVID-19 змінює наше ДНК?

Ви розумієте, взагалі я не знаю звідки з'явилися такі фейки. Коли люди їдять ікру, вони їдять суцільну ДНК і вони не бояться, що в них виростуть, я знаю, зябри, хвіст риб'ячий чи ще щось. Ми весь час поглинаємо РНК і ДНК з їжею, але інколи й іншими шляхами, і на щастя, нічого з нами не відбувається такого. Тому те, що, наприклад, РНК-вакцина може ввести у вас РНК, яка інтегрується у ваш геном, а потім ще буде передаватися спадково — абсолютна дурня.

У яких продуктах найбільше рибонуклеїнової кислоти?

Рибонуклеїнова кислота знаходиться у всіх продуктах, які містять РНК, а РНК міститься практично в усіх живих і неживих клітинах. Вона знаходиться в рослинах, вона знаходиться в бактеріях, знаходиться в РНК-вірусах, а ДНК знаходиться в ДНК-вірусах, в усіх клітинах тварин. Коли ми їмо м'ясо, звичайно, ми поїдаємо і ДНК, і РНК.

Читайте також: В Україні почалася друга хвиля щеплень від COVID-19. Кого і як вакцинуватимуть

Чи можна довіряти вакцині Covishield та іншим, які завозять до України, більше, ніж російській "Спутник V"?

Вакцини, які зроблені на основі матричної РНК, вже продемонстрували значно більшу ефективність. "Спутник V" зроблений в інституті Гамалеї. Це дуже добрий інститут, відомий, імені Гамалеї, в Москві. Але він ніколи не займався виробництвом вакцин, по-перше, по-друге, вони використали, між іншим, теж ДНК. Тобто у складі цієї вакцини є ДНК, який кодує протеїн, тобто ті люди, які бояться ДНК-вакцин, повинні боятися також "Спутника V".

Також російська вакцина досі не завершила свої клінічні випробування, а друга фаза клінічних випробувань проводиться лише на здорових молодих людях. Ефективність підраховують лише після проведення третьої фази клінічних випробувань на десятках тисяч осіб, частина з яких захворіла, частина з яких не захворіла, і порівнюють тих, які були вакциновані, з тими, які не вакциновані. І можна тільки тоді вирахувати ефективність вакцини.

Для фахівців було зрозуміло, що це був теж фейк. Можливо, це й непогана вакцина, але те, що вона краща за інші — це абсолютно точно ні. Можливо непогана, але для цього потрібно завершити клінічні випробування і потім передати в міжнародні організації протоколи клінічних випробувань. Ми вже знайомі з російською статистикою, вони, наприклад, можуть повикидати приклади, які будуть негативними, для того, щоб підвищити по суті рейтинг. Що не є прийнятним, тобто при випробуваннях зараховується все, що відбувається. Коли людина захворіла, коли людина померла, якщо це трапляється. І тоді міжнародна комісія, яка дуже ретельно перевіряє всі протоколи випробувань, говорить, чи можна використовувати препарат.

Pfizer
Pfizer. USNews
Читайте також: Скільки хворих на COVID-19 виявлятимуть у березні. Прогноз НАН України

Багато людей вважають, що на них хочуть випробувати вакцину, й тому не хочуть вакцинуватися у найближчі кілька років. Чи слід довіряти вакцині зараз?

Відразу ж вам розповім про те, що випробування відбуваються для того, щоб зробити висновок, чи вакцина гарна, чи погана, яка у неї ефективність. Третя фаза клінічних випробувань проводиться на десятках тисяч добровольців. І це люди, які хочуть провакцинуватися. Колективи, які створюють вакцини, досвідчені. Вони розуміють, як це робиться, й займаються розробкою вакцин на високому науковому рівні. Зрозуміло, що добровольці йдуть на певний ризик, але для того, щоб уберегти себе від захворювання.

Тоді, коли завершуються клінічні випробування і люди починають масово вакцинуватися, ці дані також збирають. У журналі Science вже опублікували статтю про наслідки вакцинації в Ізраїлі. Там порівняли 600 тисяч осіб, які вакцинувалися, й 600 тисяч, які ще ні. І було встановлено, що вакцина, яку вводили, — в цьому випадку це була Рfizer, — на 95% захищала людей від тяжкого захворювання, від летальних випадків, а також від передачі вірусу. Фантастичні результати. Але навіть якби це було не 95%, a 70% чи 80% — це все одно були б дуже гарні результати.

Коли говорять, що 80% ефективності, наприклад, для того, щоб зменшити летальність, це значить, що 80 осіб зі 100, які могли померти, не померли, але це не значить, що 20 осіб померли. Тобто насправді ефективність навіть вища за заявлену.

Moderna
Moderna. AP
Читайте також: Facebook видалив 12 мільйонів фейків про COVID-19

Скільки вакцин завершують третю клінічну стадію?

Їх досить багато. Спочатку було одна, дві, три. Зараз, я думаю, завершить клінічні випробування — третю фазу — приблизно 12-15 вакцин. Але є й ті, що вже завершили й вже на стадії реєстрації у США. Зараз три вакцини для використання в США: перша була Рfizer, потім відразу Moderna, зараз Johnson&Johnson. Зрештою, зареєстрована в Європі й не лише в Європі AstraZeneca.

Багато людей вважають, що Covishield — це не AstraZeneca. "Це індійська вакцина, і, як розповідала мені одна мама, індійські вакцини погані. Я щеплення дітям своїм робила іншими індійськими вакцинами і я бачу, як дитина її переносить, і тому я не буду", — сказала одна киянка.

З точки зору як науки, так і біотехнології вони абсолютно ідентичні. Ба більше, коли компанія займається випуском вакцин чи якихось ліків, люди повинні зрозуміти, що компанія, яка є відомою у всьому світі, не може ризикувати якістю продукції, яку вона виготовляє. Тому що це величезний бізнес. Якщо це маленька компанія, то вона може закритися, переоформитися, врешті, вона зробить нову компанію. А ті компанії, які існують десятки років — а є і сотні років, як ви знаєте, — вони дуже цінують свій імідж і, звичайно, свою продукцію.

Можу сказати, що ми погано ставимося до Індії, незрозуміло, чому. В Індії біологічна наука високої якості. Дуже високої якості фармацевтична і біотехнологічна, зокрема імунобіотехнологічна промисловість. Англійський інститут сироватки — це величезна компанія зі створення вакцин, які вони створюють вже десятиліттями, і це найбільша у світі компанія з виробництва вакцин. Вони випускають різні вакцини, роблять їх для інших країн. Ба більше, вони мають заводи в Європі, зокрема в Нідерландах. Там все за найвищими світовими стандартами, тому не треба так зневажливо ставитися до Індії, тому що в Індії існує фармацевтична імунобіотехнологічна промисловість, а в Україні імунобіотехнологічної промисловості не існує.

AstraZeneca
AstraZeneca. AP

Ми вже маємо якісь відсотки ефективності і зрозуміло, що вони зроблені за різними технологіями. Гірша чи шкідливіша за побічними ефектами CoronaVac у порівнянні з AstraZeneca?

CoronaVac зроблений відомою китайською компанією Sinovac, яка теж відома у світі, тому що вона забезпечує Китай великою кількістю вакцин. Вакцина CoronaVac суттєво відрізняється від тих, про які ми перед тим говорили, тобто від Moderna, Рfizer, AstraZeneca. Ці вакцини зроблені за найсучаснішими технологіями, які використовують лише частину вірусу. У чому принцип взагалі вакцини? Ми повинні нашій імунній системі підставити якусь частину вірусу, проти якої буде вироблено імунну відповідь, яка буде запобігати при зустрічі вже з живим вірусом. Тобто імунна відповідь буде заважати цьому вірусу розмножуватися й виконувати свою біологічну роль. Таким чином це може бути частина цього вірусу, наприклад, матричної РНК, це може бути ДНК, яка переноситься за допомогою аденовірусів. Це може бути частини цього протеїну чи сам цей протеїн. Така вакцина називається субодиничною. А може бути суцільний вірус. Суцільний вірус — це класична технологія ще з часів Пастера. Але ви ж не можете вводити живий агресивний вірус людині? Тому що він просто заразить її і будуть негативні наслідки. Цей вірус інактивують, тобто зменшують його активність; такий вірус називається атенуйованим.

Читайте також: Скільки в Україні запрацювало стаціонарних пунктів вакцинації. Дані ЦГЗ

Чи може AstraZeneca призводити до тромбозу?

Вже опубліковані об'єктивні наукові дані, що не було зв'язку між вакцинацією і тромбоутворенням. У людей був тромбоз, але тромбоз буває у великої кількості людей, які якраз хворіють. Наприклад, коли проходила Moderna клінічні випробування у Бразилії, людина померла під час після вакцинації. Випробування миттєво зупинили в усьому світі, все перевірили. З'ясувалося, що ця людина померла від, здається, передозування наркотику. Ну і потім продовжили випробування, отже, це не було пов'язано.

Рfizer може призводити до безпліддя у жінок?

Ні, вона не викликає безпліддя у жінок. Як ви розумієте, вагітність — це досить тривалий процес. Але ні, вона не впливає ані на безпліддя, ані на вагітність, ані на сексуальні бажання.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок