Скільки хворих на COVID-19 виявлятимуть у березні. Прогноз НАН України

Скільки хворих на COVID-19 виявлятимуть у березні. Прогноз НАН України

Оновлено
Скільки хворих на COVID-19 виявлятимуть у березні. Прогноз НАН України
Associated Press

Фахівці Національної академії наук України проаналізували динаміку захворюваності на COVID-19 в Україні та зробили прогноз розвитку епідеміологічної ситуації на 11-24 березня. Відповідно до нього, у країні вже розпочалася третя хвиля пандемії, під час якої максимальна кількість нових випадків захворюваності на добу сягне 11-15 тисяч.

Про це йдеться у повідомленні НАН, оприлюдненому за результатами досліджень Робочої групи з математичного моделювання проблем, пов’язаних з епідемією COVID-19 в Україні.

Як зауважили дослідники, станом на 10 березня середня кількість осіб, що одужують, продовжувала зниження і склала в середньому 3270 особи на день, водночас середньотижнева кількість нових інфікованих становила 7390 осіб на день, що приблизно на 2500 випадків більше за середній показник двома тижнями раніше. Середня за тиждень кількість нових летальних випадків станом на 22 лютого при цьому становить 147 нових летальних випадків на добу, що на 38 більше, ніж два тижні тому.

Науковці констатували, що кількість нових випадків хвороби подвоюється приблизно кожні 15-20 днів, також зростає число госпіталізацій та летальних випадків. Вони проаналізували отримані дані та на основі двох математичних моделей (статистичної моделі Facebook Prophet і компартментної моделі SEIR-UCтійкіша до аномальних статистичних значень, але не може описати спостережувану високу тижневу амплітуду коливань) і створили два прогнози динаміки захворюваності на 11-24 березня, відповідно до яких в Україні розпочалася нова хвиля захворюваності на COVID-19.

Прогноз динаміки захворюваності на COVID-19 на період 11-24 березня 2021 року
Прогноз динаміки захворюваності на COVID-19 на період 11-24 березня 2021 року. НАН України

Відповідно до моделі Facebook Prophet, зростання захворюваності відбуватиметься швидше та сягне пікових значень у 15 тисяч виявлених хворих за добу 19 березня. Друга модель (SEIR-U) прогнозує близько 11 тисяч нових випадків у період 18-20 березня із подальшим триденним зниженням та новим зростанням.

Прогноз динаміки виявлення нових випадків COVID-19 з урахуванням тижневої мінливості
Прогноз динаміки виявлення нових випадків COVID-19 з урахуванням тижневої мінливості. НАН України

При цьому вчені зазначили, що ситуація в Україні загалом є подібною до ситуації у країнах європейського регіону.

"Побудована картограма показує, що наявна в Україні тенденція зростання тренду у прогнозі кількості нових хворих, зробленому за моделлю FB Prophet, є аналогічною для країн переважно центральної, північної, східної та південної частин Європи – у більшості з цих країн наявна тенденція до зростання тренду. Хоча в низці країн цих регіонів (Німеччині, Албанії, Литві, Латвії тощо) фіксується й тенденція до зниження тренду", – йдеться у повідомленні.

За словами дослідників, зниження захворюваності є більш характерним для країн, у яких нещодавно завершилися великі спалахи.

"Більший нахил у бік зменшення мають ті країни, які нещодавно пережили хвилі значного зростання кількості нових хворих (Велика Британія, Іспанія, Португалія тощо). Україна належить, на жаль, до групи європейських країн із найбільшим зростанням, до якої належать і країни-сусіди України – Польща, Чехія, Угорщина", – зазначається у прогнозі.

При цьому вчені зазначили, що вплив святкових днів на динаміку захворюваності в Україні є незначним.

Скільки триватиме третя хвиля

Кандидат біологічних наук Володимир Галицький з Інституту біохімії імені О.В. Палладіна НАН України у коментарі Суспільному розповів, що третя хвиля епідемії триватиме від 2 до 2,5 місяців, а пік захворюваності спостерігатиметься орієнтовно за місяць-півтора від початку.

"Ми оцінювали динаміку епідемії в інших країнах, коли була весняна хвиля минулого року, в країнах Північної півкулі та влітку-восени, коли була весняна хвиля в країнах Південної півкулі", – пояснив він.

За словами Галицького, наслідки весняної хвилі захворюваності можуть бути катастрофічними.

"У нас досить багато хворих до початку епідемії. Відповідно, дуже велике число осіб може бути заражене, і сам характер весняної хвилі завжди дуже різкий та може мати катастрофічний характер. Така природа весняної хвилі", – зазначив науковець.

На думку вченого, єдине, що може попередити найгірший сценарій розвитку епідемії – суворі карантинні обмеження.

"У нас уже дуже багато часу згаяно, і зараз зробити вже мало що можна. Єдине що залишається – рекомендувати повномасштабні протиепідемічні заходи, не менш суворі, аніж минулого року в Європі весною", – підкреслив він.

Галицький додав, що третю хвилю захворюваності могла б стримати вчасна вакцинація, проте темпи її проведення в Україні є занизькими.

Робоча група з математичного моделювання проблем, пов’язаних з епідемією коронавірусу SARS-CoV-2 в Україні, працює на базі Інститут проблем математичних машин і систем НАН України. Вона була створена Розпорядженням Президії НАН України № 198 від 3 квітня 2020 року.

Що відомо

  • Протягом доби 10 березня вакцину від COVID-19 в України отримали 5898 людей, що на 1,5 тисячі більше, ніж добою раніше.
  • Станом на ранок 11 березня в Україні виявлено 9084 нових випадків COVID-19, що на 2707 випадків більше, ніж за попередній день.
  • Прем'єр-міністр Денис Шмигаль оголосив про початок третьої хвилі пандемії коронавірусу в Україні.
  • Денис Шмигаль заявив, що"паспорти вакцинації" можуть створити на базі електронного реєстру на порталі "Дія".
  • Шмигаль також зазначив, що запис на безкоштовне щеплення від коронавірусу допоможе українцям отримати паспорт вакцинації, якщо його впровадять у світі.

На початок