"Зміни до закону про НАБУ позбавлять бюро незалежності". Заява антикорупційного органу

"Зміни до закону про НАБУ позбавлять бюро незалежності". Заява антикорупційного органу

"Зміни до закону про НАБУ позбавлять бюро незалежності". Заява антикорупційного органу
Фото: Суспільне

Національне антикорупційне бюро розкритикувало урядовий законопроєкт щодо внесення змін до закону "Про Національне антикорупційне бюро" через те, що він дозволить зосередити контроль над бюро в руках Кабміну.

Про це повідомляється у заяві, оприлюдненій на Facebook-сторінці НАБУ.

"Проєкт закону за авторством Кабінету міністрів України, анонсований як такий, що має вирішити проблемні моменти через рішення Конституційного суду щодо НАБУ, насправді відкриває можливості для повного перезавантаження інституції та позбавлення її інституційної незалежності. Аналіз проєкту закону дозволяє виділити низку ключових загроз, наслідком втілення яких стане втрата реальної спроможності НАБУ протидіяти та викривати топкорупцію в Україні", – йдеться у тексті заяви.

Зокрема, у НАБУ вважають, що у разі ухвалення законопроєкту Кабмін фактично отримає "контрольний пакет" голосів у складі конкурсної комісії з відбору директора НАБУ, та зможе, окрім трьох представників від уряду, призначати ще трьох осіб зі списку, поданого донорами.

"Однак остаточне рішення – за КМУ, вищу ланку якого, нагадаємо, становлять особи, підслідні НАБУ", – наголосили в бюро.

Також у НАБУ зауважили, що остаточне рішення щодо складу комісії зовнішнього контролю з проведення щорічного незалежного аудиту також повністю опиниться під контролем Кабміну.

Окрім того, в бюро вважають, що зміна статусу НАБУ із правоохоронного на центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом загострить питання трудових взаємин зі співробітниками бюро, які здобули свої посади за результатами відкритого конкурсу.

"З огляду на реалії останнього часу, є ймовірність, що реорганізацію можуть використати як привід для зміни кадрового складу, який є найціннішим ресурсом у протидії та боротьбі з корупцією на вищих щаблях влади в державі", – підсумувала пресслужба НАБУ.

При цьому в бюро висловили сподівання на конструктивну дискусію у Верховній раді та на ухвалення зваженого рішення щодо реформування НАБУ.

Що відомо

  • Кабінет міністрів пропонує Верховній раді зробити Національне антикорупційне бюро центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом і достроково припинити повноваження директора бюро Артема Ситника.
  • Артем Ситник був призначений директором Національного антикорупційного бюро у квітні 2015 року п'ятим президентом Петром Порошенком.
  • У грудні 2019 року КС не погодив зміни до Конституції, які передбачали надання президенту права призначати директорів ДБР і НАБУ.
  • 29 серпня Конституційний суд визнав неконституційним указ про призначення Артема Ситника на посаду директора Національного антикорупційного бюро. Клопотання про це подали 51 народний депутат.
  • Голова КС Олександр Тупицький заявляв, що не має претензій до директора НАБУ Артема Ситника, а КС ухвалив рішення про вилучення з реєстру через незаконну процедуру його призначення, через яку Ситник є "заручником ситуації".

На початок