Правозахисники звинуватили Китай у геноциді уйгурів

Правозахисники звинуватили Китай у геноциді уйгурів

Правозахисники звинуватили Китай у геноциді уйгурів
Акція на підтримку уйгурів у США, 1 жовтня 2020 року / фото АР

Група експертів з прав людини виступили із заявою, в якій звинуватили китайськув владу у геноцидів уйгурів — корінного населення провінції Сіньцзян.

"Китайська Народна Республіка здійснює геноцид проти уйгурської етнічної групи, порушуючи Конвенцію про запобігання геноциду. У звіті розглядаються ключові актуальні події в Уйгурському автономному районі Сіньцзян із травня 2013 року, коли уряд округу оприлюднив найдавніший відомий документ, що закладає основу кампанії масового інтернування", — зазначено у доповіді.

Зокрема, доказами наміру знищити народ є, зокрема проголошена лідером країни Сі Цзіньпіном у 2014 році "народна війна з тероризмом". Її об'єктом стали уйгури, які становлять 90% населення Сіньцзяня.

Це вперше неурядова організація проводить незалежний юридичний аналіз звинувачень у геноциді в Синьцзяні, в тому числі щодо того, яку роль у злочинах грає офіційних Пекін.

За даними державного департаменту США, до 2 мільйонів уйгурів та інших мусульманських меншин потрапили в розгалужену мережу центрів ув'язнення, передає CNN. Колишні затримані стверджують, що у цих "таборах перевиховання" вони піддавалися індоктринаціїІндоктринація суспільства — це наповнення свідомості широких мас населення вигідними для правлячого прошарку змістом масової свідомості в соціальному, ідеологічному, політичному й психологічному плані у формі системи переконань, образів, установок і стереотипів, сексуальному насильству і примусовій стерилізації та розділенні родин.

"Геноцид проти уйгурів, який триває є логічним результатом низки послідовних дій, від збору біометричних даних жителів уйгурів до призначення партійних кадрових команд для спостереження за уйгурськими сім'ями, знищення уйгурських культурних та релігійних сайтів, мови, літератури та поезії — основ уйгурського життя та самобутності — до криміналізації уйгурських релігійних звичаїв, будівництва та розширення таборів для інтернованих осіб та місць ув'язнення в усіх населених районах регіону", — йдеться у доповіді.

Китай заперечує звинувачення у порушеннях прав людини, заявляючи, що центри необхідні для запобігання релігійному екстремізму та тероризму.

Що відомо

  • Міністр закордонних справ Китаю Ван Ї назвав "абсурдними" звинувачення його країни начебто у "геноциді" народу уйгурів переважно мусульманської віри.
  • Китайські трудові програми, за якими уйгурів змушують переїжджати на роботу з рідного регіону, спрямовані на те, щоб знизити щільність проживання уйгурів. Про це йдеться в офіційному звіті Нанкайського університету, який відображає стратегію поведінки офіційної влади КНР з уйгурським населенням
  • Австралійські дослідники нарахували 380 таборів "перевиховання" представників мусульманського населення, побудованих владою КНР у Сіньцзнян-Уйгурії.
  • Сіньцзян — Уйгурський автономний округ — найбільший регіон КНР, який займає 1/6 території країни. Починаючи з 1950-х років пекінський уряд здійснював політику посиленої "ханізації" віддаленої провінції, переселення етнічних китайців та утисків місцевого мусульманського населення.
  • У грудні 2019-го Конгрес США ухвалив законопроєкт, який змусив президента Дональда Трампа ввести санкції проти представника Комуністичної партії Китаю. Причина обмежень — "табори перевиховання" для мусульман у Сіньцзян-Уйгурському автономному районі країни.
  • У 2020 році американська кінокомпанія "Дісней" стала об'єктом жорсткої критики через те, що зйомки фільму "Легенда про Мулан" відбувалися поблизу таборів утримання мусульман у Сіньцзяні.

На початок