В Україні створять Центр протидії дезінформації — Зеленський

В Україні створять Центр протидії дезінформації — Зеленський

Оновлено
В Україні створять Центр протидії дезінформації — Зеленський
. УНІАН

В Україні найближчим часом створять Центр протидії дезінформації, який у майбутньому має стати міжнародним хабом протидії пропаганди в усьому світі.

"В Організації Об'єднаних Націй я виступив з ініціативою створити в Україні Центр протидії дезінформації. Найближчим часом він розпочне свою роботу", - сказав президент Володимир Зеленський на всеукраїнському форумі "Україна 30. Культура. Медіа. Туризм".

Президент також наголосив, що для ефективної боротьби з дезінформацією, люди повинні навчитися відрізняти фейки від фактів та перевіряти будь-яку інформацію. Він додав, що в українських школах мають з'явитися уроки медіаграмотності, а старші покоління потрібно навчати "інформаційній гігієні".

Як додав міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко, основними напрямками роботи Центру будуть виявлення, протидія, реагування на дезінформацію, а також просвіта у та комунікаційні проєкти. Він зазначив, що така структура може з’явитися наприкінці березня.

“Наприкінці місяця ми хочемо його презентувати. Я б хотів би сказати, що це лише перший маленький крок, щоб розбудовувати навколо цього центру більш потужні інституції - протидіяти, обробляти, інформувати, розповідати про те, що таке фейки і дезінформація, які вони. Це не наша вигадка, такі центри діють і в Чехії, в Латвії, у Фінляндії. Будемо з ними координуватися, як i з нашими NGOНедержавна організація", - зазначив Ткаченко.

Що відомо

 • 17 січня 2020 року міністр культури, молоді та спорту України Володимир Бородянський та його перший заступник Анатолій Максимчук презентували суспільству законопроєкт щодо протидії дезінформації. Згодом з'явився повний текст законопроєкту. В ОБСЄ розкритикували документ.
 • Комісія з журналістської етики закликала уряд та Мінкульт зняти з розгляду законопроєкт про дезінформацію й наново розпочати підготовку законодавчих змін.
 • У Національній спілці журналістів кажуть, що запропонований Мінкультом документ спрямований на встановлення контролю влади над українськими медіа.
 • У Моніторинговій місії ООН з прав людини заявили, що законопроєкт про дезінформацію не відповідає міжнародним стандартам прав людини та обмежує роботу медіа.
 • На початку лютого Бородянський повідомив, що Мінкульт продовжить перший етап публічних обговорень законопроєкту про протидію дезінформації.
 • Згідно з проєктом закону, дезінформація – це недостовірна інформація з питань, що становлять суспільний інтерес, таких як нацбезпека, територіальна цілісність, суверенітет, обороноздатність, права українського народу, його життя та здоров'я.
 • За систематичну масову дезінформацію про факти, які становлять загрозу національній безпеці і територіальній цілісності, пропонується карати штрафом від 5000 до 10000 неоподатковуваних мінімумів (85 тисяч – 170 тисяч гривень) або виправними роботами від 6 місяців до 2 років.
 • Поширення дезінформації з використанням ботів або спеціально організованих фейкових акаунтів, а також фінансування масової дезінформації каратиметься позбавленням волі на строк від 2 до 5 років.
 • Максимальний термін ув'язнення у законопроєкті становить від 5 до 7 років. Він передбачений за повторну масову дезінформацію організованою групою, яка привела до тяжких наслідків або завдала матеріальної шкоди у великому розмірі.
 • Законопроєкт "Про медіа", одним з ініціаторів якого є голова комітету з гуманітарної та інформаційної політики Олександр Ткаченко (фракція "Слуга народу"), передбачає, що обов’язковій реєстрації підлягають суб’єкти, що здійснюють мовлення без використання радіочастотного ресурсу, суб’єкти у сфері друкованих медіа, провайдери аудіовізуальних сервісів, а також суб’єкти у сфері медіа, в тому числі нерезиденти України, які надають користувачам на території України доступ до своїх медіасервісів на умовах, що передбачають оплату користувачами доступу чи користування такими медіасервісами.
 • Встановлюються заходи реагування на порушення законодавства у сфері медіа та санкції за порушення законодавства у сфері медіа. Санкціями за порушення вимог законодавства та/або умов ліцензії є: стягнення штрафу; анулювання ліцензії та/або скасування реєстрації; заборона поширення медіа на території України.
На початок