Експерт пояснив, що означає підвищення облікової ставки НБУ

Експерт пояснив, що означає підвищення облікової ставки НБУ

Ексклюзивно
Експерт пояснив, що означає підвищення облікової ставки НБУ УНІАН

Нещодавно Національний банк України підвищив облікову ставку до 6,5% річних. Облікова ставка — це вартість грошей. Ідеться про цифру, під яку комерційний банк може отримати рефінансування НБУ, тобто взяти кредит. Це найнижчий рівень вартості грошей у країні і від цієї цифри залежить ставка кредитів на ринку. Експерт Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин в ефірі Українського радіо розповів про те, як формується облікова ставка в Україні та чи може вона бути як в США, на рівні 0%.

Чому важливий відсоток облікової ставки?

"Чим він дорожчий, тим дорожче комерційний кредит. Чим дорожче комерційний кредит, тим менше бізнес зможе взяти ті гроші, тим менші будуть ціни. Коли ми подивимося на наших сусідів, великі і потужні країни, то вони йдуть шляхом максимального здешевлення грошей, щоб активізувати внутрішню економіку. У Європейського центрального банку, у Федеральної резервної системи США така політика отримала назву “кількісного пом’якшення”. Це значить, що вони встановили ставку рефінансування по своїх кредитах комерційним банкам на рівень 0%, тобто вони абсолютно безплатно дають гроші при тому, що комерційні кредити в цих країнах є на рівні 1,5%, що дуже дешево", – пояснив Олег Пендзин.

Чи реально в умовах України зробити облікову ставку на рівні 0%?

"За українську гривню на зовнішньому ринку нам нічого не продадуть. Водночас ми залюбки продаємо за євро і американський долар свої товари. Якщо Україна буде максимально здешевлювати гроші (знижуючи облікову ставку), то отримає надзвичайно високий рівень інфляції. Ми маємо досвід, коли у 2015-му нас було 42% інфляції. Це було надзвичайно важко для економіки. Тому варто встановлювати реальну цифру ставки на фінансування. НБУ таку ставку сьогодні встановив. 6,5% — це оптимальна цифра, яка відповідає внутрішній фінансовій політиці", – зауважив експерт.

Як зростуть ціни у 2021-му?

"У бюджеті на 2021 рік стоїть 7,5% інфляції. Вся дохідна частина, ВВП пораховані, виходячи з 4,6% росту української економіки. Ці речі між собою пов’язані. Ми вже бачимо, що не вкладаємося в графік росту української економіки. Коли ми говоримо про рівень інфляції в першому півріччі, то маємо розуміти, що він напряму залежатиме і від ефективності Нацбанку, чи чекає нас з вами третій локдаун, що у нас буде з відновленням української економіки. Є різні сценарії. Якщо говорити про реалістичний, то ми будемо знаходитися у межах того таргету, який встановив Нацбанк — це 5%. Імовірно, за перше півріччя у нас буде інфляція на рівні 2-2,5%", – розповів Пендзин.

Що відомо

  • За даними Нацбанку, оцінки перспектив бізнесу в Україні залишаються низькими. Найгірша ситуація у сфері житлового будівництва.
  • За 2020 рік  із використанням систем переказу коштів в Україні було переведено 255,2 мільярда гривень.
  • Верховна рада зробила крок до врегулювання захисту боржників при їх спілкуванні з колекторськими компаніями, запропонувавши встановити для колекторів вимоги поведінки.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди