Знижки та компліменти. Чому українці продовжують святкувати 8 березня, як за часів СРСР

Знижки та компліменти. Чому українці продовжують святкувати 8 березня, як за часів СРСР

Ексклюзивно
Знижки та компліменти. Чому українці продовжують святкувати 8 березня, як за часів СРСР
. Колаж, Суспільне

8 березня відзначається започаткований Організацією Об'єднаних Націй Міжнародний жіночий день, який є символічним для борців та борчинь за гендерну рівність та права жінок. Уряди та народи західних країн цього дня проводять лекції, підтримують амбіції та здібності своїх громадянок та згадують найвидатніших жінок.

Утім, в Україні контекст Міжнародного жіночого дня губиться на тлі радянських стереотипів, а більшість українців все ще збираються відзначати цей день як "свято краси й весни" попри просвітницькі акції та марші, які щорічно проводять активісти та активістки. Суспільне розбиралося, чому так відбувається й скільки ще на теренах України будуть називати Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир "святом".

Головні причини

Експертки виділяють дві головні причини того, що громадяни України продовжують святкувати 8 березня так, як було заведено за часів СРСР — з квітами, привітаннями жінок від чоловіків та оспівуванням жіночої вроди, "здатності надихати й берегти домашнє вогнище".

Першою з них є вплив маркетингової сфери, яка не планує відмовлятися від чергового приводу продати косметику, одяг, електроприлади зі "знижками до свята краси", адже якщо 8 березня зникне у традиційному для українців розумінні, відразу зникне необхідність купувати подарунки для жінок на цей день. Саме тому кількість акцій у торговельних мережах, пропозицій та оголошень напередодні 8 березня не поступається рекламному "шторму" перед Новим роком чи Чорною п'ятницею.

Другою причиною є неготовність самих жінок, які виховувалися в Радянському Союзі чи 90-ті роки, відмовлятися від цього дня, як від визначної дати, коли їм дарують квіти та захоплюються ними. Нехай це робиться щиро чи через силу, але саме через це 8 березня залишається "святом весни", на яке чекає більшість українок. Сучасні заклади освіти здебільшого також не намагаються боротися з започаткованими радянською пропагандою стереотипами.

Гендерна експертка та правозахисниця Валерія Зубатенко вважає, що багато українських жінок не готові відмовлятися від 8 березня як від свята квітів, подарунків та лестощів, оскільки для них — це єдиний спосіб отримати до себе якусь увагу і повагу хоча б в один день.

"Це дуже симптоматично для патріархального суспільства, хоча альтернатива зробити цей день на всіх офіційних рівнях днем боротьби за права жінок дає насправді куди більше для тих самих жінок, оскільки дає звільнення не раз на рік, а на весь рік", — вважає Зубатенко.

Психологиня Центру "Жіночі перспективи" та експертка з гендерної політики в кампанії проти сексизму "Повага" Марта Чумало також вважає, що нині більшість українок не готові відмовитися від подарунків на роботі та знайомих раз на рік.

Скільки це ще триватиме

Зубатенко вважає, що така ситуація в Україні триватиме доти, допоки країна не почне у повному обсязі реалізовувати зобов'язання, які вона себе взяла з гендерної політики й поки всі програми та умовності на законодавчому рівні будуть залишатися умовностями.

"Тобто у нас в країні впровадженням гендерної політики займається третій секторНеурядові організаці, а держава при цьому, частіше за все, "закриває очі" й просто відкупається. Зокрема Україна ніяк не може ратифікувати Стамбульську конвенцію й ось вже скільки років поспіль жінки, виходячи на марші, вимагають, перш за все, її ратифікації", — сказала експертка.

Зубатенко каже, що ратифікація Стамбульської конвенції якраз могла б наблизити зміну ставлення переважної більшості українців до 8 березня. Вона зауважила, що у капіталістичному суспільстві геть не вигідно відмовлятися від свята, сутність якого зводиться до того, аби дарувати певні подарунки й монетизувати спотворені сенси цього дня.

"Поки це вигідно комусь економічно — це залишатиметься тут, тому дуже важливо вмикати окрім боротьби за гендерну рівність також антикапіталістичну боротьбу, коли ми виходимо на марші й говоримо про звільнення жінок взагалі", — додала вона.

Консультант з PR та маркетингу Даниїл Ваховський зазначив, що маркетологи всього світу використовують будь-який привід і будь-яку дату для того, щоб продавати більше.

"День батька, День матері, 14 лютого, Хелловін, будь-яку дату, щоб зробити промо. Тому цього промо буде тільки більше, а не менше. Згодом у нас буде щотижня якась дата чи свято, на яку буде придумана рекламна акція", — впевнений він.

Читайте також: Рада попередньо підтримала законопроєкт про боротьбу з дискримінацією у рекламі

Тим часом Чумало вважає зайвим законодавчо забороняти 8 березня в Україні як свято чи вихідний день, оскільки це буде "подолання стереотипів та проблем не з тієї сторони".

"Треба пояснювати, змінювати ставлення. Різко позбавляти жінок від того, що вони раз на рік отримують якусь мінімальну вдячність за все, що роблять, досить жорстоко. Якщо ми будемо змінювати ставлення соціуму, то зміниться й ставлення до 8 березня", — сказала вона.

На її думку, те, наскільки швидко зміниться ставлення, буде залежати від сили опору антигендерних угрупувань, рівня впливу капіталістичних, маркетингових інструментів та церкви. Вона вважає, що ставлення до Міжнародного жіночого дня вже змінюється досить швидко, але для завершення процесу має минути ще щонайменше кілька років.

Читайте також

Instagram додав "толерантні" стікери до 8 березня. Хто на них зображений

"Її величність – жінка". Укрпошта випустить марки до 8 березня

На початок