Рада попередньо підтримала законопроєкт про боротьбу з дискримінацією у рекламі

Рада попередньо підтримала законопроєкт про боротьбу з дискримінацією у рекламі

Рада попередньо підтримала законопроєкт про боротьбу з дискримінацією у рекламі Приклад дискримінаційної реклами / фото Міська рада міста Кропивницького

Верховна рада підтримала у першому читанні законопроєкт про "Про внесення змін до Закону України "Про рекламу" щодо протидії дискримінації за ознакою статі".

Рішення підтримали 266 народних депутатів.

"Головною метою законопроєкту є протидія дискримінації за ознакою статі у сфері реклами та захист прав споживачів реклами, шляхом уточнення положень чинного Закону України “Про рекламу” та посилення відповідальності за порушення його вимог", - зазначено у пояснювальній записці до документа.

Як наголошують автори законопроєкту, широко розповсюджена дискримінаційна за ознакою статі реклама закріплює гендерні стереотипи та негативно впливає на свідомість як дорослих споживачів реклами, так і неповнолітніх. Зокрема, дискримінаційні меседжі можуть призводити до реальної економічної, соціальної, психологічної та фізичної шкоди людям у повсякденному житті.

У законопроєкті пропонується:

 • визначити поняття “дискримінаційна реклама” та “дискримінаційна реклама за ознакою статі”;
 • посилити відповідальність за порушення законодавства про рекламу;
 • посилити захист прав споживачів реклами.

Так, документ визначає рекламу дискримінаційною за ознакою статі, якщо вона:

 • містить твердження та/або зображення про інтелектуальну, фізичну, соціальну чи іншого виду перевагу однієї статі над іншою, або про стереотипність ролі чоловіка та жінки, що обмежує свободу життєвого вибору людини;
 • принижує гідність людини за ознакою статі;
 • демонструє насильство за ознакою статі;
 • містить зображення тіла людини (частини тіла) виключно як сексуального об'єкта з метою привернення уваги споживача, та/або натяки на сексуальні стосунки, що не мають прямого відношення до рекламованого продукту чи способу його споживання.

Закон забороняє використовувати такі твердження або зображення у рекламі. За порушення має бути накладено штраф у тридцятикратному розмірі вартості розповсюдження реклами.

"У разі неможливості встановлення вартості реклами, виготовленої та/або розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян", - зазначено у документі.

Що відомо

 • Кабінет міністрів схвалив концепцію державної соціальної програми запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі до 2025 року.
 • Організаційний комітет Олімпійських ігор у Токіо має намір додати до своєї виконавчої ради 12 нових директорок.
 • У Instagram до 8 березня з'явилися наклейки для сторіз, які покликані нагадати користувачам про толерантність та те, що день присвячений захисту прав жінок.
 • Американська іграшка Містер Картопляна Голова (Mr. Potato Head) стане гендерно-нейтральною. Внаслідок ребрендингу виробники приберуть з назви "містер".
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди