Через пандемію кількість домашнього насильства зросла – гендерний омбудсмен

Через пандемію кількість домашнього насильства зросла – гендерний омбудсмен

Ексклюзивно
Через пандемію кількість домашнього насильства зросла – гендерний омбудсмен
. Unsplash

Урядова уповноважена із питань гендерної політики Катерина Левченко в ефірі Українського радіо розповіла про те, як змінився рівень домашнього насильства в Україні в зв’язку з пандемією коронавірусу та як уряд планує з цим боротися.

Яка ситуація з домашнім насильством в Україні

За словами Уповноваженої із питань гендерної політики, в 2020 році органами та підрозділами Національної поліції було складено понад 130 тисяч протоколів через домашнє насильство.

“Але це не означає, що випадків домашнього насильства всього 130 тисяч. Декілька років тому проводили дослідження, де з'ясували, що повідомляється до правоохоронних органів лише про 10-15 % домашнього насильства. Це світова ситуація, тому виведення цієї проблеми з тіні є дуже важливим завданням. І на це спрямовано чимало заходів державної соціальної програми протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі, затвердженої вчора Урядом”, – пояснила Левченко.

Уповноважена відзначає, що пандемія COVID-19 негативно вплинула на ситуацію з домашнім насильством.

“Ситуація з пандемією однозначно вплинула на збільшення кількості випадків домашнього насильства. Для цього є чимало чинників і не обов’язково йдеться про ненависницьке ставлення один од одного. Час перебування в замкнутому середовищі, маленька площа,на якій проживає сім'я, постійне незадоволення ситуацією, погіршення економічного стану, тимчасова відсутність роботи або робота вдома, вимушена зміна моделі життя призводить до того, що погіршується й психологічний стан й власна контрольованість", – пояснила Левченко.

Хто страждає від домашнього насильства

Уповноважена наголосила, що домашнє насильство стосується і жінок, і чоловіків будь-якого віку:

“Статистика сьогодні показує, що більшість постраждалих від домашнього насильства - це жінки. Проте це не означає, що немає чоловіків. Близько 10-15 %, відповідно до узагальненого аналізу, жертв домашнього насильства складають чоловіки. Звертатися у ситуації, коли чоловіки страждають від домашнього насильства, до правоохоронних органів та телефонувати на гарячі лінії дуже важливо”, – зауважила Левченко.

Втім, відсоток звернень від чоловіків щодо домашнього насильства, є значно меншим за його реальні показники

“Відсоток менший не тільки тому, що традиційно від насильства страждають більше жінки, а й тому, що чоловіки соромляться звертатися по допомогу. Вони вважають, що це не по-чоловічому й не є проявом мужності, суперечить абстрактному образу чоловіка. Я закликаю в разі потреби звертатися, зокрема, й на гарячі лінії”, – наголосила Катерина Левченко.

Що планує робити уряд

"В Україні відкрилась урядова гаряча лінія 15-47, куди можна безкоштовно цілодобово й анонімно телефонувати в разі потреби. Також працює гаряча лінія громадської оназінації La Strada 0(800)500-335 або 116-123 (короткий номер з мобільного). В багатьох містах, перш за все, обласних центрах відкрилися також обласні гарячі лінії”, – розповіла уповноважена.

Окремо Катерина Левченко торкнулась й питання ратифікації Стамбульської конвенції, яка регулює вирішення проблеми домашнього насильства.

“Стамбульська конверсія Ради Європи була розроблена всіма державами-членами РЄ, в тому числі й Україною. Вона відкрита для підписання в 2011 році і Україна в листопаді 2011 року її також підписала. В минулому році петиція на сайті Президента щодо ратифікації цієї конвенції набрала необхідні 25 тисяч голосів і було розроблено законопроєкт щодо ратифікації цієї конвенції. Зараз він знаходиться на доопрацюванні в Міністерстві соціальної політики і має бути поданий далі до Офісу президента”, – розповіла Левченко.

Що відомо

  • 3 лютого Верховна рада підтримала у першому читанні законопроєкт про посилення відповідальності за домашнє насильство.
  • Генеральна прокурорка Ірина Венедиктова заявляла, що правоохоронці зареєстрували 2,7 тисячі правопорушень за статтею "домашнє насильство" з початку 2020 року.
  • Згідно з опитування Організації Об'єднаних Націй, 29% українців впевнені, що жінка сама провокує насильство, одягаючись занадто відверто.
  • У Києві лише у новорічні свята 2021 року було зафіксовано понад 700 звернень через домашнє насилля.
На початок