Рада зробила крок до посилення відповідальності за домашнє насильство

Рада зробила крок до посилення відповідальності за домашнє насильство

Оновлюється
Рада зробила крок до посилення відповідальності за домашнє насильство
Unsplash

Верховна рада підтримала у першому читанні законопроєкт про посилення відповідальності за домашнє насильство.

Законопроєкт підтримали 328 народних депутатів.

На розгляд депутатів було винесено два законопроєкти – 3908 та 3908-1.

"Експерти, що спеціалізуються у боротьбі з цим явищем, констатують, що домашнє насильство стає більш жорстоким і поширеним. Одна із причин – це безкарність до тих, хто чинить це насилля. Кодекс України про адмінправопорушення передбачає накладання штрафів на правопорушників, на жаль, це мізерні штрафи у розмірі 170-340 грн. Ми пропонуємо збільшити штрафи", – сказала народна депутатка група "За майбутнє" та ініціаторка проєкту №3908 Ірина Констанкевич.

"У своєму альтернативному законопроєкті ми пропонуємо відійти від системи штрафування, збільшення штрафів. Суди у своїй практиці дуже рідко враховують матеріальний стан родини, у якої є ситуація з насиллям. Часто буває так, що людина в родині зазнає насильства, так ще і з бюджету родини витрачаються кошти на покриття цих санкцій. Коли насильник не працює, то ці кошти йдуть з бюджету постраждалої. Ми пропонуємо запровадити корисно-суспільні роботи зі спрямуванням відповідних грошей постраждалій стороні", – сказала нардепка від фракції "Слуга народу" та ініціаторка альтернативного законопроєкту Марина Бардіна.

Яке покарання передбачається

Згідно із пояснювальною запискою, законом пропонується, що за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі військовослужбовці та військовозобов'язані несуть адміністративну відповідальність на загальних підставах.

Збільшуються строки притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення домашнього насильства до 6 місяців з дня виявлення правопорушення.

Законом передбачається застосування нового альтернативного виду адміністративного стягнення за вчинення зазначених правопорушень – суспільно корисних робіт (від 120 до 240 годин – при першому порушенні протягом року та від 240 до 360 годин – при повторному порушені протягом року), і також збільшення строку адміністративного арешту до 10 діб (зараз сім діб).

Також нарахована заробітна плата за виконання кривдником суспільно-корисних робіт перераховується постраждалій особі.

Читайте також: Кількість випадків домашнього насилля у період карантину залишається високою - експертка

Нацполіція може затримувати особу у разі вчинення домашнього насильства.

Також виключається обов'язкова присутність особи, яка притягується до адмінвідповідальності за вчинення домашнього насильства, у разі винесення термінового заборонного припису під час розгляду справи судом.

"Прийняття цього законопроєкту сприятиме реалізації положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами, якою визначено, що сторони вживають необхідних законодавчих або інших заходів для забезпечення покарання ефективними, пропорційними та переконливими санкціями за вчинення правопорушень", – йдеться у пояснювальній записці.

Що відомо

  • Генеральна прокурорка Ірина Венедиктова заявляла, що правоохоронці зареєстрували 2,7 тисячі правопорушень за статтею "домашнє насильство" з початку 2020 року.
  • Згідно з опитування Організації Об'єднаних Націй, 29% українців впевнені, що жінка сама провокує насильство, одягаючись занадто відверто.
На початок