Головні меми десятиріччя, які пояснюють наш світ краще за новини

Головні меми десятиріччя, які пояснюють наш світ краще за новини

Головні меми десятиріччя, які пояснюють наш світ краще за новини

Інтернет — це не "віртуальний окремий світ", як дехто досі вважає. Інтернет — постійне середовище нашого перебування, яке де в чому віддзеркалює усі світові процеси краще за найавторитетніші ЗМІ та сучасну культуру.

Явище "інтернет-мемів" тривалий час асоціювалося з гумором низького сорту. Але наприкінці десятиріччя вже зрозуміло, що меми — смішні картинки, які ми щодня пересилаємо друзям, — насправді дуже точно визначають, ким ми є та в якому світі живемо. Не вірите? Ми переконаємо вас, просто нагадавши декілька найпопулярніших мемів 2010-х.

Very Good Doge

Головні меми десятиріччя, які пояснюють наш світ краще за новини

Якийсь час інтернет був сповнений котів. Картинки з милими котами, які радують наші очі. Зображення дивних котів та їхньої ексцентричної поведінки. Світ уже кілька тисяч років не може пояснити котячу сутність (ви ж не з тих наївних людей, які вважають, що нам вдалося їх приручити?). Саме тому котомеми, як правило, були саркастичними, гострими. У 2013 році котяча диктатура мемів трохи похитнулась, коли всі медіа облетіло зображення шиба-іну — цуцика на ім’я Кабосу, якого врятували з притулку. Саме його мила мордочка стала основою для серії мемів Doge, які пропонували більш витончений гумор і будувались здебільшого на абсурдному сприйнятті навколишньої реальності.

Читайте також: "Життя на Марсі, айпад і штучний інтелект: головні наукові та технічні досягнення 2010-х"

This is fine

Головні меми десятиріччя, які пояснюють наш світ краще за новини

Пес сидить і п’є каву в палаючому будинку і стверджує, що "все гаразд" (this is fine), аж доки не тане від смертельної спеки. Цей мем виник як частина веб-коміксу "Gunshow" мультиплікатора K.C.Green — і дуже точно відображає світосприйняття останньої половини 2010-х. Це реакція простої людини на світ, який дедалі спотворюється й ускладнюється. Погіршення геополітичного клімату, зростання ідеологічного розриву між населенням, технокультура і соцмережі, які підривають фундамент демократії та гуманізму, масові сплески насилля, незворотні зміни клімату. Одним словом, наша планета буквально палає та розвалюється на димлячі частини, а ми споглядаємо за цим та, як той пес із мему, до останнього бурмочемо мантру "все гаразд, все буде добре, все ще налагодиться".

Not sure if...

Головні меми десятиріччя, які пояснюють наш світ краще за новини

Мем із використанням Фрая — героя популярного мультсеріалу "Футурама", кур’єра піцерії, який заснув у кріогенній камері та опинився у майбутньому. Фрай трохи примружив своє око — він у чомусь непевен. Власне, це і є основа для багаточисельних мемів, коли щось піддається сумнівам у гумористичному ключі. Якщо відняти від нього комедійний елемент, виходить, що це будь-яка людина інформаційної епохи, ери "фейків" і "діпфейків", коли можна підробити будь-яку новину, подію, що завгодно. Людина того часу, коли документальне підтвердження не заспокоює, а викликає тільки більшу підозру ("кому це вигідно?").

Читайте також: "Як розпізнати бота і що ми дізнались про них у 2019 році"

Kermit the Frog

Головні меми десятиріччя, які пояснюють наш світ краще за новини

Якщо висловлюватись науково, то прийом, який використовують у мемах найчастіше — це персоніфікація. Те чи інше зображення тварини супроводжується коротким влучним текстом, який зображає певні особливості людського існування. Не треба бути дипломованим психологом, щоб зрозуміти, що в такий спосіб людство а) компенсує свою віддаленість від природи; б) краще аналізує власну поведінку, бо гарний аналіз завжди потребує певної дистанції. Взагалі-то жабеня Керміт — це ветеран американського телебачення, персонаж "Маппет-шоу" та "Вулиці Сезам", який з’явився на екранах у 1955 році. Тобто на ньому виросло вже декілька поколінь.

Джим Хенсон, створюючи Керміта, залишив певні вказівки, за якими сценаристи майбутніх шоу із його участю мали зображувати жабеня чутливим і подекуди занадто емоційним. Керміт співає пісні та дуже виразно реагує на все, що з ним відбувається. Тож мем із Кермітом був лише справою часу — і в другій половині 2010-х таки вибухнув.

Як правило, Керміт-меми — це гумористичні, але сумні спостереження інтровертної душі, яка о 2-й години ночі згадує давню сварку з другом і думає, що тоді треба було відповісти якось інакше; безнадійно намагається заснути о 22-й — і до 3-ї ранку дивиться серіали та вештається Вікіпедією. Словом, меми про Керміта — меланхолійно-романтична частинка нашої душі, яка інтуїтивно знає, що все мало б скластись якось інакше, але "що маємо, те маємо".

Starter Pack

Головні меми десятиріччя, які пояснюють наш світ краще за новини

Мем, який нібито описує "набір новачка" в тій чи іншій сфері, а насправді висміює стереотипи і стереотипність мислення взагалі. Все почалося у 2014-му в соцмережі Twitter з колажів на тему "набір дівчини-новачка, яка зустрічається з темношкірими". Може слугувати як "просто-гумор": всі пізнають себе в мемі "набір студента-новачка" (порожній гаманець, вермішель швидкого приготування, комп’ютер та порожні пляшки від води на підлозі). І як, наприклад, соціальний коментар ("набір новачка, який ненавидить капіталізм: користується айфоном, харчується у Макдоналдзі, викликає Uber та сидить за ноутбуком").

Читайте також: "Томос, чорт, дематюкація: словник нових українських термінів 2019"

Drake Meme

Головні меми десятиріччя, які пояснюють наш світ краще за новини

Хіп-хоп виконавець Дрейк — видатна особистість в американській поп-культурі ще з часів популярного підліткового серіалу "Degrassi", де на початку 2000-х він грав зірку баскетболу, яку підстрелив однокласник. Пізніше його чутливий реп, в якому хлопець максимально відверто співає про свій внутрішній світ, надовго захопив усі топ-чарти. Але, як не дивно, момент його найбільшої слави — двосекундний фрагмент із кліпу на пісню "Hotline Bling" (близько 1,5 мільярдів переглядів на YouTube). Дрейк корчить гримасу неприйняття, а далі — демонструє схвалення, піднявши один палець вгору. Цей фрагмент перетворився на такий універсальний мем-шаблон, через який в принципі можна пояснити (та пожартувати) на будь-яку тему, від внутрішньої політики США до негараздів системи загальної освіти. І, звісно, він дуже римується з нашою типовою поведінкою в тому ж Facebook: щодня ми постійно оцінюємо масу різного контенту, десь ставимо обурений смайлик, а десь — лайк. Виходить, що Дрейк дуже точно підмітив, як виглядає волевиявлення сучасної людини: вона або кривиться, або схвально піднімає палець.

Distracted boyfriend

Головні меми десятиріччя, які пояснюють наш світ краще за новини

Ситуація, зрозуміла кожному: хлопець іде разом із дівчиною, але інша дівчина привертає його увагу — і він навіть не думає приховувати свого захоплення. Звісно ж, його подруга неприємно шокована такою поведінкою. Картинку помітив серед безлічі фотостокових знімків безіменний герой, який витягнув її назовні приблизно в 2015 році. Відтоді цей мем-шаблон перетворився, знову ж таки, на ідеальну ілюстрацію нашої поведінки та навіть психічного стану. Він — про цінності, вибір та світ безлічі варіантів, у якому так важко обирати щось "правильне", адже кожен вибір можна обґрунтувати. Про світ тієї ж "постправди" — одного з найпопулярніших слів останніх років.

Обурена дівчина в цих мемах зазвичай репрезентує "правильні" цінності та варіанти, про які ми забуваємо, на мить відволікшись на яскраву обгортку. Та і взагалі "відволікаємось" по життю. Підставте на місце обуреної дівчини "сенс життя, фінансове забезпечення свого майбутнього, реалізацію своїх бажань, мрій та амбіцій", а замість дівчини в червоному платті, на яку обертається хлопець, "дофамінову голку соцмереж, новини, серіали, фастфуд, легку форму алкоголізму". Буде не так смішно, але дуже влучно про те, як ми живемо насправді.

Baby Yoda

Головні меми десятиріччя, які пояснюють наш світ краще за новини

Найсвіжіший мем у нашій підбірці, який, тим не менш, абсолютно заслуговує на почесне місце. Малюк Йода — персонаж оригінального телесеріалу "Мандалорець" від стримінгового сервісу Disney+. Він належить до тієї же інопланетної раси, що й майстер-джедай Йода, популярний персонаж оригінальної трилогії та приквелів "Зоряних воєн". Малюк ніби підсумовує певний культ навколо милої, приємної та "цілющої" естетики останнього десятиріччя. Якщо навколишній світ стає все менш приємним місцем для життя, ми постійно шукаємо острівці спокою та вічної краси, які зараз на вагу золота.

Українським читачам, мабуть, відома так звана "Маленька книга хюґе" — казкова історія про певний різновид затишку, щасливого образу життя у скандинавських країнах. Звичайно, це вигадка, але вона дуже добре змальовує той ступінь відчаю людства, яке воліє повірити, що норвежці знають певну "формулу щастя", аніж винайти цю формулу самостійно. Захоплення Малюком Йодою — це підсумок браку в нашому житті "щоденної краси", необхідність милуватися кимось і піклуватися не лише про себе.

Читайте також: "Гід по дитячому контенту: від Біллі Айліш до Майнкрафту"
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди