”Вбили більше тисячі жителів єврейського містечка”. Історик – про Хащуватську трагедію

”Вбили більше тисячі жителів єврейського містечка”. Історик – про Хащуватську трагедію

”Вбили більше тисячі жителів єврейського містечка”. Історик – про Хащуватську трагедію
Гайворонська міська рада

16-20 лютого 1942 року нацисти вбили більше тисячі жителів єврейського містечка Хащувате у Кіровоградській області. Так вирішували ”єврейське питання” на окупованій території – розповів Суспільному історик Юрій Митрофаненко. Містечко, яке проіснувало кілька століть, повністю знищили.

З кінця XVIII до 1-ї половини XX століття село Хащувате Гайворонського району Кіровоградської області (Голованівський район – за новим адміністративним розподілом – ред.) мало статус єврейського містечка. Там на одній території спільне господарство вели українці та євреї.

Нацисти окупували Хащувате 29 липня 1941 року. Масовий розстріл євреїв у селі почався у лютому 1942 року. Вбивали євреїв та українців, які їх переховували. Серед вбитих, за словами Юрія Митрофаненка, було більше 300 дітей.

Хащувате потрапило у другий етап знищення євреїв – розповів Юрий Митрофаненко. Рішення про розстріли ухвалили у січні 1942 року після Ванзейської конференції. В лютому вбили не всіх євреїв, частину мобілізували до лав радянської армії.

Вбитих скидали в ями, їх будинки грабували.

”Подібне відбувалось в усіх містах, селищах і селах області, де компактно проживали євреї. Таким чином остаточно вирішили ”єврейське питання”. На цих територіях перестав існувати єврейський світ, оскільки винищили його носіїв”.

За словами історика, в радянські часи про Голокост, в тому числі і про Хащуватську трагедію, не говорили: ”На офіційному рівні забороняли говорити про те, що під час війни євреї постраждали більше за інші національності”.

”Так вирішували єврейське питання на окупованій Кіровоградщині”. Історик – про Хащуватську трагедію
Меморіальний комплекс "Хащуватська трагедія". Гайворонська міська рада

Що відомо

  • 2013 року розпочали будівництво Меморіального комплексу ”Хащуватська трагедія”. До того, як збудували меморіал, у Хащуватому була стіна пам’яті жертвам Голокосту. Зараз їх імена вибили на граніті. На окремій стіні – імена людей, які рятували євреїв.

Читайте також

На початок