Вакцинація від COVID-19 в Одеській області: як, коли та навіщо. Розповідає експерт

Вакцинація від COVID-19 в Одеській області: як, коли та навіщо. Розповідає експерт

Вакцинація від COVID-19 в Одеській області: як, коли та навіщо. Розповідає експерт Колаж: un.org, Одеський обласний центр громадського здоров`я

15 лютого в Україні мала стартувати перша хвиля щеплення від коронавірусу. Через проблему з логістикою країна поки не отримала бажані ліки, але вже почала готувати мобільні бригади медиків. Про те, скільки доз надійде до Одеської області, де їх зберігатимуть та кого вакцинують у першу чергу – Суспільне дізналося у лікаря та експерта Одеського обласного центру громадського здоров’я Святослава Ліннікова.

За його словами, станом на середину лютого в світі вакцинувалися понад 180 мільйонів людей. Цей процес вже запустили в Британії, Німеччині, Ізраїлі, Туреччині, Польщі, Арабських Еміратах та інших країнах. Усюди він триває по-різному, але добровільно та безкоштовно. Так само це відбуватиметься і в Україні, запевнив Лінніков.

На думку лікаря, технічно щеплення від COVID-19 не відрізняється від будь-якого іншого: ті ж самі інструменти, правила та спеціалісти. Новими є лише вакцини. Наразі вони демонструють ефективність та виконують головну функцію – попереджають смертність, запевнив експерт.

Вакцинація проти COVID-19 в Одеській області: як, коли та навіщо. Розповідає експертСуспільне Одеса

Медичний експерт Святослав Лінніков.

"Вакцинація потрібна, аби імунна система виробила відповідь на новий вірус. Тобто головна мета – щоб людина не померла. А якщо так станеться, що вона все ж таки захворіє – аби перенесла це у легкій формі. Наприклад, щеплення проти грипу не дає 100% гарантії, що людина не захворіє взагалі. Але воно гарантує, що навіть якщо людини все ж захворіє, то все обійдеться без тяжких наслідків", – додав Святослав Лінніков.

Про поетапну вакцинацію

Поетапну систему щеплення, за словами медика, в Україні запровадили через брак достатньої кількості вакцин на світовому ринку. Аналогічна ситуація – і в інших країнах.

"Вакцин мало, їх не можна отримати одразу на все населення. Натомість є люди, які повинні вакцинуватися у першу чергу. По-друге, вакцини, які ми очікуємо, наприклад Pfizer, потребують суворих умов зберігання: холодильників з температурою до -80 градусів. А таких місць в країні небагато", – пояснив Святослав.

Під час першого етапуНа першому етапі в січні-квітні щеплення отримають всі працівники мобільних бригад; медики опорних лікарень з коронавірусними хворими; працівники лабораторій, які досліджують COVID-19; працівники екстреної медичної допомоги, включаючи водіїв; люди, старші за 18 років, які перебувають в закритих спеціалізованих закладах - інтернатах, будинках похилого віку тощо та їх працівники. планують вакцинувати найбільш вразливі категорії населення та тих, хто буде під час пандемії боротись з коронавірусом. На цьому етапі вакцинацію проведуть мобільні бригади, охопивши близько 367 тисяч громадян.

На другому етапі вакцинуватися можна буде через мережу первинної меддопомоги та мобільних бригад, а приблизна кількість охоплених українців – 3 млн людейНа другому етапі, в квітні-червні, щеплення отримають всі працівники медичних закладів, центрів громадського контролю, соціальні працівники та люди віком від 85 років та старше. .

Вакцинація проти COVID-19 в Одеській області: як, коли та навіщо. Розповідає експерт

Одеський обласний центр громадського здоров’я.

На третьому етапі планують вакцинувати до 7 млнУ червні-вересні, вакцинують працівників важливих державних структур, зокрема ДСНС та поліції, а також людей від 80 до 84 років, потім від 70 до 79, а далі від 65 до 69. людей. Ще 11 мільйонівЩеплення отримають люди від 60 до 64 років; українці, які мають хронічні захворювання та особи, які перебувають в місцях обмеження волі та СІЗО, а також працівники цих структур., за словами Ліннікова, мають отримати щеплення на четвертому етапі (з вересня 2021 до березня 2022 року).

"Після чотирьох етапів ми будемо дивитися на кількість наявних вакцин та можливість країни залучити більше груп населення до щеплення", – додав Лінніков. Масової вакцинації громадян у приватному порядку, навіть за їхні ж кошти, в 2021 році не буде. Як пояснив лікар, для цього в світі наразі замало вакцин.

Види вакцин та ефективність

Під час імунізації населення від коронавірусу в Україні планують використовувати 4 вакцини: китайську Sinovac, німецьку Pfizer, британську AstraZeneca та американську Novavax. Яку з них використовуватимуть під час першої хвилі – поки невідомо, наголосив лікар.

Для отримання вакцини існують три джерела: безкоштовно через глобальну ініціативу COVAX, через держзакупівлі та за допомогою міжнародних донорів. Головні умови зі сторони України: вакцина має бути ефективною, кваліфікованою ВООЗ та пройти три етапи досліджень.

"Найбільшим постачальником є ініціатива COVAX, в межах якої держави діляться між собою вакцинами. Цього року через цей механізм Україна точно отримає 8 млн вакцин. Можливо, до кінця цього року – ще 14 млн. Також є можливість закупити 2 млн доз від Китаю, 1 млн від Польщі і отримати 12 млн через міжнародну організацію CrownAgents”, – додав Святослав Лінніков.

Чи достатньо одно року для виготовлення вакцини проти такого серйозного вірусу – питання важке, зазначив медик. Зазвичай на винайдення подібних ліків науковці витрачають до 3-5 років, а тут все відбулося швидко, за скороченою схемою.

“Вакцини проти коронавірусу, що є зараз, не стали унікальною розробкою. Наприклад, технологія, за якою створювалася Pfizer, ґрунтується на дослідженнях проти лихоманки Еболи та атипової пневмонії. Китайська вакцина зроблена взагалі за старою схемою: беремо вірус, вбиваємо його і пакуємо у вакцину. Немає різниці, який саме вірус ми туди вкладемо. Головне – аби імунна відповідь спрацювала. Тому, як бачите, технології геть не нові”, – додав експерт.

Наразі існують побоювання, що винайдені вакцини можуть не спрацювати з новими штамами вірусу – бразильським, британським та південноафриканським. Це – привід швидше вакцинуватись, підкреслив Святослав.

Вакцинація проти COVID-19 в Одеській області: як, коли та навіщо. Розповідає експертСуспільне Одеса

Медичний експерт Святослав Лінніков.

“Нам потрібно якомога швидше провакцинувати більшу кількість населення планети, тому що вірус теж мутує. Якщо для боротьби з COVID-19 у нас є декілька міжнародних лабораторій, у коронавіруса лабораторією є кожна людина. І чим більше хворих, ти більше мутацій”, – пояснив Лінніков.

Небажані реакції та протипоказання

Після щеплення від коронавірусу, як і після будь-якої іншої ін'єкції, у людини можуть з'явитися небажані реакції. Наприклад, головний біль чи біль у місці уколу, підвищення температури або слабкість. Більш серйозні речі зустрічаються індивідуально, додав Лінніков.

Тяжкі наслідки, типу паралічу чи розумової відсталості, спеціалісти виключають зовсім. Однак є група пацієнтів, яким через непрацюючу у нормальному режимі імунну систему вакцинуватися не можна. Наприклад, люди з деякими формами онкології, пересадженими органами, з ВІЛ без терапії або з алергією.

“Це доволі рідкісне явище – люди з тяжкими алергічними реакціями. Після ін'єкції у них відбувається анафілактичний шок. Лікувати таку людину важко, бо на більшість ліків у неї може бути така сама реакція”, – пояснив експерт.

Щеплення вже перехворівших на коронавірус людей проводити планують, але тоді, коли вакцин в країни буде в достатній кількості.

“Протягом 6 місяців після хвороби у людини є імунітет, далі він починає слабнути і може статися повторне захворювання. Ті, у кого вже був коронавірус, зможуть отримати щеплення через півроку. Не тому, що раніше робити небезпечно, а тому що в країні мало вакцин. Якщо їх буде надлишок, ми зможемо вакцинувати і тих хто вже перехворів. Бо імунна система після вакцинації стає більш сильнішою, ніж після хвороби”, – запевнив Святослав.

Вакцинація проти COVID-19 в Одеській області: як, коли та навіщо. Розповідає експертСуспільне Одеса

Одеський обласний центр громадського здоров’я.

Про колективний імунітет та "паспорти вакцинацій"

Колективного імунітету Україна може досягти, коли понад 90% населення отримує імунітет від хвороби, підкреслив медичний експерт. Такий результат, за його словами, з'являється двома шляхами: цивілізованим або не дуже. У першому варіанті використовують вакцини, у другому – населенню просто потрібно дати час перехворіти. Але в такій ситуації помирають люди.

"Завдяки вакцинації та громадянам, які вже перехворіли, країна може досягти колективного імунітету в деяких містах чи населених пунктах вже в цьому році. Де менше людей – зробити це буде легше, де більше – трохи з часом", – пояснив Лінніков.

Чи потрібно вводити після вакцинації паспорти щодо щеплення – питання дискусійне, каже лікар. Наразі в світі його ще обговорюють.

"ВООЗ каже, що вводити такі паспорти не дуже бажано. Люди, які не отримали щеплення не тому, що не захотіли, а тому що доз немає в достатній кількості, можуть бути дискриміновані в суспільстві. З іншого боку, людині ж якось треба підтвердити, що вона має ін'єкцію, щоб наприклад, не сидіти в карантині після контакту з хворим. Тобто питання складне, на нього ще немає однозначної відповіді", – пояснив експерт.

Одне з можливих рішень – електронний супровід вакцинації, де кожен охочий зможе скачати довідку про своє щеплення, припустив Лінніков.

Логістика вакцин в регіони та робота мобільних бригад

Як тільки вакцини з’являться в Україні, через “день-два” імунізація розпочнеться і регіонах, заявив медик. Ліки зберігатимуть на центральному складі в Києві, звідки кожні 5 днів відправлятимуть по областям. В Одеському регіоні складом вакцин стане одне з приміщень Одеського обласного центру громадського здоров’я, де вже підготували для цього все необхідне.

Імунізацію медики проведуть двома шляхами: на першій хвилі за допомогою мобільних бригад, а далі будуть створені тимчасові пункти для вакцинації.

“Спочатку щеплення робитимуть згідно із затвердженими списками, тому що ліків мало. Має бути контроль над кожною дозою, тому що вона замовляється з Києва, для певної людини. І через місяць вона повинна отримати ще одну дозу, саме такої ж вакцини. Без повторного щеплення ефект та захист значно зменшується”, – зазначив Святослав.

Вакцинація проти COVID-19 в Одеській області: як, коли та навіщо. Розповідає експертСуспільне Одеса

Одеський обласний центр громадського здоров’я.

В Одеській області на першій хвилі працюватимуть 10 мобільних бригад: 3 у місті та 7 у районах. У складі команди буде лікар, двоє медпрацівників, водій та реєстратор. Бригади вже пройшли експрес-навчання, у межах якого ознайомилися з інформацією про вакцини, технікою її введення, безпечною утилізацією залишків та у разі потреби – з наданням екстреної невідкладної допомоги.

Згідно з планом МОЗ, бригади повинні робити до 100 щеплень в день, витрачаючи по 15-20 хвилин на пацієнта. Орієнтовна кількість людей для вакцинації під час першої хвилі в Одеській області – більше за 3,5 тисячі.

Про фейки і важливість вакцинації

За словами Святослава Ліннікова, наразі побоювання щодо ефективності вакцинації є не тільки у простих громадян, але й у лікарів. На думку експерта, люди зможуть більш спокійно та з довірою ставитися до процесу, якщо інформація щодо неї буде чесною та у вільному доступі.

“Тільки відкритість дозволить зробити так, щоб люди повірили в вакцинацію. Потрібно максимально просто та доступно про неї говорити, говорити звідусюди, бо будь-який брак інформації завжди породжує міфи”, – підсумував лікар.

Вакцинація від COVID-19 в Одеській області: як, коли та навіщо. Розповідає експертСуспільне Одеса

Вакцинація від COVID-19 в Одеській області: як, коли та навіщо. Розповідає експерт

Що відомо

  • 20 лютого головний санлікар Віктор Ляшко повідомив, що в Україні розроблено чіткий план, що дає змогу одразу після прибуття вакцини проти COVID-19 розвозити її в обласні склади 11 машинами одночасно.
  • 21 лютого міністр охорони здоров'я Максим Степанов повідомив, що проконтролював відвантаження першої партії вакцин AstraZeneca із заводу-виробника в індійському місті Пуне.
  • Раніше Степанов повідомив про домовленість щодо постачання вакцин, розроблених за участю компаній AstraZeneca (Велика Британія та Оксфордський університет) та Novavax (США), які виробляються за ліцензійними угодами на потужностях Serum Institute (Індія).
  • Міністерство охорони здоров'я розробило інтерактивну карту з пунктами безкоштовного тестування на COVID-19.
  • Міністр охорони здоров'я Максим Степанов розраховує, що перше щеплення вакциною від COVID-19 буде зроблено до 21 лютого. Водночас він пояснив, що відтермінування початку масової вакцинації, яка була запланована на 15 лютого, відбулось через логістичні проблеми.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди