Зеленський ветував розширення повноважень в.о. міністрів. Кому і чим це загрожує

Зеленський ветував розширення повноважень в.о. міністрів. Кому і чим це загрожує

Оновлено
Зеленський ветував розширення повноважень в.о. міністрів. Кому і чим це загрожує ОПУ

Президент Володимир Зеленський ветував законопроєкт про відновлення проведення конкурсів на зайняття посад державної служби, який, зокрема, розширює повноваження виконувачів обов'язків міністрів. Прем'єр заявляє, що вето ставить під загрозу роботу Юрія Вітренка на посаді очільника міністерства енергетики, а також виплату зарплат шахтарям.

Про це свідчать дані зі сторінки законопроєкту №4531 в електронній системі Ради.

Президент повернув законопроєкт на розгляд Верховної ради з низкою зауважень, які будуть розглянуті на майбутніх засіданнях парламенту. Як пояснила пресслужба Офісу президента 19 лютого, Зеленський просить Раду вилучити із законопроєкту норми щодо обмеження виконання повноважень заступниками міністра, якщо посада міністра є вакантною.

Згідно з повідомленням, президент підтримує необхідність відновлення конкурсів на посади державної служби, які були призупинені через коронавірус, однак Зеленський звертає увагу Ради, що положення, у яких ідеться про виконання першим заступником міністра чи заступниками міністра (у період, коли посада міністра є вакантною) лише окремих повноважень міністра, "є неприйнятними", адже "порушують конституційні норми щодо призначення за поданням прем’єр-міністра членів уряду".

"Якщо протягом тривалого часу народні депутати не призначають міністра – а таке не раз у нас бувало, – ці норми закону призведуть до паралічу діяльності всього міністерства. У країні, яка воює та бореться з коронакризою, коли рішення треба прийняти негайно, таке неприпустимо", – зазначив Зеленський.

Таким чином, хоча законопроєкт розширює повноваження виконувачів обов'язків, на думку Зеленського, він розширює їх недостатньо.

Кому і чим загрожує вето

Прем'р-міністр Денис Шмигаль заявив під час години запитань до уряду 19 лютого, що Юрій Вітренко виконує обов'язки міністра енергетики, однак вето Зеленського блокує його роботу.

"Вчора було накладено вето на відповідний законопроєкт, який був прийнятий, і це не дало можливості виконувачу обов'язків міністра енергетики керувати міністерством, зокрема, що дуже важливо, підписати річні бюджетні програми, а це означає, що виплата зарплат шахтарям стоїть сьогодні під загрозою через ненаділення повноваженнями в.о. міністра енергетики або призначення чинного міністра енергетики", — сказав Шмигаль.

Прем'єр додав, що в Україні не планують закривати шахти й в Україні на довгий період (до 2050-70 року) розроблена програма трансформації вугільних регіонів.

Як документ розширює повноваження в.о. міністрів

Законопроєкт №4531 був ухвалений на засіданні 16 лютого більшістю у 289 голосів народних обранців. У ньому йдеться що, якщо посада міністра є вакантною, забороняється покладення його обов'язків на заступників міністра. Встановлюється, що звільнення міністра не може бути підставою для звільнення державних службовців та працівників апарату міністерства, крім працівників патронатної служби міністра.

Крім того, якщо посада міністра є вакантною понад 60 днів, одна і та сама особа, яка обіймає посаду першого заступника міністра або заступника міністра, не може виконувати обов’язки міністра понад 30 днів.

Одна і та сама кандидатура на посаду члена уряду не може бути подана понад три рази протягом року, а також тричі поспіль протягом поточного скликання Верховної ради, однак депутати під час обговорення зазначили, що, за документом, на тих, кого вже вносили двічі, правило не поширюється.

Також закон дозволяє першому заступнику та заступникам міністра давати обов'язкові для виконання державними службовцями та працівниками апарату міністерства та його територіальних органів (у разі утворення) доручення, і підписувати розпорядження.

Що відомо

  • Президент Володимир Зеленський підписав закон "Про внесення змін до закону "Про державну службу" щодо зняття вікових обмежень для роботи на державній службі. Він дозволяє працівникам залишатися на своїх посадах після досягнення 65-річного віку.
  • 28 січня Верховна рада вдруге провалила призначення колишнього виконавчого директора "Нафтогазу" та в.о. міністра енергетики Юрія Вітренка першим віцепрем'єром та міністром. Його підтримали лише 204 депутати з мінімально необхідних 226. Вітренко розповів, чому, на його думку, Рада двічі не призначила його міністром.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди