Чому в Україні зменшується кількість шлюбів. Пояснює демографиня

Чому в Україні зменшується кількість шлюбів. Пояснює демографиня

Ексклюзивно
Чому в Україні зменшується кількість шлюбів. Пояснює демографиня
Фото: Pixabay

Провідна наукова співробітниця Інституту демографії та соціальних досліджень імені Птухи НАН України Людмила Слюсар вважає, що те, що за останні 30 років українці стали одружуватися рідше, є загальноєвропейською тенденцією.

Так, експертка зазначає, що кількість шлюбів дійсно зменшилась, але з 1991 року в Україні й чисельність населення зменшилася на майже 10 мільйонів.

"При аналізі дивляться на такий показник як кількість шлюбів на 1000 населення. Тобто, береться не абсолютний показник, а відносний. А, якщо дивитися саме на цей показник, то він знизився, але не так разюче – в 1990-1991 роках він дорівнював 9,3 (93 шлюби на 10 тисяч), то у 2019, це – 63 шлюби на 10 тисяч населення. Тобто, є значне зниження", — заявила Слюсар в ефірі Українського радіо.

Також, зауважує вона, Україна є європейською країною, і в ній відбуваються ті ж зміни, що й у Європі. Хоча, якщо порівнювати з іншими європейськими країнами, то рівень укладання шлюбів в Україні є досить високим.

"Є річні коливання, наприклад, у 2015 році у нас був показник в 7,8, і на той час цей показник був вищий тільки в Білорусі, серед країн Європи. Крім того, є такий показник – поширення безшлюбної самотності – кількість людей, які взагалі не брали шлюб. Як правило, це вік старше 35 років", — розповіла Слюсар.

За її словами, у віці 35-39 років 95% населення вже перебуває у шлюбі й лише 5% ніколи у цьому віці не були у шлюбі. Людмила Слюсар вважає цей показник досить високим і каже, що "немає чого хвилюватися".

Також, зазначає науковиця, Держстат ще не дав остаточних цифр по 2020 року. Крім того, на рішення пар одружуватися впливає економічна ситуація.

"Шлюб відкладається до більш незалежної економічної самостійності, самореалізації. Якщо узяти першу половину 90-х років, то показник дівчат, які брали перший шлюб – майже половина — 45 %, вік складав до 20 років. Зараз цей показник складає 10%", — повідомила Слюсар.

Науковиця додала, що в Україні, як і у світі, розповсюджуються незареєстровані шлюбні стосунки, однак при народженні дітей більшість одружуються.

"Однак є невелика кількість пар, які принципово відмовляються від реєстрації шлюбу, як правило, це – повторні шлюби", — зазначила вона.

Також в Україні зменшується і кількість розлучень.Науковці пов’язують це з тим, що українці стали ставитися до шлюбу більш виважено, відкладати його на більш зрілий вік, коли вже в змозі планувати свої стосунки і свою поведінку.

Що відомо

  • У День святого Валентина одружилися 426 пар по всій Україні. Серед них були й такі, хто вирішили укласти шлюб за один день.
  • Упродовж 2018-2020 років в Україні 1397 подружніх пар скористалися послугою "Ювілейне весілля" і повторно урочисто одружилися. У 2020 році таких пар було 227.
  • Упродовж 2020 року можливістю "Шлюб за добу" скористалися понад 25 тисяч пар.
  • За прогнозами соціологів, карантин мав призвести до масових розлучень, натомість Мін'юст наводить дані про те, за час пандемії в Україні зареєстрували вшестеро більше шлюбів.

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди