Ринок землі і "підводні камені". Рівненські юристи пояснили, як діяти власникам

Ринок землі і "підводні камені". Рівненські юристи пояснили, як діяти власникам

Ринок землі і "підводні камені". Рівненські юристи пояснили, як діяти власникам Суспільне

Із липня 2021-го року на Рівненщині, як і по всій Україні, почнуть діяти зміни у законодавчих актах, які стосуються ринку сільськогосподарських земель. Продавати та купувати землю зможуть тільки українці.

Про це розповіли Суспільному юристи в етері "Дослівно" на Українському радіо Рівне. Вони озвучили, які можуть виникнути проблемні моменти у процесі, які питання найчастіше ставлять жителі Рівненської області правникам та як діяти, аби скористатися своїм правом.

Що змінилось в Україні

У вересні 2020-го року Верховна рада прийняла зміни до деяких законодавчих актів щодо обігу земель сільськогосподарського призначення. До цього часу в Україні існував мораторій на скоєння правочину на відчуження земельної ділянки.

Після прийняття цих змін юристи зауважували, що в законі є прогалини, проте, правники можуть оперувати певними алгоритмами.

Хто може набути право власності

Право власності має три аспекти: право володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю. З першого липня 2021-го року землю зможуть купувати лише фізичні особи, які є громадянами України, – розповіла головна спеціалістка відділу Рівненського місцевого центру вторинної безоплатної правової допомоги Юлія Карповець.

Вона уточнила: юридичною особою є підприємство, установа, організація, тощо.

"Максимальний розмір буде становити 100 гектарів на одну людину. З першого січня 2024-го січня, поряд з фізичними особами, землю зможуть купувати також юридичні особи. Але не більше 10 тисяч гектарів", – сказала спеціалістка.

Що стосується іноземців, то для них набуття права власності дещо ускладнюється. Вони зможуть набувати права власності на землю в Україні за умови схвалення такої можливості на референдумі, – зазначає головний спеціаліст відділу Рівненського місцевого центру вторинної безоплатної правової допомоги Григорій Ососкало.

Хто встановлюватиме ціну

До 2030-го року діятиме норма, згідно з якою ціна продажу земель сільськогосподарського значення не повинна бути меншою, ніж нормативна грошова оцінка. Її буде встановлювати Держгеокадастр, – повідомила Юлія Карповець.

"Ціна і нормативно-грошова оцінка земельної ділянки, в залежності від цільового призначення, якості ґрунтів, розташування, солонцювання – матиме значення. Люди мають свідомо підходити до вирішення цього питання: не бігти та продавати за копійки свої землі, а зважувати – продана земельна ділянка більше ніколи не буде їм належати", – каже головна спеціалістка відділу організації надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Вона додала: реформа, можливо, врівноважить дисбаланс, який існує між орендарем і орендодавцем, тобто врегулює питання зволікання орендарем виплат орендної плати. Також, зазначила експертка, можуть існувати й "сірі" схеми купівлі-продажу землі.

"З таким розподілом земель потрібно буде детінізувати сферу податків. Важливим аспектом є те, що всі операції будуть відбуватися у безготівковій формі, аби держава Україна могла побачити походження коштів, щоб уникнути корупційної складової", – розповіла юристка.

Коли й хто може забрати землю

Правочин щодо визнання набуття права власності фізичними чи юридичними особами може бути визнаним недійсним, а земельна ділянка може бути конфіскованою у разі порушення вимог закону цими особами, каже спеціалістка.

"Передбачено й припинення права власності, якщо це будуть неупорядковані документи і якщо концентрація земель в руках однією людини буде більша, ніж це передбачено. Тоді держава, в особі органів місцевого самоврядування, буде звертатися до суду і відчужувати земельні ділянки ось таким чином", – повідомила Юлія Карповець.

Проте, зазначила юристка, наразі закон не дає детальних роз’яснень, як саме люди можуть реалізувати свої земельні ділянки згідно з договорами купівлі-продажу. Така ситуація прослідковується й у нотаріусів, які не мають достатньо рекомендацій та роз’яснень від Міністерства юстиції щодо того, як укладати правочини, – пояснила Карповець.

Що найчастіше запитують

У вересні-жовтні 2020-го року працівники Центру розпочали навчання населення щодо ринку землі в Україні. Більшість громадян цікавляться саме питаннями щодо орендної плати, бо зіштовхуються з невиплатою орендарями, – розповів Григорій Ососкало.

"Люди також стикаються з тим, що вони необізнані з самою земельною реформою, який механізм втілення земельної реформи і як він стосуватиметься людей. В більшості вони схиляються до однієї думки: їхні землі можуть бути скуплені за безцінь однією аграрною фірмою, яка діє в тому чи іншому районі Рівненської області", – каже головний спеціаліст відділу права.

Він зазначив, що актуальним питанням є й приватизація земельної ділянки.

"Люди не мають таких коштів, щоб приватизувати ту ділянку, яка дісталася їм колись від батьків. У селі принцип: "Це моєї мами, мого батька, діда" – це я цитую ті фрази, які ми часто чуємо. Її не змогли приватизувати й ця ділянка переходить на баланс селищної ради – селяни не можуть з цим змиритися", – додав експерт.

Він нагадав: раніше була можливість безоплатної приватизації. Проте, багато жителів Рівненщини нею не скористалися.

Що робити, аби приватизувати землю

Ринок землі стартує з першого липня 20021-го року, відтак, ще є час впорядкувати документацію, – зазначила Юлія Карповець. Вона наголошує: жителям Рівненщини варто переглянути, чи присвоєно ділянкам кадастрові номери, чи технічна документація не має проблем тощо.

"Рівненський місцевий центр вторинної безоплатної правової допомоги надає консультації, якими можуть скористатися усі громадяни незалежно від їхнього майнового становища. До нас звертаються громадяни в письмовому порядку і ми надаємо пояснення з посиланнями на норми закону. Також ми надаємо допомогу, яка полягає у складанні правових документів і представництво інтересів особи у судовому порядку", – запевнила жінка.

Першим кроком в приватизації повинна бути заява до сільської ради про надання дозволу на виготовлення й розроблення проєкту земельної ділянки щодо сільського господарства.

"Коли людині надається цей дозвіл, вона докладає туди всі необхідні документи – викопіювання, яке може бути з публічної кадастрової карти. Далі потрібно звернутися до державного реєстру, щоб упорядкувати ці документи. Але в цій ситуації передують ще ті дії, в яких людина має звернутися щодо виготовлення технічної документації", – розповіла спеціалістка.

Юлія Карповець уточнила: на сайті земельних організацій можна побачити за принципом територіальності, куди краще звернутися, адже важливу роль відіграє фактор коштів. У різних земельних організаціях різна ціна на виготовлення одного документу, що обумовлено ринковими відносинами.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди