Земельна реформа: як змінилась ціна сільськогосподарської землі у війну і які перспективи

Земельна реформа: як змінилась ціна сільськогосподарської землі у війну і які перспективи

Земельна реформа: як змінилась ціна сільськогосподарської землі у війну і які перспективи
. Фото: Суспільне Рівне

В Україні попит на сільськогосподарську землю підвищується, про це повідомив заступник міністра аграрної політики та продовольства України Денис Башлик під час пресконференції в Медіацентрі Україна. За чотири місяці 2023 року укладено 13 тисяч угод купівлі-продажу землі, при цьому середня ціна зросла на 20%.

Як працює земельна реформа та ринок землі під час війни, в етері Суспільне. Спротив розповіли президент Київської школи економіки Тимофій Милованов та начальниця управління ринку та оцінки земель Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Людмила Спіцина, а також нардеп від Рівненщини Дмитро Соломчук.

Які чинники вплинули на розвиток ринку землі

При запуску ринку землі очікувалось, що ціна буде зростати, але через війну вона підвищується не настільки, як планувалось, каже президент Київської школи економіки, міністр розвитку економіки 2019-2020 років, радник керівника Офісу президента України Тимофій Милованов. Хоча саме здорожчання під час війни може бути несподіванкою:

"Суть в тому, що це зовсім різна земля. Є земля на деокупованих територіях, наприклад, в Херсоні, де вона замінована і там мало дуже торгується землі. А є земля біля кордону з Польщею, на заході України, де навпаки вона не замінована і вона потрібна. Тому зростає попит на землю, на якій можна працювати і зменшується попит на ту, де є проблеми".

Він зауважив, що йдеться не тільки про безпечність, а й про близькість до кордону, а відтак — про вартість логістики.

Попит на сільськогосподарську землю

Тимофій Милованов каже, що знає про ціни в 1-2 тисячі доларів за гектар землі. Такі розцінки зустрічаються у Херсоні і вони не змінюються. Щодо вартості землі у сусідніх країнах, то там вона значно вища.

"Все залежить від деталей, тому що земля, яка, наприклад, сертифікована органічно і там висока якість продукції, вона буде коштувати десятки тисяч доларів. Земля у забрудненій зоні або там складна доставка, логістика — вона буде декілька тисяч євро коштувати", — зауважує президент Київської школи економіки.

Спрогнозувати попит на землю в Україні складно, це залежить від результатів контрнаступу. Якщо він буде успішним, то в цілому стан і ставлення до економіки буде оптимістичним в Україні. Багато також залежить від угоди по зерну, як Польща і інші країни ЄС співпрацюватимуть з експортом. Земля, припускає він, не сильно дорожчатиме, поки у сусідній Польщі не відбудуться вибори.

"З іншого боку є фундаментальний фактор: під час війни люди завжди ідуть в активи, які є усталеними, безпечними. До війни таким активом вважалася нерухомість. Проблема з нерухомістю в тому, що її бомблять, тому земля стає найбільш безпечним активом. Тому поступово, як економіка буде відновлюватися, попит на землю буде зростати", — пояснює Тимофій Милованов.

Коли можлива реалізація другого етапу земельної реформи

Втілення другого етапу земельної реформи, який був запланований раніше на січень 2024 року, що передбачало збільшення максимального розміру ділянки, яку можна купити в одні руки і дозвіл на придбання землі юрособами, залежить від рішення політиків, вважає Тимофій Милованов:

"Я б тут обережно ставився до того, але я був міністром, який впроваджував цей ринок землі і я маю дуже ліберальну позицію. Я вірю в ринки і тому, можливо, моя позиція буде трохи неочікувана. Під час війни я б різких рухів не робив. Я б дивився, яка буде ситуація на фронті: якщо ситуація реально стабільна і доступ до фінансування є, тоді я б вже дозволяв новий етап. Якщо потрібно, я б переконався, що не буде проблем з його введенням".

Член комітету Верховної ради з питань аграрної і земельної політики Дмитро Соломчук зазначив, що питання впровадження другого етапу реформи обговорюватимуть на найближчому комітеті, адже ВРУ прийматиме рішення про його початок або ж відтермінування:

"З однієї сторони потрібно більше інвесторів, саме українських внутрішніх інвесторів. Вони є найціннішими, хто вкладає сьогодні кошти у свою країну. Зрозуміло, при інвестуванні великих коштів люди хочуть мати приватну власність. Але з іншої сторони ми бачимо, що є економічні проблеми в наших фермерів, в першу чергу через експорт, і не всі будуть мати можливість купити цю землю".

Відтак, каже, враховуватимуть ситуацію влітку-восени, а також підніматимуть питання щодо рішень, аби всі фермери могли скористуватися цим правом і "мали ресурси для купівлі саме української землі українцями".

Чи може вартість землі наздогнати ціни сусідніх країн

"Я казав 21-му році, так само як кажу і зараз, можливо період через війну трошки відтягнувся, але українська земля ще буде коштувати дорожче польської. Ціна буде вищою за 10 тисяч доларів через декілька років. Якщо в 2021 році у Львівській області ціна була орієнтовно 50 тис. грн, то сьогодні це вже 150 тис. грн, Київська область — була орієнтовно 47-50 тис. грн, зараз — 100 тис. грн, Івано-Франківська область — ціна піднялась майже в три рази", — каже нардеп від Рівненщини.

Під час війни ціна на землю сягає 3,5-4 тис. доларів, резюмував він. 13 тисяч угод за чотири місяці 2023 року Дмитро Соломчук вважає позитивною тенденцією.

Особливості роботи реєстрів Держземкадастру

Рік тому системи державного земельного кадастру відновили роботу. На час воєнного стану ведення кадастру відбувається з особливостями, які встановив уряд, зауважила начальниця управління ринку та оцінки земель Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Людмила Спіцина.

"По-перше, внесення відомостей до держземкадастру та надання таких відомостей здійснюється виключно кадастровими реєстраторами Державного земельного кадастру. Також на частині території України, на якій ведуться бойові дії або які тимчасово окуповані, відключений доступ до державного земельного кадастру", — пояснює вона.

Робота публічної кадастрової карти з 24 лютого 2022 року досі призупинена. Ведення держземкадастру реалізовували в електронній формі та за принципом екстериторіальностіможливість подання документів для проведення державної реєстрації речових прав на нерухомість без прив’язки до місцезнаходження об'єкта.. Кількість надання таких послуг збільшилась саме у період воєнного стану, акцентувала Людмила Спіцина.

"Тоді, коли середня ціна по Україні за гектар — 39 тис.грн, то у Львівській області середньоринкова вартість одного гектара становить 162 тис. грн, у Київській області 149 тис. грн, у Івано-Франківській області — 134 тис. грн", — додає начальниця управління.

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок