Три роки ринку землі в Україні: скільки гектарів купили на Рівненщині. Дані Опендатаботу

Три роки ринку землі в Україні: скільки гектарів купили на Рівненщині. Дані Опендатаботу

Рівненщина увійшла до п'ятірки областей, де продали найменше угідь після відкриття ринку землі. Відповідно за понад три роки в області продали більш як шість тисяч гектарів землі. У 2024 році вартість одного гектара в регіоні становить 48 тисяч гривень.

Дослідження 8 липня оприлюднила платформа для роботи з відкритими даними Опендатабот. ЇЇ керівник Олексій Іванкін в етері Суспільне. Студія прокоментував ці дані.

Ринок землі відкрили 1 липня 2021 року. На першому етапі купувати землю могли тільки люди. З 2024 року ринок став доступний для бізнесу.

За інформацією Опендатабот, за три роки дії ринку землі в Україні:

  • придбали 567 322 га сільськогосподарської землі;
  • уклали 253 416 угод продажу за середньою ціною — 41 тис. грн за один га;
  • найбільше купували землю у 2023 році — майже 180 тис. га.

"Був дуже гарний старт у 2021 році й січень-лютий 2022 року були максимальні за об'ємами. З початком повномасштабної війни була дуже низька кількість угод і тільки у 2023 році це почало виправлятись", — зазначив Олексій Іванкін.

На Рівненщині, станом на 1 липня 2024 року, за весь час роботи ринку придбали 6 672 га сільськогосподарських угідь. Цей показник входить у п'ятірку областей, де продали найменше землі, згідно з даними платформи:

  • Рівненська область — 6 672,1 га.
  • Луганська область — 5 946,8 га;
  • Чернівецька область — 5 459,7 га;
  • Закарпатська область — 5 371,4 га;
  • Івано-Франківська область — 3 620,9 га;
ринок землі на Рівненщині
Де продали найбільше сільгосп землі. Інфографіка від Опендатабот

Олексій Іванкін пояснив, що за шість місяців 2024 року продали стільки землі, як за весь 2022 рік. Трійку лідерів із продажу угідь в 2024 році посіли такі області:

  • Полтавська — 17 036,6 га;
  • Дніпропетровська — 12 952,7 га;
  • Кіровоградська — 9 375 га.

"Традиційно вона [земля — ред.] в абсолютному показнику продавалось більше там, де її більше є — це Полтавська, Дніпропетровська та Харківська [у попередні роки — ред.] області. Ми розуміємо, що краща земля ближче до центру — це Полтавська область.Також ми розуміємо, що є фактор війни і земля Харківської області не продається у тій кількості, в якій могла б", — зауважив Олексій Іванкін.

Початок повномасштабної війни в Україні вплинув на запит покупців та ціни на угіддя, повідомив Опендатабот.

На Рівненщині вартість землі у 2024 році становить 48 тисяч гривень за гектар, у Волинській області — 45 тисяч гривень за гектар і в Житомирській області — 39 тисяч гривень за гектар.

Найбільше за гектар землі платять у таких областях:

  • Івано-Франківська — 101 тис. грн;
  • Львівська — 90 тис. грн;
  • Київська — 70 тис. грн.

"Тут потрібно зрозуміти, що є два фактори: кількість землі, яка має призначення сільського господарства в області, її якість і можливість переведення її в інше призначення. Тому, наприклад, в Івано-Франківській області найвища ціна, але я думаю, що це не тільки через те, що її там не дуже багато, але й оскільки це картина того, що частину землі ще використовують, потім змінюють її спрямовування і переводять у будівництво домів. Це не дуже гарно, але я думаю, що це впливає на вартість землі", — пояснив керівник платформи Опендатабот Олексій Іванкін.

ринок землі на Рівненщині
Вартість землі в Україні у 2024 році. Інфоргафіка від Опендатабот

За інформацією Опендатабот, наразі чверть угідь змінюють власника через купівлю-продаж. Переважно землю отримують у спадок — це 65% відчужень.

"Ми бачимо, що є багато ділянок, які по два-три рази змінили власників. Це пов'язано з тим, що на ринку працюють компанії, які займаються купівлею та продажем землі. Вони роблять це зараз через фізичних осіб і це прихований бізнес, бо ми не бачимо його десь в моніторингу. Але бізнес починає працювати і так", — зазначив Олексій Іванкін.

ринок землі на Рівненщині
Як земля змінює власників. Інфоргафіка від Опендатабот

Керівник платформи відритих даних зазначив, що у 2024 році збільшиться кількість продажу сільськогосподарських угідь, у порівнянні з минулим роком.

"Всі очікували, що з 1 січня, коли бізнес зможе купляти землю, кількість і об'єм угод буде значно більшим. Але я вважаю, що фактор війни дуже впливає на цю ситуацію і ми досі не бачимо компанії, яка б за цей період купила понад 200 га землі. Зараз ринок розвивається майже органічно і нема ні великих гравців, ні чогось, щоби були умови були зростання ринку. Я думаю, що у 2024 році продадуть приблизно 250 тисяч гектарів. Це на 20% більше, ніж у попередньому році".

Як працює ринок землі в Україні

З 1 липня в Україні розпочав функціонувати ринок землі, який дозволив українцям продавати та купувати землі сільськогосподарського призначення. До 2023 року право на купівлю землі було лише у фізичних осіб. Для юридичних осіб ринок землі запрацював з 2024 року.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок