Рівненщина увійшла до п'ятірки областей, де продали найменше угідь після відкриття ринку землі. Відповідно за понад три роки в області продали більш як шість тисяч гектарів землі. У 2024 році вартість одного гектара в регіоні становить 48 тисяч гривень.
Дослідження 8 липня оприлюднила платформа для роботи з відкритими даними Опендатабот. ЇЇ керівник Олексій Іванкін в етері Суспільне. Студія прокоментував ці дані.
Ринок землі відкрили 1 липня 2021 року. На першому етапі купувати землю могли тільки люди. З 2024 року ринок став доступний для бізнесу.
За інформацією Опендатабот, за три роки дії ринку землі в Україні:
- придбали 567 322 га сільськогосподарської землі;
- уклали 253 416 угод продажу за середньою ціною — 41 тис. грн за один га;
- найбільше купували землю у 2023 році — майже 180 тис. га.
"Був дуже гарний старт у 2021 році й січень-лютий 2022 року були максимальні за об'ємами. З початком повномасштабної війни була дуже низька кількість угод і тільки у 2023 році це почало виправлятись", — зазначив Олексій Іванкін.
На Рівненщині, станом на 1 липня 2024 року, за весь час роботи ринку придбали 6 672 га сільськогосподарських угідь. Цей показник входить у п'ятірку областей, де продали найменше землі, згідно з даними платформи:
- Рівненська область — 6 672,1 га.
- Луганська область — 5 946,8 га;
- Чернівецька область — 5 459,7 га;
- Закарпатська область — 5 371,4 га;
- Івано-Франківська область — 3 620,9 га;
Олексій Іванкін пояснив, що за шість місяців 2024 року продали стільки землі, як за весь 2022 рік. Трійку лідерів із продажу угідь в 2024 році посіли такі області:
- Полтавська — 17 036,6 га;
- Дніпропетровська — 12 952,7 га;
- Кіровоградська — 9 375 га.
"Традиційно вона [земля — ред.] в абсолютному показнику продавалось більше там, де її більше є — це Полтавська, Дніпропетровська та Харківська [у попередні роки — ред.] області. Ми розуміємо, що краща земля ближче до центру — це Полтавська область.Також ми розуміємо, що є фактор війни і земля Харківської області не продається у тій кількості, в якій могла б", — зауважив Олексій Іванкін.
Початок повномасштабної війни в Україні вплинув на запит покупців та ціни на угіддя, повідомив Опендатабот.
На Рівненщині вартість землі у 2024 році становить 48 тисяч гривень за гектар, у Волинській області — 45 тисяч гривень за гектар і в Житомирській області — 39 тисяч гривень за гектар.
Найбільше за гектар землі платять у таких областях:
- Івано-Франківська — 101 тис. грн;
- Львівська — 90 тис. грн;
- Київська — 70 тис. грн.
"Тут потрібно зрозуміти, що є два фактори: кількість землі, яка має призначення сільського господарства в області, її якість і можливість переведення її в інше призначення. Тому, наприклад, в Івано-Франківській області найвища ціна, але я думаю, що це не тільки через те, що її там не дуже багато, але й оскільки це картина того, що частину землі ще використовують, потім змінюють її спрямовування і переводять у будівництво домів. Це не дуже гарно, але я думаю, що це впливає на вартість землі", — пояснив керівник платформи Опендатабот Олексій Іванкін.
За інформацією Опендатабот, наразі чверть угідь змінюють власника через купівлю-продаж. Переважно землю отримують у спадок — це 65% відчужень.
"Ми бачимо, що є багато ділянок, які по два-три рази змінили власників. Це пов'язано з тим, що на ринку працюють компанії, які займаються купівлею та продажем землі. Вони роблять це зараз через фізичних осіб і це прихований бізнес, бо ми не бачимо його десь в моніторингу. Але бізнес починає працювати і так", — зазначив Олексій Іванкін.
Керівник платформи відритих даних зазначив, що у 2024 році збільшиться кількість продажу сільськогосподарських угідь, у порівнянні з минулим роком.
"Всі очікували, що з 1 січня, коли бізнес зможе купляти землю, кількість і об'єм угод буде значно більшим. Але я вважаю, що фактор війни дуже впливає на цю ситуацію і ми досі не бачимо компанії, яка б за цей період купила понад 200 га землі. Зараз ринок розвивається майже органічно і нема ні великих гравців, ні чогось, щоби були умови були зростання ринку. Я думаю, що у 2024 році продадуть приблизно 250 тисяч гектарів. Це на 20% більше, ніж у попередньому році".
Як працює ринок землі в Україні
З 1 липня в Україні розпочав функціонувати ринок землі, який дозволив українцям продавати та купувати землі сільськогосподарського призначення. До 2023 року право на купівлю землі було лише у фізичних осіб. Для юридичних осіб ринок землі запрацював з 2024 року.
Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook