Що варто знати про енергоефективність. Пояснює експерт.

Що варто знати про енергоефективність. Пояснює експерт.

Ексклюзивно
Що варто знати про енергоефективність. Пояснює експерт. Суспільне Полтава

Комітет з питань енергетики та житлово-комунальних послуг рекомендував Верховній Раді прийняти за основу законопроєкт №4507 про енергетичну ефективність, який визначає основні засади державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності. Тимчасовий виконувач обов'язків голови Держенергоефективності Костянтин Гура в ефірі Українського радіо розповів про значення енергоефективності для української економіки та роль “зелених” тарифів для цієї галузі.

Про продуктивність і популярність енергоефективності

Костянтин Гура пояснив, що найпершою перевагою енергоефективності є її економічна доцільність.

"Енергоефективність — це вигідно, тому ми закликаємо населення інвестувати в неї. Якщо подивитися на структуру споживання в Україні, то можна побачити, що третину всієї енергії споживає населення, третину — промисловість, інше — бюджетний сектор, транспорт, магазини, шопінг-центри і так далі. Тому коли звучить слово енергоефективність, то мова йде не лише про будівлі", – розповів держслужбовець.

Головним механізмом підтримки провадження енергоефективності в Україні є державна програма "Теплі кредити".

"В Україні вже довела свою ефективність програма “Теплі кредити”, яка працює з 2014 року. Кожен з домовласників може звернутися за “Теплим кредитом” до одного з чотирьох державних банків, які є нашими партнерами. Адже є перелік заходів, фінансування яких компенсує держава (від 20 до 35% усього бюджету послуги): утеплення фасадів, горищ, підвалів, заміна вікон. “Теплі кредити” — механізм підтримки енергоефективності. 800 тисяч українських сімей вже скористалися цією програмою", – зауважив Гура.

Про свідоме споживання

Для України досить гостро стоїть питання енергоємності ВВП, яке потрібно вирішувати в тому числі й шляхом зростання енергоефективності.

"Є таке поняття, як енергоємність ВВП — це кількість енергії, яку ми використовуємо, щоб виробити одиницю продукції валового внутрішнього продукту. За цим показником ми споживаємо в 2,5 рази більше, ніж, наприклад, Польща, в 3,5 раза більше за Німеччину. Тому нам треба зменшувати споживання енергії, але залишати той самий комфорт проживання, якість і об’єм продукції", – пояснив Гура.

Експерт підкреслив, що розвиток енергоощадних технологій та "зеленої енергетики" допоможе зекономити значні кошти.

"Розвиток “зеленої” енергетики — це заміщення використання традиційних видів палива (вугілля, природний газ) альтернативними видами палива. Нині в Україні розвиваються і біоенергетика, і сонячні вітрові станції. Треба додати, що у 2019 році ми заплатили за природний газ 3 мільярди гривень. Ці кошти ми могли б залишити в Україні", – наголосив Костянтин Гура.

Про “зелені” тарифи

Костянтин Гура зазначив, що "зелений тариф" є гнучким інструментом, який допомагає стимулювати ринок альтернативної енергетики в Україні.

"Коли в Україні почали розвиватися великі сонячні вітрові станції, то тоді були високі “зелені” тарифи. Це й дало поштовх у розвитку української відновлювальної енергетики. Але сьогодні для великих об’єктів сонячної та вітрової генерації тарифи знизилися. А фокус змістився на домашні електростанції", – пояснив експерт.

Очільник Держенергоефективності наголосив, що ринок малих сонячних електростанцій в Україні стрімко розвивається.

"Ринок ССД (сонячних станцій на дахах) дуже стрімко розвивається. У 2014 році в Україні було лише 21 домогосподарство з ССД, у 2017 році їх кількість зросла до 3 тисяч, а на кінець 2020 року ми мали майже 30 тисяч таких домогосподарств, які встановили такі електростанції. Чим менше ваше споживання, тим більше ви можете віддавати в мережу “зеленої” енергії, тим меншим буде строк окупності вашого проєкту. Цей ринок залучив 600 мільйонів євро за останні 5 років, ці кошти прийшли в нашу економіку", – повідомив Гура.

Що відомо

  • У Міністерстві розвитку громад та територій повідомили, що в Україні вперше встановили вимоги до енергоефективності будівель. Розроблені вимоги є обов’язковими для новобудов, реконструйованих та капітально відремонтованих споруд.
  • На думку експертів, встановлення мінімальних вимог до енергоефективності будівель допоможе щорічно економити значний обсяг коштів.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди