Чому Україна досі не в НАТО та що для цього потрібно. Думки експертів

Чому Україна досі не в НАТО та що для цього потрібно. Думки експертів

Ексклюзивно
Чому Україна досі не в НАТО та що для цього потрібно. Думки експертів
Ілюстративне фото

Україна досі не стала членом Північноатлантичного альянсу (НАТО), оскільки існує низка питань, зокрема пов'язаних з корупцією, які уповільнюють цей процес. Ексочільник проєктного офісу реформ при Міністерстві оборони, міністр оборони України 2019 року Андрій Загороднюк та генеральна секретарка Незалежного антикорупційного комітету з питань оборони Олена Трегуб розповіли в ефірі Українського радіо, чи виконує Україна як держава, яка хоче приєднатися до НАТО, одну з умов приєднання - викорінення корупції.

"З формальної точки зору ми не в НАТО, тому що НАТО не ухвалило рішення щодо членства України. НАТО не ухвалило це рішення, тому що воно ніколи не стояло на порядку денному. В нас не було плану дій щодо членства, який би прийняло НАТО і дало Україні для виконання. Власне кажучи, питання про те, що треба примати Україну не стояло", - розповів Андрій Загороднюк.

Він наголосив, що стратегічною ціллю України є повноправне членство в НАТО, утім наголосив, що попри те, що держава пройшла частину шляху до цієї цілі, їй ще далеко до її досягнення.

Загороднюк звернув увагу, що однією з проблем України у стосунках з Альянсом є затримка з призначенням постійного посла-керівника місії України до НАТО.

"Це не дуже добре виглядає. Ми не можемо говорити, що ми не в НАТО, бо в нас досі немає посла, але це показник серйозності щодо відносин з НАТО. І наразі ми програємо", - зазначив він і додав, що за своїм статусом посол має виходити на деякі перемовини, контакти з посадовцями НАТО та країн НАТО, в які не може вийти будь-який інший член на місії.

Експерт зауважив, що через відсутність посла-керівника, Україна не може брати участь у великій кількості перемовин, які б наблизили її до НАТО. Він також пояснив, що Альянс, як організація, не ухвалює рішення без консенсусу членів: зараз там 30 країн і всі вони мають однаковий голос.

"Кожна країна має право голосувати або за, або проти, або утримуватись. Тому нам треба проводити перемовини зі всіма країнами. Більша частина країн давно вже за те, щоб Україна була членом НАТО. Але є цілий ряд країн, які досі ще вагаються, і є ряд країн, які точно проти. Скоріш за все проти буде Угорщина, не визначилася Німеччина, дуже складна ситуація з Францією", - зазначив він.

Також Андрій Загороднюк розповів, чому питання вступу до НАТО та боротьби з корупцією так тісно пов’язані між собою.

"Корупція стоїть як частина прийняття рішення щодо членства, тому що НАТО - це асоціація країн, які домовляються допомагати одна одній в питаннях безпеки та оборони. Вони розподіляють деякі бюджети, надають одна одній підтримку та сподіваються на ресурси одна одної. Якщо в якоїсь з країн є проблеми безпекового характеру, то інші країни мають підключитися для того, щоб їй допомогти. Таким чином інші країни повинні розуміти, що в країні-члені є адекватне керівництво та управління ресурсами", - додав він.

Генеральна секретарка Незалежного антикорупційного комітету з питань оборони Олена Трегуб зазначила, що відсутність системного належного правління - це головна проблема України.

"Оборонний сектор досі залишається непрозорим: хоча за рейтингами прозорості ми вважаємося досить прозорою країною навіть для ЄС, але оборона відстає", - додала вона.

За словами Трегуб, у програмі НАТО є окремий блок про оборонні закупівлі. Йдеться про те, що до 2025 року вони повинні стати максимально прозорими, тобто коли 10-15 % засекречено, а решта відкриті. Вона зазначила, що в Україні наразі цього ще не трапилося.

Експертка наголосила, що те, як держава бореться з корупцією в оборонному секторі, не дуже показує, що Україна поспішає в НАТО: "Наприклад, стосовно оборонних закупівель: ми повинні були до 1 січня 2021 року прийняти приблизно 25 підзаконних актів, які б дозволили нам де-факто розсекретити оборонні закупівлі, аби там зменшилась корупція. Ми цього не зробили, але чомусь влітку створили Мінстратегпром, яке фактично працює досить непрозоро і не дуже поспішало розробити ці акти".

Наостанок Андрій Загородний підсумував, що в України є абсолютно всі інструменти для того, щоб рухатися в правильному напрямку.

"Ми маємо розроблені законопроєкти, в нас є рекомендації радників, велика експертна база, напрацьовані рекомендації щодо антикорупції, прийнятий закон щодо оборонних закупівель. Все, що треба робити - це виконувати це і не гаяти час", - наголосив він.

Що відомо

  • Володимир Зеленський заявив, що Україна прагне стати рівноправним учасником Північноатлантичного альянсу та підкреслив, що хоче поставити питання про членство в НАТО президенту США Джозефу Байдену.
  • Україна отримала статус партнера розширених можливостей НАТО, що надає змогу для тіснішої військово-промислової співпраці, працевлаштування українців у структурах альянсу і додаткового захисту від нього.
  • Постійна представниця США при НАТО, посол Кей Бейлі Гатчісон заявила, що набуття Україною статусу партнера з розширеними можливостями не є ознакою наближення країни до Плану дій щодо членства в Альянсі, яке вона зможе отримати у слушний час.
  • Верховна Рада ухвалила законопроєкт №2247, що передбачає зміну деяких військових звань рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу відповідно до стандартів НАТО.
  • Президент Володимир Зеленський підписав указ "Про Річну національну програму під егідою Комісії Україна – НАТО на 2020 рік".
На початок