"Селфі – не діагноз": черкаська психологиня про те, що приховує профіль у соцмережі

"Селфі – не діагноз": черкаська психологиня про те, що приховує профіль у соцмережі

"Селфі – не діагноз": черкаська психологиня про те, що приховує профіль у соцмережі Колаж: Суспільне

До Дня безпечного інтернету (Safer Internet Day) який у світі відзначають 9 лютого, Суспільне поспілкувалося з черкаською психологинею Наталією Соколан, яка розповіла, що насправді ховається за фільтрами та численними селфі та наскільки точним буде образ, складений на основі профілю у фейсбуці.

За словами Наталії Соколан, якщо хочете дізнатися, що в когось на думці і чим він дихає – на аналіз змісту та деталі в соцмережах спиратися не варто. Те, що люди виставляють на загальний огляд, далеко не завжди характеризує їхні погляди чи переконання. Наприклад, побутує думка стосовно того, що по фото у соцмережах можна визначити рівень самооцінки людини. Насправді це не так, пояснила психологиня. Можна лише зробити певні припущення на підставі якихось фактів. Але і це будуть лише наші здогадки.

Селфі і фото з "качалки" – не "діагноз"

"У неї в профілі щодня нове селфі", "У нього майже всі фото зі спортзалу" – зазвичай таким людям поспішають приписувати невпевненість у собі, бажання таким чином самоствердитися, надмірну любов до себе. Однак і тут психологиня порадила не поспішати з висновками.

"Кількість селфі – не показник. Це може означати як абсолютно нічого, так і що завгодно. Хочете знайти який – з’ясуйте у самого автора світлин. Те, що публікуючи селфі людина приймає свою зовнішність на фото – це точно. Розуміє, що вона буде в центрі уваги – тут теж зрозуміло. А от усе інше індивідуально. Звісно, у випадку, коли селфі дуже багато, може йти мова про певний ступінь нарцисизму. Але і це поняття може мати градацію – від адекватного до хворобливого", – зауважила психологиня.

Свого часу модними були фото, на яких видно лише частини обличчя – тільки очі, губи, волосся тощо.

"У кожного своє розуміння естетики. І, очевидно, ці частини обличчя показують, аби закцентувати на них увагу. Наприклад губи можуть натякати на бажання продемонструвати свою чуттєвість, очі – привернути увагу до внутрішнього світу, душевних якостей. Фотографування ніг іноді може мати за мету просто показати, що людина носить дорогий бренд взуття чи навпаки. Як правило, ноги – це ще про місцеперебування, пересування у просторі".

Буває так, що профіль засипаний знімками зі спортзалу. І це далеко не завжди історія про нарцисизм. Часто в такий спосіб люди використовують соцмережі для того, щоб компенсувати ті частини свого життя, яких їм не вистачає, але які мають для них велике значення.

"Це як своєрідний спосіб домальовувати картинку ідеального себе. Надмірна кількість знімків зі спортзалу може свідчити, що для людини спортивний спосіб життя – надзвичайно актуальна і значима у цей період життя цінність. І цю значимість важливо показати іншим. А буває і так, що таким чином намагаються компенсувати нереалізованість у інших аспектах.

"Ідеальний" світ соцмереж

"Зловживання фільтрами – це щось про бажання прикрасити, покращити, змінити дійсність. Кожна людина сприймає світ через індивідуальний фільтр-сприйняття. Він формується внаслідок дитячих переживань та у підсумку набутого досвіду. Якщо цей досвід хворобливий, специфічний, – це спотворює нашу картину світу. Людині важливо почати усвідомлювати такі фільтри і намагатися зазирнути в реальність без них. Однак складність полягає у тому, що непросто відпустити звичне старе і довіритися чомусь новому і невідомому. Тому зловживання фільтрами може натякати на те, що людина не готова розлучатися зі звичними уявленнями про себе та світ і видає бажане за дійсне", – зазначила психологиня.

Часом трапляється так, що дійсність на фото буває аж занадто реалістична і недосконала. Наприклад, коли хтось викладає у соцмережі невдале фото з вами.

"Тут усе залежить, наскільки ви самі чутливі до того, що якесь, на ваш погляд, не достатньо хороше фото стане публічним. Можна ставитися до цього легко і з гумором, як до віддзеркалення неідеального життя і неідеальних вас. Зрештою, надмірний контроль своїх фото і того, які ви на них, якраз може бути натяком на те, що з вашою самооцінкою і прийняттям себе не усе гаразд. Якщо вас зачепило, що вашу думку не врахували, скажіть про це. У випадку, якщо стосунки з вами важливі, друг обов’язково зробить належні висновки.

Ґаджет і сон – є зв’язок

Інтернет-залежність уже давно неофіційно називають "хворобою нашого часу".

"Будь-яка залежність передбачає наявність дефіциту, який людина намагається заповнити будь-чим – їжею, алкоголем, сексом, спортом і нав’язливим користуванням інтернетом зокрема. Щоб послабити залежність, варто з’ясувати, чого насправді бракує.

На думку Наталії Соколан, першопричиною стресу соцмережі навряд чи можуть стати. До стресу люди доводять себе самі через установки і висновки про світ і про себе. А от на якість сну вони впливати можуть.

"Є дослідження, що підтверджують шкоду від користування ґаджетами у цілому. Вони погіршують і якість сну та знижують рівень інтелекту. Тому все більш актульним стає таке поняття, як "інформаційна гігієна". Та і присутність у соцмережах варто дозувати, якщо відчуваєте, що вони забирають аж надто багато часу і знижують вашу якість чи продуктивність життя.

Суспільне розпитало черкащан, що вони читають у соцмержах, чи відчувають на собі залежність від всесвітньої мережі та чи існують у їхніх родинах "інтернет-домовленості".

Часто користується соцмережами черкаський художник-скульптор Дмитро Бур’ян.

"Щоправда, в основному це пов'язано із професійною діяльністю. Викладаю особисті фото, інформацію про свою творчість, малюнки або скульптуру. Іноді – щось про політику, під час виборів бувають емоційні роздуми. Читаю новини, переглядаю дописи друзів. Особливо цікаво, якщо людина живе в іншій країні чи регіоні, або ми давно не бачилися у реальному житті".

Залежність від соцмереж інколи відчуває, і це неабияк бентежить, додав Дмитро. Раніше кожного року на кілька місяців робив перерву, не користувався ними. Окремих домовленостей із близькими на цей рахунок немає, однак дружині не подобається, коли занадто багато часу приділяється не родині, а фейсбуку чи інстаграму.

Для черкаської майстрині Лідії Солодар соцмережі – це передовсім можливість наповненя джерела творчих ідей та буття у вирі мистецького світу.

"Бачиш витвір, захоплює нова тема чи технологія – і в уяві зароджується задум власного твору. Також соцмережі для мене – це можливість шукати людей та інформацію. От я зараз працюю зараз над книгою різдвяних звізд. Саме завдяки фейсбуку вдалося дослідити, як колядувала дисидентська молодь у 70-80 роках ХХ століття, і навіть поспілкуватися з творцями тих звізд! Також чимало відшукала про сучасних, які виготовляють звізди за давніми традиціями. Хоч, звичайно, соцмережі можуть стати і бездумними "пожирачами часу". Минулого року провела експеримент: на тиждень видалила додатки фейсбуку та інстаграму. Думала, буде важко. Але ні, спокійнісінько і я прожила без соцмереж, і вони, як виявилося, без мене теж непогано почувалися".

Бібліотекарка Юлія Близнюк теж доволі часто користується соцмережами. Протягом дня відстежує в них новини, висвітлює робочі моменти, публікує особисті фото чи цитати з висловами відомих людей.

"Найчастіше звертаю увагу на місцеві новини, інтерв’ю з відомими людьми, матеріали про подорожі та пізнавальні історії".

Чітких критеріїв щодо часу, присвяченого виходу в онлайн, Юлія не має, однак усе ж намагається контролювати час, який проводить у соцмережах. Вранці обов’язково переглядає стрічку у фейсбуці. Розповіла, що вдень, на роботі, приділяє значно менше уваги інтернету, а от увечері вдома та на вихідних дозволяє собі трохи довше посидіти в соцмережах.

Черкасець Андрій Феофілов займається випіканням крафтового хліба. Соцмережами, зазначив він, користується кожного дня. Публікує там зазвичай матеріали рекламного характеру для розвитку власного бізнесу. Часом це може бути і щось особисте – цікаві події з життя на кшталт подорожей або якоїсь смачної чи красивої їжі.

"Переглядаю в основному політичні та суспільні новини і їх обговорення, публікації колег-пекарів і кулінарів, що нового у друзів", – розповів він.

При цьому додав: у кожного з членів родини є свій ґаджет для виходу у соцмережі, тому конкуренції в цьому питанні немає.

Авторка Оксана Швед

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди