Генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), доктор Тедрос Аданом Гебреісус звернувся до країн, які вже отримали вакцину від коронавірусу, з проханням допомогти глобальному механізму COVAXCOVAX — світова ініціатива задля імунізації проти COVID-19 та подолання гострої фази пандемії. Її створено на платформі Глобального альянсу із вакцин та імунізації за участі таких партнерів, як Коаліція інновацій із готовності до епідемії та ВООЗ. Наразі ініціативу підтримали 183 країни, включно з УкраїноюCOVAX має законтрактувати 2 млрд доз вакцини проти COVID-19 у 2021 році та розподілити її між країнами, які подали відповідну заявку. і поділитися надлишками доз.
Про це він заявив під час онлайн засідання ВООЗ.
"Ми просимо ті уряди, які вже отримали поставки COVID-вакцин для щеплення своїх медпрацівників та літніх людей, поділитися надлишковими дозами з COVAX, щоб інші країни могли робити те саме", — заявив гендиректор ВООЗ.
Він повідомив, що цього тижня показник захворюваності на коронавірус у світі досягнув вже 100 мільйонів. Причому, зауважив Гебреісус, за останні два тижні було зареєстровано більше випадків захворювання на COVID-19, ніж за перші шість місяців пандемії.
"Пандемія викрила та використала нерівності нашого світу", – сказав він.
Раніше з проханням поділитися вакцинами до заможних країн звернувся генеральний секретар ООН Антоніу Гуттеріш. Він наголосив, що наразі існує велика небезпека мутацій коронавірусу, тому країни мають швидше розгортати вакцинацію населення, збільшуючи виробничі потужності.
"Якщо розвинені країни думають, що вони будуть в безпеці, якщо будуть вакцинувати свій народ, не звертаючи уваги на світ, що розвивається, вони помиляються. Нині існує явна реальна небезпека мутацій, які зроблять вірус більш передаваним, більш летальним і більш стійким до існуючих вакцин. Ми повинні діяти швидко", – сказав Гутерріш.
На що розраховує Україна в межах COVAX
За словами заступника міністра охорони здоров’я та головного санітарного лікаря Віктора Ляшка, Україна в межах COVAХ має отримати вакцину Pfizer та ще кілька вакцин різних виробників, які має схвалити ВООЗ.
"Перше, що COVAX обіцяє дати, це РНК-вакцина Pfizer, яка сьогодні дозволена для екстреного використання ВООЗ. В умовах постачання вакцини через механізм COVAX є така приписка, що вони постачать тільки ту вакцину, яка вже кваліфікована ВООЗ або є дозвіл на екстрене використання", — розповів Ляшко під час панельної дискусії “Вакцинація. Корупція. СOVID-19”, яка відбулася 27 січня.
Він зазначив, що Україна отримає від Pfizer 0,25% до 3% доз (від загальної частки - ред.), тобто, за попередньою інформацією, — від 200 тисяч до 1,2 мільйона доз. Ляшко пояснив, що кількість доз препарату буде пропорційною кількості населення, яке проживає в Україні.
Також в межах COVAX законтрактовано вакцину AstraZeneka, яка чекає на дозвіл від ВООЗ щодо її екстреного використання, а також препарат Novavax, який наразі ще не зареєстрований в жодній країні після проходження третьої стадії клінічних досліджень.
Крім того, в межах COVAX розглядається використання препарату для одноразового введення компанії Johnson and Johnson.
Ляшко додав, що в межах держзакупівель обговорюється питання щодо отримання китайської вакцини Sinovac.
Що відомо
- Президент Володимир Зеленський під час телефонної розмови з президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн попросив її посприяти в отриманні Україною додаткових вакцин від виробників.
- Міністерство охорони здоров'я України уклало договір із китайською компанією Sinovac Biotech на постачання майже двох мільйонів доз вакцини CoronaVac від COVID-19, яка лише завершує остаточні випробування у Бразилії й ще не схвалена Європейським Союзом.
- Закупівлю вакцини від COVID-19 для України буде здійснювати міжнародна компанія Crown Agents.
- Кампанія з вакцинації населення від COVID-19 в Україні може початися з 15 лютого. За словами головного санітарного лікаря Віктора Ляшка, завадити цьому можуть лише форс-мажорні обставини.