Понад половина видів акул та скатів опинилися на межі вимирання — вчені

Понад половина видів акул та скатів опинилися на межі вимирання — вчені

Понад половина видів акул та скатів опинилися на межі вимирання — вчені
АР

За 50 років через надмірний вилов риби популяція акул та скатів зменшилася на понад 70%.

Такі дані наводять автори дослідження, опублікованому в журналі Nature.

Вчені визначили, що у період з 1970 по 2018 рік популяція акул і скатів зменшилася на 71,1%.

"Якщо ми нічого не зробимо, буде пізно. Це набагато гірше, ніж у інших тварин, які ми розглядали", – зазначив біолог з університету Саймона Фрейзера та співавтор дослідження Нік Далві.

З 31 одного виду океанічних акул та скатів під загрозою зникнення опинилися 24, кілька з них зараховані до таких, що перебувають у критичній небезпеці. Вчені наголошують, що темпи вимирання цих видів перевищують швидкість зникнення деяких слонів та носорогів, які найбільше постраждали на суші.

На популяцію акул впливають такі чинники, як зміна клімату та порушення їхнього середовища людьми. Однак найбільше на них впливає надмірний вилов акул, який у порівнянні з 1970 роком зріс у 18 разів. Їх, зокрема, виловлюють задля м’яса, плавників, зябрових пластин та печінкової олії. Найбільше риби постраждали на початку 2000-х років, коли щороку вбивали від 63 до 273 мільйонів акул.

В Азії акулячий плавник є цінним інгредієнтом супу, який здавна вважався символом статусу на китайських вечерях та бенкетах. Дослідження за 2018 рік засвідчили, що в Гонконгу, "найбільшому в світі центрі торгівлі акулами", імпорт плавників акул з 1960 року подвоївся.

Акули також вразливі через низькі темпи приросту популяції та тривалий час генерації – у деяких видів акул може пройти кілька років, навіть десятиліть між народженням особини та народженням її першого потомства.

Кількість скатів також знижується через надмірний вилов у місцях їхнього існування.

Що відомо

  • Вранці 22 листопада на одному з пляжів Австралії внаслідок нападу акули загинув чоловік.
  • У червні триметрова велика біла акула вбила серфера недалеко від пляжу в австралійському місті Кінгскліфф, що у 800 км на північ від Сіднея.
  • В Єгипті 25 жовтня акула напала на українську родину. Травми отримали матір та її 12-річний син, а також інструктор, який проводив екскурсію.
  • На дні Світового океану лежить щонайменше 14 мільйонів тонн пластикових відходів шириною менш як 5 мм. За даними науковців, це більш ніж у 30 разів більше, ніж на поверхні.
  • У період з 1994 по 2017 рік Земля втратила 28 трильйонів тонн льоду. При цьому швидкість танення з початку 90-х збільшилася на 65%.
На початок