Перейти до основного змісту
В закладах освіти Житомирщини стали менше спілкуватися українською — дослідження служби якості освіти

В закладах освіти Житомирщини стали менше спілкуватися українською — дослідження служби якості освіти

На Житомирщині в закладах освіти стали менше спілкуватися українською мовою в позаурочний час. Натомість серед школярів зріс відсоток споживання контенту в інтернеті виключно українською мовою. Результати отримані в ході моніторингу в закладах освіти області.

Про це в ефірі Українського радіо Житомир розповів Олексій Редько, начальник управління Державної служби якості освіти у Житомирській області.

Він поінформував, що моніторинг і дослідження стану використання державної мови в закладах освіти Житомирщини в 2023-24 роках провела Державна служба якості освіти України спільно з уповноваженим захисту державної мови. Так на Житомирщині опитали 1295 людей:

  • 201 педагогічного працівника;
  • 225 учнів або учениць;
  • 869 батьків.

Вивчались такі питання:

  • мова навчальних матеріалів в закладі освіти;
  • мова спілкування під час формальної і неформальної діяльності в закладі освіти;
  • мова медіаконтенту;
  • мова онлайн спілкування;
  • мовна стійкість;
  • рівень володіння державною мовою учасників освітнього процесу (це учасники дослідження оцінювали самі).
На Житомирщині стали менше спілкуватися українською — дослідження службою якості освіти
Начальник управління Державної служби якості освіти в Житомирській області Олексій Редько. Суспільне Житомир/Наталія Кулініч

Результати моніторингу стану використання державної мови

За словами Олексія Редька, позитивним є те, що порівняно з 2022 роком зріс відсоток учнів, які споживають контент в інтернеті виключно українською мовою. Таких школярів стало на 24 відсотки більше. Одночасно на 3 відсотки зменшилась частка здобувачів, які надають перевагу російськомовному інтернет-контенту.

Серед негативної тенденції Олексій Редько відмітив те, що порівняно з 2022 роком на Житомирщині відбувся певний спад використання української мови в позаурочний час.

Відсоток учнів та учениць, які у неформальних умовах спілкуються переважно українською мовою, складав:

  • вдома: у 2022 році — 41 відсоток, у 2023 році — 37 відсоток;
  • в колі друзів: у 2022 році — 39 відсотків, у 2023 році — 33 відсотки.

Серед вчителів показник спілкування українською мовою за межами школи знизився на 4,5 відсотка порівняно з 2022 роком. Виключно українською мовою з друзями та рідними спілкуються 77 відсотків педагогів. Це на 3 відсотки менше ніж у 2022 році

"Якщо ви є свідком недотримання мовного законодавства, то в загальній сфері ви можете звернутися до уповноваженого захисту державної мови пана Тараса Кременя. Якщо прослідковується порушення мовного законодавства в закладах освіти, ви можете також звертатися до Державної служби якості освіти. За результатами моніторингу спільно з уповноваженим захисту державної мови розроблені рекомендації для закладів освіти для громад щодо підвищення рівня використання державної мови. І в першу чергу тут повинні бути розроблені реальні дієві програми використання державної мови", — сказав начальник управління Державної служби якості освіти у Житомирській області Олексій Редько.

За його словами, на сьогодні є домовленість з Київською громадською організацією "Спільна мова", яка проводила вивчення питань використання української мови в закладах дошкільної освіти і початкових класах. Попередньо є згода, що дослідження вивчення рівня використання української мови в дошкільних закладах і в початкових класах проведуть і в громадах Житомирщини — у Житомирі, Коростишеві та Звягелі. За словами Олексія Редька, результати дослідження допоможуть шукати кроки покращення ситуації з використанням державної мови від дитячого садочку до шкіл та університетів.

На початку жовтня 2024 року Суспільне Житомир провело інтерв'ю із уповноваженим із питань захисту державної мови Тарасом Кременем, де говорили про статистику мовних порушень на Житомирщині у 2024 році, двомовність і проблему "англіцизмів" та роль сфери освіти для розвитку української мови.

Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp

Топ дня

Вибір редакції

На початок