10 грудня почав діяти закон, який обмежує використання пакетів у закладах торгівлі. Перший етап дії цього закону передбачає, що тепер покупцям потрібно буде платити за поліетиленові та пластикові пакети. Про це Суспільному розповіла екологиня Ольга Сухопара.
За її словами, пластикові та поліетиленові пакети шкодять природній екосистемі.
"Пластикові пакети не розкладаються сотні років, а якщо вони розкладаються, то під впливом ультрафіолету починають кришитися, розпадаються на мікрочастинки, які називають мікропластиком, – каже Ольга Сухопара. – Найбільше шкоди вони наносять тваринам, а на звалищах вони просто накопичуються. Ще жоден вироблений пакет від початку минулого століття – початку масового використання – не розклався".
Власник мережі магазинів-пекарень Максим Нікітчук розповів, що в його закладах практикують пакування товарів в паперові пакети, проте поліетиленовими теж користуються. Чоловік каже, що про початок дії закону, який обмежує використання пакетів, знає.
"Ми не готувалися, бо інформації стосовно того, як це робити, за скільки що продавати, які будуть санкції, чи будуть перевірки, ніде не було, – каже Максим Нікітчук. – У нас лишилися пакети "маєчки" двох видів. Поки в нас немає альтернативи повністю замінити поліетиленові пакети. Якщо людина захоче, ми будемо їх продавати, безкоштовно вони видаватися вже не будуть".
Наталія Рибак розповіла, що вже рік вона з родиною намагається не використовувати поліетиленові пакети.
"Ми беремо сумочки і тканинні сумки з собою і йдемо в супермаркет, тому не купуємо поліетиленові торбинки", – каже Наталія Рибак.
Жінка каже, що про новий закон знає і підтримує його.
"Я думаю, що це гарний закон і ми повинні піклуватися про природу і думати про це завчасно", – каже Наталія Рибак.
Тетяна Ковальова в побуті користується поліетиленовими пакетами. Каже, що вимушена це робити, адже мало альтернативних варіантів.
"Я б хотіла, щоб пакети були не з пластику, – каже Тетяна Ковальова. – Якщо вони будуть, я буду дуже рада".
Микола працює в одному з супермаркетів міста. Чоловік каже, що про початок дії нового закону персонал магазину знає.
"Ми домовилися з тими, хто займається виробництвом пакетів, що вони будуть виробляти їх з картопляного крохмалю, – каже Микола. – Тобто згодом повністю перейдемо на ці пакети".
За словами представниці Держпродспоживслужби Жанни Ковальчук, потрібно буде проплачувати гроші за надтонкі пластикові пакети, тонкі пластикові пакети і оксорозкладні пластикові пакети.
"Надтонкі пластикові пакети – це пакети завтовшки не менше 15 мікрометрів, тонкі пластикові пакети – це пакети з товщиною стінки від 15 до 50 мікрометрів, – каже Жанна Ковальчук. – Надтонкі пластикові пакети можуть бути безкоштовними у випадку, якщо ці пакети призначені для пакування чи транспортування свіжої риби, м'яса, сипучих продуктів, льоду, та розповсюджуються в закладах торгівлі, як первинна упаковка".
За словами представниці Держпродспоживслужби Жанни Ковальчук, перевіряти дотримання закону будуть лише за зверненнями людей.
Штраф за безоплатне розповсюдження пластикових пакетів становитиме від 1700 гривень до 3 400 гривень, у разі повторного порушення сума штрафу складатиме до 8500 гривень.
Що відомо
- Ціни на пластикові пакети в Україні досі не встановлені.
- Життя без поліетиленових пакетів. Якими є альтернативи та як відмовитися від пластику.
- Землю забруднюють мільярди тонн мікропластику — вчені.
Читайте головні новини Житомирщини у нашому Telegram, Instagram та Viber