Експертам МАГАТЕ продовжують блокувати доступ до деяких енергоблоків Запорізької АЕС

Експертам МАГАТЕ продовжують блокувати доступ до деяких енергоблоків Запорізької АЕС

Запорізька атомна електростанція
ЗАЕС. AP

На тимчасово окупованій Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) експертам Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) продовжують блокувати доступу до деяких енергоблоків станції. Також в агенстві зазначили, що успішно відбулася ротація п’ятнадцятої групи експертів на атомній станції.

Про це сьогодні, 12 січня, повідомив генеральний директор агенції Рафаель Гроссі у пресрелізі.

Обмеження доступу до реакторних залів

Експерти агенції досі не отримали доступу до реакторних залів енергоблоків № 1, 2 і 6.

"Недопуск експертів агенції до енергоблоків перешкоджає можливості контролювати ситуацію з ядерною безпекою та охороною на станції", — заявив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.

У пресрелізі МАГАТЕ зазначають, що вчора, 11 січня, успішно відбулася ротація п’ятнадцятої групи експертів.

Одразу після ротації нова команда повторила запит на доступ до реакторного залу енергоблока № 6.

"На ЗАЕС дозвіл на такий доступ не дали, заявивши, що реакторний зал "опечатаний". Персонал станції повідомив експертам, що не відмовляє у доступі, а натомість запропонувала групі отримати доступ до території приблизно через тиждень", — йдеться у звіті МАГАТЕ.

Обмеження доступу до машинних залів

Крім того, з 18 жовтня минулого року бригади не можуть отримати доступ до частин машинного залу кожного блоку. До того ж в середу, 10 січня, знову обмежили доступ до машинних залів блоків №1 і №2.

Система безпеки енергоблока №6

У МАГАТЕ нагадали, що 22 грудня 2023 року, під час обстеження приміщень системи безпеки енергоблока №6 експерти агенції спостерігали відкладення борної кислоти на клапанах, насосі та на підлозі кількох приміщень захисної оболонки.

Тому, 9 січня, експерти МАГАТЕ провели повторний обхід для оцінки стану.

"Під час обстеження команда відзначила значне зменшення відкладень борної кислоти порівняно з обстеженням 22 грудня. Витік також значно зменшився. Проте деякі відкладення зберігалися в трьох кімнатах захисної оболонки енергоблока №6, одна на тому самому рівні, а дві демонструють значно знижений рівень".

Співробітники станції повідомили групі МАГАТЕ, що причиною витоку стали мікротріщини в резервуарі з бором через старіння та закупорка труби виявлення витоку. Поки засмічення було усунуто, деякі менші витоки залишаються в результаті мікротріщин у баку для бору.

"У ЗАЕС заявили, що рівень витоків наразі відповідає технічним характеристикам, а мікротріщини можна усунути після опорожнення резервуара, що буде усунено під час планового ремонту", — йдеться у звіті агенції.

Насосні станцій енергоблоків №3 і №4 та головні диспетчерські енергоблоків №1-№6

Цього тижня експерти МАГАТЕ на ЗАЕС отримали доступ до насосних станцій енергоблоків №3 і №4 та головних диспетчерських енергоблоків №1-№6. Усі дев’ять пересувних дизельних котлів, встановлених на станції, були задіяні протягом минулого тижня для забезпечення додаткових потреб в опаленні.

Погодні умови

Експерти агенції повідомили, що з похолоданням температура навколишнього середовища на ЗАЕС вранці опускалася до -10°C. Та це не вплинуло на роботу 11 свердловин, що забезпечують охолоджуючу воду для спринклерних ставків, які використовуються для охолодження реактора та інших функцій ядерної безпеки та безпеки. Рівень потоку води залишався постійним.

Фахівці МАГАТЕ зазначили, що продовжують чути гучні вибухи на різних відстанях до АЕС.

Також у пресрелізі нагадали, що п'ять з шести енергоблоків ЗАЕС залишаються в стані "холодної зупинки", тоді як четвертий — знаходиться в стані "гарячої зупинки" для виробництва пари та тепла, в тому числі для сусіднього міста Енергодар, де проживає більшість персоналу станції.

Що відомо про присутність місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС

Міжнародне агентство з атомної енергії створили у 1957 році як структуру, яка мала запобігти розповсюдженню ядерної зброї та технології з її виготовлення. Іншою її функцією став контроль за мирним використанням атомної енергії у світі, зокрема створення стандартів ядерної безпеки.

Керівними органами МАГАТЕ є Секретаріат, Генеральна конференція та Рада керівників. Нині генеральним директором є аргентинець Рафаель Гроссі. Він має 6 заступників.

 • 3 січня у МАГАТЕ повідомили, що експертам не дали доступу до деяких залів енергоблоків Запорізької АЕС.
 • 5 грудня На ЗАЕС відбулась чотирнадцята ротація місії МАГАТЕ. Про це повідомив Олександр Тарнавський, командувач ОСУВ "Таврія".
 • 3 листопада пресслужба Державної інспекції ядерного регулювання України повідомила про успішно проведену чергову ротацію місії МАГАТЕ на тимчасово окупованій ЗАЕС. Це вже 14 група експертів Агенції від початку встановлення постійної моніторингової місії.
 • 3 жовтня генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі повідомив про успішно проведену ротацію;
 • 28 вересня Володимир Зеленський повідомив, що Україна ввійшла до Ради керуючих Міжнародного агентства з атомної енергії на 2023-2025 роки;
 • 25 вересня Генеральна конференція МАГАТЕ затвердила призначення Рафаеля Гроссі генеральним директором агентства на наступні чотири роки, який починається на початку грудня 2023 року;
 • Під час одинадцятої ротації представників МАГАТЕ на ЗАЕС, українські сапери знешкодили п'ять російських протипіхотних мін на шляху місії;
 • 2 вересня МАГАТЕ успішно провела одинадцяту ротацію групи експертів на Запорізькій АЕС;
 • 2 березня 2023 року на Запорізькій атомній електростанції відбулася шоста ротація групи експертів МАГАТЕ;
 • 4 листопада 2022 року на Запорізькій АЕС відбулася друга ротація експертів МАГАТЕ;
 • 7 жовтня 2022 року МАГАТЕ вдвічі збільшує кількість своїх експертів на Запорізькій АЕС. Так, відбулася перша ротація. Відтоді на ЗАЕС присутні четверо представників МАГАТЕ;
 • 1 вересня 2022 року місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. До складу місії входять експерти з Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Франції та інших країн. Представників Британії, США та Росії у ній немає.

Підписуйтеся на Суспільне Запоріжжя у Viber або в Telegram

На початок