60 фотокартин дерев’яних церков сьогодні представили на виставці у Закарпатському музеї народної архітектури та побуту в Ужгороді. На ній представлені храми різних районів Закарпаття та Підкарпатського воєводства, що в Польщі. Виставку організували за програмою Агентства регіонального розвитку та транскордонного співробітництва "Закарпаття".
Дерев’яні церкви для виставки знімали 10 фотографів – 5 українських, 5 польських. Усі мали відзняти два храми. Юрій Крилівець розповів про одну зі своїх робіт – Церкву Покрови Пресвятої Богородиці в селі Кострино на Великоберезнянщині.
"Є специфіка знімання церков, адже церкви будують так, що має бути у вівтарі сонце, у нас вони завжди на схід вівтарем повернуті. Зранку її не можна сфотографувати ландшафт, бо буде падати сонце в об’єктив, тому краще знімати і вранці, і ввечері", — розповів Юрій Крилівець.
Два храми фотографував і Сергій Гудак. Розповів: працював над темою церков у селі Лікіцари Ужгородського району та селі Середнє Водяне Тячівського району.
"Чому чорно-біла? Тому що в якийсь момент я зрозумів, що ця церква в такому ракурсі буде кращою саме в чорно-білому кольорі графічно. Робота над цим проєктом стимулювала до пізнання теми дерев’яних церков, ми багато дізналися про ті церкви, з якими працювали", — пояснив фотограф.
Разом з подругою на фотовиставку прийшла Аліна Чегіль. Дівчина сказала: побувала майже в кожній церкві, які зображені на виставці і фото передають атмосферу.
"Від фото з іконостасом захоплює дух. Дуже мені сподобалася графічна робота, тільки забула назву, і ті фото, де видно тільки дахи, адже в такому ракурсі дуже гарно виглядає", — сказала Аліна Чегіль.
Фото дерев’яних церков Закарпаття і Підкарпатського воєводства Польщі реалізували у проєкті "Дерев’яні церкви – приховані скарби спільного туристичного регіону Карпат".
Директор Агенства регіонального розвитку "Закарпаття" Михайло Данканич розповів, що Агентсво спільно з музеєм у місті Любачів у Польщі вибрали фотографів та цільові об’єкти дерев’яних церков.
"Упродовж півроку фотографи знімали ці церкви, зараз ми сформували базу фотографій, і апогей нашого транскордонного проєкту – це якраз фотовиставка. Закарпатських церков представлено 10, як і 10 польських. Просто кожна церква – це кілька фотографій і відповідно ми маємо експозицію із 60-ти робіт", — пояснив Михайло Данканич.
Виставка в Закарпатському музеї народної архітектури та побуту триватиме місяць.
Читайте також: На Закарпатті прокладуть туристичні маршрути з аудіогідами “Пізнай Ужанську долину”