Стоматологи з Тернопільщини та Львівщини їздять у Донецьку область, щоб безкоштовно лікувати зуби бійцям. Разом із медиками благодійного фонду "Центр спасіння життя" працюють у виїзній стоматології. Автомобіль обладнаний всім необхідним, тому беруться й за складні випадки. У Краматорську команда працює тиждень, а потім – ротація.
Стоматологиня Олеся Пришляк – одна з тих, хто працює у виїзній стоматології. Жінка приїхала до Краматорська із Бережан, що на Тернопільщині. Олеся розповіла, працюють з різними захворюваннями зубів, а також роблять гігієну, ставлять пломби та видаляють зуби.
"Якщо ми стоїмо в Краматорську, то робочий день у нас розпочинається з 9 години й буває, що працюємо до 19-20 години. Якщо ми на виїздах, то це може бути з 7 ранку і до 1 ночі, поки не приймемо останнього пацієнта",— розповіла Олеся Пришляк.
Асистує Олесі Тетяна Жукова з Києва. Вона працює у виїзній стоматології з моменту її відкриття – лютого 2023 року. Жінка розповіла, якщо в стоматологів є ротація, то асистентів бракує. Без вихідних Тетяна вже 2 місяці.
"Морально людина звикає, але дивитися на цих хлопців, які засинають під час процедури, які приходять втомлені, які приходять і просять вибачення за свій зовнішній вигляд, бо вони не встигли заскочити додому переодягнутися, помитися, відпочити", — сказала Тетяна Жукова.
Стоматологиня Олеся Пришляк розповіла, пересувний стоматологічний кабінет оснащений усім необхідним обладнанням.
"В нас тут є стоматологічна установка, все для лікування карієсу, є рентген-апарат, все для хірургії. Тут також є для замочування. Все стерилізується, все стерильно. Це нам дозволяє виконувати всі види стоматологічних послуг, крім ортопедії".
Над видаленням зубів і складними випадками у виїзній стоматології працює хірург зі Львова Ігор. "Видаляємо зубчики, які вже не вдається пролікувати. На превеликий жаль, але, враховуючи те, що у військових немає стільки часу доглядати за зубами, видалення – це дуже часте явище. Стреси, переохолодження, недостатня гігієна", — розповів стоматолог-хірург.
Вперше до Краматорська приїхав Владислав Тихий із Бережан. Нещодавно хлопець завершив інтернатуру. "Хочеться допомогти, навчитися і вдосконалюватися", — сказав стоматолог Владислав Тихий. В автомобілі – прапори з підписами та побажаннями від бійців, а також сувеніри, які військові приносять медикам у подарунок.
"В нас навіть є іменний прапор. Брати Бабини – Степан і Володимир, зробили нам подарунок, зробили нам такий прапор, на якому розписуються всі лікарі. Наша назва походить від танків "Leopard", на той час ми дуже чекали їх і наближали їхнє поступлення й назвали наш ПСК "LeoDent".
На виїзді команда стоматологів працює тиждень, далі – ротація.
"Ми сьогодні вже працюємо шостий день. За весь час нашої роботи ми прийняли 50 людей. Трошки важко було працювати, бо холодно. Один день був дуже важким, бо ми працювали з самого ранку – 8:00 до 21:30. За весь час були різні випадки – від простого карієсу та гігієни до видалення вісімок, пульпітів, періодонтит, це було найважче. Перепади напруги, з цим також є проблеми. Ми трошки й самі ремонтуємо і лікуємо, розбираємо педальки, було і таке в нас, і установку також розбирали один раз самі", — розповіла Олеся Пришляк.
Виїзну стоматологію закупив і обладнав благодійний фонд "Центр Спасіння Життя", розповідає начальник медичної служби фонду Павло Потіхонченко. За його словами, працюють від початку повномасштабної війни. Зуби військовослужбовцям лікують безкоштовно, у вільний час також приймають і цивільних.
"Займаємося евакуацією поранених військовослужбовців і цивільного населення, а також гуманітарною допомогою та всіма видами медичної. До прикладу, ті ж стоматологи. Ми розпочинали з декількох автомобілів, була суто евакуація стабільних. Потім ми зрозуміли, що потрібно підвищувати рівень. З’явилися автомобілі швидкої медичної допомоги з апаратурою, зі спеціалістами, лікарями, фельдшерами. Загалом працюємо на Донецькому та Запорізькому напрямку, але виїжджаємо й на інші – Харківський, Сумський, тобто по всій Україні працюємо. В середньому в нас працює від 10 автомобілів різного класу. У місяць приблизно ми робимо триста рейсів, вивозимо більше тисячі поранених, враховуючи військовослужбовців і цивільних", — сказав Павло Потіхонченко.