Сьогодні, 29 вересня, у День пам’яті жертв Голокосту біля пам’ятного знака в селі Петриків Великоберезовицької громади на Тернопільщині вшанували 83-ті роковини від початку масових розстрілів у Бабиному Яру.
Про це розповів Суспільному член єврейської громади Тернополя Сергій Вакштейн.
За його словами, до підніжжя пам’ятника поклали квіти й каміння та запалили свічки. Розпочали вшанування з молитви.
Спершу на івриті, а потім українською мовою її зачитав Сергій Вакштейн:
"Володарю милосердний, що живе високо. Дай знайти спокій, який приготований під крилами Шехіни на шаблях святих і чистих, що промениться сяйвом небосхилу душам шести мільйонів євреїв у Європі, які руками німецьких вбивць було вбито".
Вшанувати жертв розстрілів у Бабиному Яру прийшла тернополянка Світлана Любий. Її чоловік помер 13 років тому. Він зазнав нацистських переслідувань.
"Він мав свій номер "клеймс конференс", і мама мала. То так, як колись у концтаборі мали номер. Він помер 2011 року. А в січні 2012 року з Німеччини нам прийшло підтвердження, що він перебував у ґетто і мав би отримувати німецьку допомогу. Я їм відписала, що дякую, що вони пам’ятають, але, на жаль, його вже нема. Приходжу сюди, бо поважаю всі народи. Свята земля і ми всі походимо звідти. Бог казав, що нічого не треба, тільки любові. А того нема", — сказала Світлана Любий.
Після покладання квітів до пам’ятного знака член єврейської громади Тернополя Володимир Глязер поставив туди каміння.
"Це в пам’ять про захоронених родичів кладуть камінці. Я цю традицію знаю, але треба буде ще більше з’ясувати, чому так", — зазначив Володимир Глязер.
Також під час вшанування запалили шість лампадок.
"Шість запалених свічок символізують шість мільйонів євреїв, які загинули під час Другої світової війни. Такі місця, як Бабин Яр, є в кожному місті. На цьому місці були страчені євреї в 1943 році. Це було, як казали німці, остаточне знищення єврейського населення на цій території. Таких місць по області дуже багато", — розповів Сергій Вакштейн.