У селі Озерна, що на Тернопільщині, громада вирішила відкрити реабілітаційний центр для військових. Завершити проєкт не можуть, бо отримали листа від Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області про те, що це недоцільне використання коштів.
Про це Суспільному розповів виконувач обов’язків голови громади Назар Романів.
За його словами, в обласній військовій адміністрації пообіцяли підтримати проєкт. В управлінні стратегічних розслідувань ситуацію наразі не коментують.
На базі комунального підприємства "Медичний реабілітаційний центр "Озернянський" громада вирішила створити Центр для фізичної та психологічної реабілітації ветеранів війни.
"Основний напрямок — це реабілітація військових. Це ортореабілітація і психореабілітація. Їх адаптація до життя після війни, психологічне розвантаження, психологічна підтримка, а також, коли є втрата кінцівок. Навчання їх жити з протезами, користуватися, відновлювати свою рухову діяльність", — сказав виконувач обов’язків головного лікаря медзакладу Андрій Польний.
Він розповів, що планують зробити два корпуси:
"Основний корпус буде для проживання і надання медичних послуг. В іншому корпусі зараз проводяться ремонти. В цьому приміщенні буде відбуватися процес відновлення хлопців після травм, створимо спортивні зали, кабінети лікарів-реабілітологів, ортотерапевтів, які будуть проводити різні процедури".
Виконувач обов’язків сільського голови Назар Романів говорить, що у громаді є близько 200 ветеранів, більшість з них потребують реабілітації.
"На сесії Озернянської сільської ради від 7 березня 2024 року №2250 було прийнято рішення про розробку проєктно-кошторисної документації щодо проведення капітального ремонту приміщень некомерційного комунального підприємства "Медичний реабілітаційний центр "Озернянський".
"На наступному пленарному засіданні ради від 26 березня було виділено кошти у сумі 150 тисяч на розробку проєктно-кошторисної документації і експертизи. І тоді, коли вже була розроблена документація, 12 липня цього року було затверджено проєктно-кошторисну документацію і виділено кошти в сумі вісім з половиною мільйонів на проведення капітального ремонту. Але проте всіх коштів зараз недостатньо, оскільки проєктна документація розрахована на 11 мільйонів 400 тисяч гривень. Ми ще шукаємо інші варіанти, тобто якихось донорів, щоб дофінансувати даний проєкт і реалізувати його", — говорить Назар Романів.
Голова обласної профспілки учасників бойових дій та військовослужбовців Євген Степанов розповів, до створення реабілітаційного центру для військовослужбовців долучилися 29 ветеранських організацій області. Щоб реалізувати проєкт, знайшли благодійників.
"Ми анонсували утворення цієї реабілітаційної лікарні на всіх форумах, які ми проводили. Це було на Раді ветеранів при ОВА. Ніхто не захотів нас слухати. На міжнародному форумі ветеранів "Шлях додому", де в нас цьому була присвячена ціла медична панель, в нас були присутні представники іноземних компаній, які кажуть, давайте, починайте, а ми забезпечимо вас обладнанням, забезпечимо вас всім необхідним".
"З Червоним Хрестом в нас була зустріч, регіональний представник був в цій лікарні, пройшовся по кожному кабінету, склав список, що необхідно. Додатково в нас ще були розмови з директором нашої академії щодо того, як нам забезпечити професійними лікарями-реабілітологами. Починаємо з-поміж військових створювати спеціалістів, які могли б допомогти в реабілітації", — повідомив Євген Степанов.
Ортопед-травматолог обласної клінічної лікарні Сергій Гаріян сказав, що ветерани війни потребують не тільки фізичної, а й постійної психологічної реабілітації.
"Щотижня у нас є військовослужбовці з важкими пораненнями. Домінуючі поранення – це важкі пошкодження кінцівок. Маса наших закладів зараз працює на те, щоб реалізовувати якісь хірургічні завдання, які стоять перед нами, так і реабілітаційні. Ми виконуємо операції, реабілітуємо, виконуємо ранню реабілітацію. Коли цей процес зупиняється, часто ми бачимо цих пацієнтів у віддаленому періоді, через рік, через два, втраченими, бо їм ще була потрібна додаткова психологічна реабілітація".
Після того, як сільська рада прийняла рішення влаштувати на базі місцевого медичного закладу реабілітаційний центр для військових ветеранів, виділила на це кошти з бюджету громади та провела тендер на капітальний ремонт приміщень, управління стратегічних розслідувань в області надіслало листа про "недоцільність" відкриття такого закладу та запропонувало переглянути закупівлю.
"Лист був від управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області, щоб ми переглянули доцільність проведеної закупівлі. Але ми вважаємо, що ми закону не порушили, оскільки дана закупівля йде, і в постанові Кабміну 590, реабілітація є одним з пріоритетних напрямків видатків. Кошти, які ми спрямували на реалізацію даного проєкту є вільними. Вони переходили вільним залишком з 2023 року. Відповідно ми їх спрямували на проведення капітального ремонту, оскільки реабілітація є одним із напрямків, на які можна спрямовувати вільний залишок", — говорить Назар Романів.
Позиція адвокатки
Адвокатка Олена Степанова розповідає, представлятиме інтереси ветеранів у державних та судових органах.
"Вони посилаються на те, що нібито створена робоча група обласної військової адміністрації. З’ясувавши, яка це має бути група, я виявила те, що наша ОВА цю групу розширила. Тобто, Кабінет Міністрів України дійсно дав завдання створити цю групу для контролю за використанням коштів фонду ліквідації наслідків збройної агресії, державного фонду. Наша ОВА вирішила, що вона таким чином буде контролювати видатки всіх бюджетів, не тільки державного, не тільки цього фонду, а й бюджетів всіх місцевих громад". На думку адвоката це є неприпустимим:
"Всі знають, що органи місцевого самоврядування, державної влади, їх посадові особи, відповідно до статті 19 Конституції України, повинні діяти в тих межах, які їм надано законом. Крім того, мною з’ясовано, що управління стратегічних розслідувань не мало права надсилати такий лист, оскільки воно не уповноважене на це навіть його положенням. Це такі юридичні аспекти. Але, є ще й етичні аспекти, що перед тим, як визначити чи ефективна ця закупівля, чи ні, слід було напевне поцікавитися в організаторів закупівлі для чого будуть витрачатися кошти, з якого бюджету ці кошти будуть витрачатися".
"Жодного запиту на сільську раду чи на некомерційне комунальне підприємство, на базі якого буде створено цей реабілітаційний центр, зроблено не було. Я поцікавилася в ОВА щодо того, щоби нам надали протоколи засідань цієї робочої групи. Нам відповідь дали, але жодної копії протоколу не надали. Подібний запит було подано і на управління стратегічних розслідувань. Ми просили надати інформацію, по яких саме закупівлях вони визначили їх неефективними і нецільовими, надати номер закупівлі. Я б могла тоді прослідкувати через, що це за закупівлі. Такої інформації нам не було надано", — говорить адвокатка.
Позиція управління стратегічних розслідувань
В управлінні стратегічних розслідувань в Тернопільській області ситуацію Суспільному поки що не прокоментували.
"Керівництво не може коментувати. Як буде дозвіл департаменту, ми являємося управлінням в Тернопільській області, а є Департамент. Буде дозвіл звідти, ми прокоментуємо", — сказав заступник начальника управління стратегічних розслідувань Олександр Ольховський.
Кореспонденти Суспільного написали до управління стратегічних розслідувань письмовий запит. Також звернулися за коментарем до обласної військовій адміністрації. Там кореспондентів направили до Тернопільської районної військової адміністрації.
"Це хороша ініціатива, вона дуже затребувана, тому що в такій категорії лікувальних закладів у нас є велика потреба, в тому числі в Тернопільському районі. Вони виділили кошти, свої власні, тобто із бюджету громади – 8,5 млн, підготували необхідну документацію, вони на стадії початку ведення будівництва", — говорить начальник районної військової адміністрації Ярослав Матвійчук.
"Це відбувається реконструкція чинного приміщення, тобто лікарні Озернянської громади. В них є необхідна документація для цієї реконструкції і вони фактично на стадії початку цих робіт. Передбачено завершення цих робіт у 2025 році. Після завершення цих робіт вони мають набрати необхідний штат працівників, а це має бути не менше 30 осіб, для того, щоб відкрити там стаціонар на 20 ліжко-місць", — повідомив Ярослав Матвійчук.
12 вересня питання реалізації проєкту реабілітаційного центру для ветеранів війни на території Озернянської сільської ради обговорили на нараді за участю начальника обласної військової адміністрації В’ячеслава Негоди.
"Було запевнено, що обласна адміністрація буде всіляко допомагати нам і громаді у реалізації даного проєкту. Також було сказано, що за нашого звернення, за наших потреб у матеріально-технічному забезпеченні даного закладу також звертатися в адміністрацію і буде надана також допомога у пошуку майбутніх донорів щодо реалізації даного проєкту. Ми зараз готуємо повністю пакет документів для подачі повідомлення про початок будівельних робіт, щоб підрядна організація змогла приступити до виконання даних робіт по реалізації даного проєкту", — розповів Назар Романів.