У Тернополі відбувся суд у справі поховання на "Пантеоні Героїв"

У Тернополі відбувся суд у справі поховання на "Пантеоні Героїв"

Доповнено

У Тернопільському міськрайонному суді відбулося засідання у справі сім’ї Стадників, які не погоджуються встановлювати пам’ятник, передбачений проєктом "Пантеону Героїв". Стадників на засіданні не було, була присутня їхня представниця. Засідання вела суддя Тернопільського міськрайонного суду Ольга Герчаківська.

Це було засідання у справі позивача Олега Стадника. Він вимагає визнати незаконним поховання його сина, загиблого військовослужбовця Віталія Стадника на "Пантеоні Героїв" Микулинецького кладовища. Позовні вимоги оголосила представниця позивача Оксана Притула.

"Ми просимо визнати незаконними дії спеціалізованого комунального підприємства "Ритуальна служба" Тернопільської міської ради щодо визначення розміру земельної ділянки, виділеної під могилу одинарного поховання щодо поховання загиблого Стадника Віталія Олеговича; щодо встановлення надмогильних споруд на земельній ділянці, виділеній під могилу одинарного поховання загиблого Стадника Віталія, щодо вчинення перешкод позивачу та членам його сім’ї при встановленні надмогильних споруд на земельній ділянці. Зобов’язати комунальне підприємство "Ритуальна служба" надати точну інформацію про місце поховання та фактичні розміри земельної ділянки, виділені під могилу одинарного поховання Віталія Стадника; зобов’язати комунальне підприємство не чинити перешкод позивачу та членам його сім’ї у встановленні надмогильної споруди індивідуального замовлення на могилі загиблого Стадника Віталія Олеговича".

Представниця позивача у суді сказала, що поховання Віталія Стадника здійснене з порушенням норм законодавства. Зокрема, за її словами, ширина виділеної ділянки під поховання мала б становити не менш, ніж 1,5 метри, в той час, як ділянка, де похований Віталій Стадник, має ширину не більше, ніж 1 метр 35 сантиметрів. Крім цього, позивач вважає, що має право встановлювати на могилі Віталія Стадника надмогильну споруду індивідуального зразка.

"З моменту видачі свідоцтва про поховання, особа, яка є його пред’явником, є користувачем місця поховання, без згоди якого не можна здійснювати будь-яких дій на виділеній земельній ділянці під поховання загиблого. Пред’явником, вказаним у свідоцтві про поховання, на сьогодні є Стадник Олег Богданович. І він набуває право з наявністю цього свідоцтва встановлювати на могилі надмогильну споруду індивідуального зразка в межах, виділених під поховання", — каже Оксана Притула.

Представник "Ритуальної Служби" Назарій Редьква розповів суду про створення меморіального комплексу "Пантеон Героїв". За його словами, ідею створення пантеону виносили на обговорення родин загиблих.

"Були проведені збори, на яких також безпосередньо був присутній позивач – батько Стадника Віталія — воїна, який загинув і також похований на "Пантеоні Героїв". Збори відбувалися 23 лютого 2023 року, 18 травня 2023 року, а також 15 серпня 2023 року. Абсолютно всі близькі родичі дали згоду на створення такого Пантеону".

Суд у справі Стадників, Тернопільщина, червень 2024
Назарій Редьква. Суспільне Тернопіль

За словами Назарія Редькви, усім родичам загиблих пропонували також альтернативні місця для поховання. Він каже, рішення про затвердження положення "Пантеону Героїв" міська рада прийняла у серпні 2023 року.

"Відповідно до цього положення, проводиться уніфікація всіх пам’ятників військових, які поховані на території кладовища. Ми вважаємо, даний позов містить в собі переважання приватного інтересу над суспільним. Оскільки не може приватний інтерес переважати над рішенням, яке прийняла громада міста Тернополя".

Оксана Притула каже, надмогильну споруду на могилі Віталія Стадника демонтували незаконно.

Стадники, пам'ятник, Пантеон Героїв
Оксана Притула. Суспільне Тернопіль

На суді були присутні 10 родичів загиблих військовослужбовців.

Суддя Ольга Герчаківська просить заслухати третю сторону — родичів загиблих. Мати загиблого військового Тараса Щирби Надія розповіла, що підтримує створення Пантеону з однаковими надмогильними пам’ятниками.

"Я і вся моя родина вважаємо, що наші діти і члени наших родин, які віддали життя на полі бою, які загинули, варті лежати під козацьким хрестом і бути на військовому цвинтарі. Я вважаю, що військові поховання потрібні не тільки для нас, як родин, а для суспільства, для збереження пам’яті", — каже Надія Щирба.

Суд у справі Стадників, Тернопіль, червень 2024
Учасники судового засідання. Суспільне Тернопіль

У суді виступив представник виконавчого комітету Тернопільської міської ради Роман Друзюк.

"Проти позовної заяви заперечую, прошу суд відмовити в її задоволенні. Лише коротко акцентую увагу на тому, що виконавчим комітетом дотримано всі вимоги щодо відведення сектору для почесних поховань".

Свідки позивача на засідання не з’явилися. Тому суддя вирішила, що не буде також допитувати свідків відповідача.

"На наступне засідання, яке буде зараз визначене, запросити свідків зі сторони позивача, зі сторони відповідача і їх заслухати всіх в судовому засіданні в порядку черговості заявлених клопотань".

За словами судді Ольги Герчаківської, наступне засідання має відбутися 19 липня.

Що відомо

У листопаді 2023 року рішення про арешт земельної ділянки, де похований Віталій Стадник, прийняла суддя Збаразького районного суду Галина Щербата.

У розробці проєкту Пантеону Героїв у Тернополі на Микулинецькому кладовищі брала участь Дарця Веретюк. Вона подруга загиблого тернопільського журналіста і захисника, Героя України Віталія Дереха. Дарця Веретюк ініціювала зібрання родин бійців, похованих у Пантеоні.

З проєктом Пантеону Героїв, який затвердила Тернопільська міська рада, не погодилась родина загиблого Віталія Стадника. Вони почали встановлювати на могилі сина гранітні надгробні плити. Тоді міський голова Тернополя Сергій Надал у своєму Телеграм-каналі просив "зупинити облаштування цього поховання, яке має входити у Пантеон Героїв та забрати встановлені плити".

Згодом, а саме 24 жовтня 2023 року о 7 ранку, гранітні плити з могили Віталія Стадника демонтували, оскільки вони були встановлені без погодження із "Ритуальною службою".

9 лютого 2024 року у Пантеоні Героїв стався конфлікт між родиною Стадників з родинами інших загиблих захисників.

Пантеон Героїв у Тернополі розпочали встановлювати у серпні 2023 року. Для цього виділили 0,83 гектара землі на Микулинецькому кладовищі. На це виділили 14 мільйонів гривень із міського бюджету.

Перші пам’ятники військовим у вигляді козацьких хрестів у Пантеоні встановили 9 вересня 2023 року. Станом на цей час від початку повномасштабного вторгнення на Микулинецькому цвинтарі поховали 121 бійця.

Військовослужбовець Віталій Стадник залишив роботу в прокуратурі й долучився до ЗСУ в перші дні повномасштабної війни. Воював у 35 окремій бригаді морської піхоти на Херсонському напрямку. Загинув, вивозячи поранених із поля бою.

На початок