У Тернополі відбувся тренінг з протидії дезінформації

У Тернополі відбувся тренінг з протидії дезінформації

Тренінг з протидії дезінформації, фейки
Тренінг. Суспільне Тернопіль

У Тернополі відбувся безкоштовний тренінг з протидії дезінформації. У ньому взяли участь 30 жінок.

Про це Суспільному повідомила співорганізаторка заходу, програмна менеджерка інтернет-видання "Детектор медіа" Світлана Чернецька.

Головна спікерка тренінгу, співзасновниця інтернет-проєкту "StopFake" Ольга Юркова розповіла учасницям тренінгу, як розпізнавати і боротися з дезінформацією.

"Якщо ви бачите якусь емоційну новину, а вони зустрічаються у соцмережах, ви дуже хочете її поширити, то скажіть собі "Стоп". Це працюють емоції. У нас емоції від природи спрацьовують швидше, ніж логічне мислення. Треба перемкнутися з оцього емоційного режиму на аналітичний. Подивіться ще раз на цю новину і проаналізуйте, чи правда це, чи ні. Найпростіше, що можна зробити — це пошукати інформацію. Чи повідомляли про це якісь авторитетні медіа? Якщо це про якусь подію, то чи вказана там якась конкретна інформація? Якісь імена людей, які є в цій ситуації, місце, де це сталося? Має бути конкретна дата і конкретний час. Бажано, щоб було фото, відеопідтвердження того, що подія дійсно відбулася", — каже Ольга Юркова.

Співзасновниця інтернет-проєкту "StopFake" Ольга Юркова, фейки
Ольга Юркова. Суспільне Тернопіль

За її словами, більшість фейків в сучасному українському інформаційному просторі пов’язані із повномасштабним вторгненням Росії в Україну.

"Це пропаганда воєнного часу, подібна до тої, яка була під час Першої і Другої світових воєн. Під час будь-якої війни супротивнику вигідно підірвати бойовий дух армії і підірвати бажання людей іти в армію. Найбільше фейків зараз мають на меті зірвати процеси мобілізації, бо це ключова річ для того, аби держава могла боронитися. Тому так багато ми зараз бачимо історій про ТЦК, ми бачимо дуже багато історій про якісь проблеми в армії, про те, що всі там гинуть, якийсь негатив про командування, про командирів. Треба розуміти, що ключова мета всіх цих фейків — підірвати нашу волю до опору".

Ольга Юркова, тренінг з протидії дезінформації, фейки
Ольга Юркова. Суспільне Тернопіль

Ольга Юркова розповідає, зараз для створення фейків пропагандисти використовують штучний інтелект:

"Спеціальні програми пишуть тексти, створюють картинки, відео, які в надзвичайно великому масштабі поширюються соцмережами. Пропагандисти беруть якусь зернину правдивої інформації і навколо неї розказують дуже багато неправди. Наприклад, був фейк про те, що музиканти Київського симфонічного оркестру втекли з України. Такий фейк може одразу спровокувати обурення, адже пропаганда нав’язала суспільству певну ворожість між тими, хто служить і тими, хто не служить. І цей фейк якраз підігріває цю ворожість. Насправді це були закордонні гастролі, абсолютно офіційні і легальні".

Тренінг з протидії дезінформації, фейки
Учасники тренінгу. Суспільне Тернопіль

На тренінг прийшла голова громадської організації "Я зможу" Іванна Хоміцька.

"Така тема зараз дуже на часі. Дуже багато є негативної інформації, яка підхоплюється людьми і несе шкідливий меседж. Сьогодні я більш поглиблено вивчила, які є види дезінформації, як вона впливає на людей. З фейками вже зустрічалася. Деякі розрізняю одразу, а деякі часто сприймаю, як напівправду. Коли бачу підозрілу інформацію, порівнюю її з тим, що знала раніше і критичне мислення вмикаю. Думаю, що може, а що не може бути в нашій реальності".

Голова громадської організації "Я зможу" Іванна Хоміцька
Іванна Хоміцька. Суспільне Тернопіль

Людмила Рижевська – голова одного з об’єднань співвласників багатоквартирного будинку Тернополя. Жінка розповідає, на своїй посаді також зустрічалася із фейками.

"Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну з’явилися фейки ВПО. Про те, що ніби вони квартири розмальовують, пишуть по стінах, вмикають газові колонки, руйнують житло. Я, як голова ОСББ, зіткнулася із зовсім іншою ситуацією. Позитивно можу охарактеризувати тих людей, які проживали в нас, або продовжують проживати. А дописи у соцмережах із тисячами поширень закликали: "Не здавайте їм квартири, не допомагайте їм".

Людмила Рижевська, фейки, дезінформація
Людмила Рижевська. Суспільне Тернопіль

Тренінг організували громадські організації "Детектор медіа" і "Асоціація інформаційної та цифрової освіти". Про це розповіла учасниця громадської організації "Детектор медіа" Світлана Чернецька. За її словами, тренінг проводять під час проєкту "Жіноча академія".

"Такий захід вже відбувся вчора в Хмельницькому. І буде в Луцьку і в Києві також найближчим часом. Програма взагалі складається з трьох частин. Це вебінари з протидії дезінформації, офлайн-заходи з протидії дезінформації. І потім третя частина — це проєкти, які мають втілити наші жінки, які проходять навчання. Ми відберемо п’ять найкращих з усієї України і надамо їм фінансування на втілення цих проєктів. Це мають бути обов’язково проєкти з протидії дезінформації. Це може бути серія публікацій в соцмережах. Це можуть бути, наприклад, плакати на вулицях. Це може бути виставка. Це можуть бути освітні заходи для певної аудиторії або якісь навчальні проєкти".

Учасниця громадської організації "Детектор медіа" Світлана Чернецька, фейки
Світлана Чернецька. Суспільне Тернопіль

Як повідомила Світлана Чернецька, стипендії для 5 найкращих проєктів фінансує американська організація Національний демократичний інститут. На кожен з них виділили 2 тисячі доларів.

Фейки, тренінг з протидії дезінформації
Тренінг з протидії дезінформації. Суспільне Тернопіль

На початок