Заборгованість за "зеленим" тарифом: ДП "Гарантований покупець" прокоментувало

Заборгованість за "зеленим" тарифом: ДП "Гарантований покупець" прокоментувало

Ексклюзивно
вітряки
Вітрова електростанція. Суспільне Тернопіль

Державне підприємство "Гарантований покупець" відповіло на інформаційний запит Суспільного щодо стану розрахунків з виробниками енергії з відновлюваних джерел за "зеленим" тарифом.

Про проблему

Нагадаємо, компанія з Тернопільщини виробляє електроенергію за допомогою вітрових електростанцій. Два вітряки товариства на рік можуть забезпечити електроенергією 2300 домогосподарств. З 2018 року компанія почала працювати за "зеленим" тарифом, однак нині вийшла з нього, бо вже 5 років не отримує грошей за продану електроенергію, розповідає директор компанії Владислав Авдєєнко. За його словами, заборгованість перевищує 30 мільйонів гривень.

Олексій Оржель, який був міністром енергетики в 2019-2020 роках, пояснив — заборгованість перед виробниками електроенергії, зокрема вітрогенерації, існує через незбалансованість "зеленого" тарифу та ціною електроенергії для споживача.

"Якщо говорити про борги перед виробниками з відновлювальних джерел енергії, зокрема вітрогенерації, то ця проблема існує впродовж багатьох років. Почалася вона в 2020 році. Якщо повернутися в той період, то рівні "зелених" тарифів і швидкість введення нових об’єктів генерації були досить високими. Баланс між ціною за "зелений" тариф і ціною для споживача (а в нас є бізнес-споживач, є споживач побутовий, ми завжди знаємо, наскільки важко збалансувати ці тарифи, і тарифи для споживачів завжди в нас є політичним питанням) порушився. Тому сталося так, що "Гарантований покупець", який зобов’язаний викуповувати електричну енергію, був недофінансований через тариф "Укренерго". Тобто різниця між продажом на ринку електричної енергії "Гарантованим покупцем" і рівнем "зеленого" тарифу має покриватися за рахунок відповідних, включених у тарифи "Укренерго", витрат".

За його словами, регулятор не включає ці витрати.

"Потім були певні зміни в законодавстві і було вирішено, що до 20% цих витрат мають бути включені в бюджет України, відповідно завжди так стається, що "Гарантований покупець" не може повністю покрити рівень "зеленого" тарифу і борги, здебільшого, зростають. Іноді якось закривають борги попередніх періодів, але якщо говорити загалом за тенденцію, тариф "Укренерго", зважаючи на необхідність забезпечення різниці між ринковою ціною і "зеленим" тарифом, завжди є незбалансованим. Це фактор, чому виникають ці борги".

Відповідь на інформаційний запит

Коремпонденти Суспільного надіслали запит до державного підприємства "Гарантований покупець" із низкою запитань і отримали відповідь.

Яка ситуація із заборгованістю за "зеленим тарифом" перед виробниками енергії з відновлюваних джерел, в цілому? "Станом на 17.06.2024 заборгованість ДП "Гарантований покупець" (далі — Підприємство) перед виробниками за "зеленим" тарифом становить близько 28,9 млрд. грн".

Яка сума боргів і який відсоток – це заборгованість перед виробниками вітрової електроенергії?

"Заборгованість Підприємства перед виробниками з вітрової енергії становить близько 2,4 млрд. грн, що складає 8,3% від загальної суми боргу". Чому виникає ця заборгованість і які шляхи вирішення цієї проблеми?

"Наявна натепер заборгованість перед виробниками за "зеленим" тарифом є наслідком недотримання НЕК "УКРЕНЕРГО" умов виконання фінансових зобов’язань, порушення термінів здійснення авансових платежів та остаточного розрахунку за послугу із забезпечення збільшення виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії (далі — Послуга), як то передбачено Порядком купівлі гарантованим покупцем електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 26.04.2019 № 641 (зі змінами)".

Яка сума виплат виробникам з відновлювальних джерел енергії цього року? Який загальний рівень розрахунку у відсотках?

  • "Станом на 17.06.2024 рівень розрахунків НЕК "УКРЕНЕРГО" з Підприємством за Послугу 2021 року складає – 94,8%, за 2022 року – 26,2%, за 2023 рік – 79,2% та за січень – одну декаду 2024 року – 41,0%, загальний розмір заборгованості становить близько 22,6 млрд. грн. Крім того, на сьогодні перед Підприємством існує заборгованість виробників за «зеленим» тарифом з оплати частки вартості врегулювання небалансу електричної енергії балансуючої групи гарантованого покупця, яка відшкодовується учасником балансуючої групи - тобто самим виробником за "зеленим" тарифом. Розмір цієї заборгованості становить близько 4,4 млрд. грн".
  • "Підприємством впродовж 2024 року сплачено виробникам за «зеленим» тарифом близько 28,2 млрд.грн, з яких 13,8 млрд.грн за електричну енергію 2024 року. Рівень розрахунків Підприємства за електричну енергію за 2019 – 2020 рік – 100%, за 2021 рік – 99,2%, за 2022 рік – 59,8%, за 2023 рік – 89,2% та за 2024 рік – 62,5%. За перші 5 місяців та першу декаду червня 2024 року Підприємство придбало у виробників за "зеленим" тарифом 3 336,9 ГВт електричної енергії, з якої 143,3 ГВт (або 4,3%) — це електрична енергія вироблена вітровою генерацією".

Чи врегульовуєте цю ситуацію з "Укренерго"?

"Щодо врегулювання ситуації з розрахунками НЕК "УКРЕНЕРГО" слід зазначити, що Підприємство неодноразово зверталося листами до Кабінету Міністрів України, Міністерства енергетики України, НКРЕКП з проханням сприяти у вирішенні ситуації щодо здійснення оплати наявної заборгованості, наголошуючи, що порушення порядку оплати Послуги унеможливлює своєчасні та повні розрахунки державного підприємства з виробниками електроенергії за "зеленим" тарифом".

Чи можливо повністю погасити борг перед виробниками енергії з відновлюваних джерел і чи є прогнози за скільки років це може статися?

"Підприємство матиме можливість розрахуватися з виробниками у разі погашення заборгованості НЕК "УКРЕНЕРГО" за Послугу та ВАД за послуги з відшкодування частки вартості врегулювання небалансів та вартості відхилення".

Також 18 червня на сайті підприємства оприлюднили інформацію щодо розрахунків з виробниками електроенергії.

гарантований покупець
Стан розрахунків з виробниками за "зеленим" тарифом. ДП "Гарантований покупець"

На початок