"Тенденції до зменшення боргів виробникам "зеленої" електроенергії немає": нардеп Кучеренко

"Тенденції до зменшення боргів виробникам "зеленої" електроенергії немає": нардеп Кучеренко

Вітрові електростанції
Вітрові електростанції на Тернопільщині. Суспільне Тернопіль

Тенденції до зменшення боргів перед виробниками "зеленої" електроенергії немає, а ринок енергетики — в глибинній кризі. Під час війни ліберальна ринкова модель енергоринку не працює.

Про це в ефірі "Суспільне. Студія" розповів перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань енергетики Олексій Кучеренко

"Величезний борг, який сьогодні є перед "зеленими", тенденції на скорочення не має, зараз просто тривають поточні розрахунки з виробниками "зеленої" електроенергії, і то з запізненням. Вони й раді, з одного боку, що хоч щось зараз отримують, але, зрозуміло, що ті борги, а там, якщо я не помиляюся, 19 мільярдів, ніхто не розуміє, як їх погасити".

Вітрові електростанції
Перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань енергетики Олексій Кучеренко в ефірі Суспільне. Студія. Суспільне Тернопіль

Перший заступник голови комітету каже, що це може бути пов’язано з підвищенням ціни на світло.

"У мене є така підозра, що частина цих грошей додатково зараз піде в ринок після підвищення ціни на електроенергію. Ми всі з вами після підвищення ціни на світло для населення додатково за рік заплатимо приблизно 50 мільярдів гривень туди в енергоринок. Це дуже непрозора конструкція з величезними проблемами, я б сказав, "чорна" діра. Так ось, частина тих грошей, за моїми прогнозами, піде на погашення старої заборгованості. Я, в першу чергу, хотів би, щоб це пішло на відновлення того, що зруйновано".

За словами Олексія Кучеренка, це питання треба розглянути об’єктивно.

"Якщо на ринку будуть нерозрахунки за старими боргами, то залучити нових інвесторів вкрай важко чи неможливо. Щоб залучати інвесторів приватних на цю розподільну генерацію, на "зелену" генерацію, газову, яка теж визнана "зеленою", то, безумовно, треба показати якусь стабільність в розрахунках, захист інвестицій, гарантії цих розрахунків, гарантії приєднання. Потрібно вирішувати комплексно дуже серйозну проблему. Чи вдасться сьогодні владі швидко це показати, в мене є сумніви".

Нагадаємо, компанія з Тернопільщини виробляє електроенергію за допомогою вітрових електростанцій. Два вітряки товариства на рік можуть забезпечити електроенергією 2300 домогосподарств. З 2018 року компанія почала працювати за "зеленим" тарифом, однак нині вийшла з нього, бо вже 5 років не отримує грошей за продану електроенергію, розповідає директор компанії Владислав Авдєєнко. За його словами, заборгованість перевищує 30 мільйонів гривень. Але, каже, це не єдина проблема, яка заважає підприємству збільшити потужності.

На початок