"Територія заростає бур’янами і немає електрики": в якому стані "Водна арена Тернопіль"

"Територія заростає бур’янами і немає електрики": в якому стані "Водна арена Тернопіль"

Доповнено

Алеї з бур’янами, на тротуарах поросли маки. Такий вигляд мала "Водна арена Тернопіль" на фото голови обласної Фередарції каное Віктора Кузяка. Світлини він опублікував на своїй сторінці у соцмережі. За словами чоловіка, в липні планували провести Національні відбіркові змагання з веслування на байдарках і каное, проте арена не готова до їх проведення.

"Водна арена Тернопіль", червень 2024
Трава і бур'яни на території водної арени, архівні фото Віктор Кузяка. Фото: Віктор Кузяк

"Водна арена Тернопіль", червень 2024
Трава і бур'яни на території водної арени, архівні фото Віктор Кузяка. Фото: Віктор Кузяк

Позиція Віктора Кузяка

Віктор Кузяк розповідає, що веслувальному каналу в Угорщині у місті Сегед, на якому постійно проводять міжнародні змагання, тернопільська водна арена не поступається нічим. Проте зараз тут ростуть бур’яни, а територія повністю відрізана від електрики.

На четвертому поверсі приміщення водної арени знаходиться VIP-ложа для представників Міжнародної федерації і суддівських бригад. Тут Віктор Кузяк показує кабелі на місці, де мала би бути камера фотофінішу.

"Водна арена Тернопіль", червень 2024
"Водна арена Тернопіль". Суспільне Тернопіль

"На веслувальній арені електрика відключена. На щитку працівники "Тернопільобленерго" усе знеструмили. Згідно з проєктом, має бути заведено 150 кіловат електроенергії на весь канал. Тут залишилося тільки з Білої провести кабель, але, на жаль, ніхто цього не робить".

На цьому об’єкті планували провести два чемпіонати світу, каже чоловік. На заваді стали пандемія коронавірусу та війна. Три роки тому організували чемпіонат України серед ветеранів, а минулого року обласна Федерація каное провела Відкритий чемпіонат області. Тоді, щоб підготувати арену до змагань, залучили спонсорів, каже Віктор Кузяк.

"Ми обкошували територію, її привели до більш-менш пристойного стану. Люди працювали цілий тиждень, навели порядок".

Берегова лінія вздовж каналу належить обласному центру, решта території — Білецькій сільській раді, — каже Віктор Кузяк. За його словами, довжина каналу — 1,5 кілометра. Глядацькі трибуни розраховані на 1 тисячу місць.

"Тут унікальне розташування каналу, адже в Тернополі роза вітрів така, що на каналі може бути або зустрічний, або попутній вітер. Тому учасники змагань практично всі в рівних умовах. Веслування на байдарках і каное, канополо одне, друге".

За словами Віктора Кузяка, на території водної арени мав бути готель, ресторан і конференц-зал, а ще масажні кабінети та медичний центр.

"Водна арена Тернопіль" — це комерційний великий спортивний об’єкт, який би міг бути центром підготовки Національної збірної команди з веслування на байдарках і каное".

"Водна арена Тернопіль", червень 2024
Віктор Кузяк показує проєкт "Водної арени Тернопіль". Суспільне Тернопіль

"Водна арена Тернопіль", червень 2024
Віктор Кузяк показує проєкт "Водної арени Тернопіль". Суспільне Тернопіль

За словами чоловіка, водна арена будувалася за програмою Державного фонду регіонального розвитку. Тоді Віктор Кузяк був керівником управління капітального будівництва облдержадміністрації.

"У 2017, 2018, 2019 роках велося інтенсивне будівництво цього каналу, приїжджала Міжнародна федерація веслування на байдарках і каное (ICF), яка високо оцінила. Це об’єкт моєї мрії, моєї ініціативи і я його втілював у життя. Тому я дуже переймаюся ходом подій, які відбуваються на цьому каналі. Канал з кожним місяцем занепадає і має дуже поганий стан".

"Водна арена Тернопіль", червень 2024"
Віктор Кузяк. Суспільне Тернопіль

Три роки тому на водній арені побував президент України Володимир Зеленський. Тоді завершили перший етап будівництва.

"Загалом проєкт на веслувальний канал був в межах 130-ти мільйонів гривень. Це вже після коригування. Попередній етап був розрахований на 50 мільйонів. Його було виконано, хоча не до кінця. По документах він зданий, дві черги зданих, але немає ні світла, ні вентиляції, ні протипожежної безпеки не використано, ні вентиляції немає, ні каналізації немає", — говорить Віктор Кузяк.

"Водна арена Тернопіль", червень 2024
Приміщення водної арени без світла та інших комунікацій. Суспільне Тернопіль

Віктор Кузяк каже, об’єкт мали б передати на баланс Тернопільської міської ради.

Що кажуть в Тернопільській міськраді

Як повідомила речниця міськради Мар’яна Зварич, місто справді співфінансувало будівництво. За її словами, водна арена все ще на балансі департаменту капітального будівництва обласної військової адміністрації. Кореспонденти Суспільного надіслали інформаційний запит до міської ради щодо детальнішої інформації про співфінансування будівництва водної арени.

У департаменті Тернопільської ОВА Суспільному ситуації поки не прокоментували. Кореспонденти Суспільного надіслали туди інформаційний запит.

Що кажуть спортсмени

Багаторазова чемпіонка України та призерка міжнародних змагань з веслування на байдарках з Тернополя Дарія Довбня у веслувальному спорті 7 років. Вона вправляється у веслуванні на гребному каналі. Дівчина каже, коли збудували водну арену, розраховувала, що зможе тренуватися тут.

"Я дуже розраховувала на те, що її побудують і тут в нас будуть приймати і чемпіонати України, і чемпіонати Європи, й світу. Бо в нас така роза вітрів, що дозволяє проводити змагання. Тут вітер або попутній завжди, або трошки зустрічний і це дуже зручно для нас, спортсменів. Водна арену ми поки не можемо використовувати, бо поки тут немає всіх умов, яких ми потребуємо".

Дарія Довбня
Дарія Довбня. Суспільне Тернопіль

Тренерка з веслування Анастасія Гикава розповіла, які умови потрібні для професійних веслувальників.

"Для збірних команд потрібна більш розвинена інфраструктура, банально, хороша їдальня, готель, де можуть розміщуватися більше 100 осіб, дорога, велика арена для того, щоб розміщувати човни, моторні човни, весла, роздягальні, душ. Їм потрібні більш професійні умови".

Анастасія Гикава, тренерка
Анастасія Гикава. Суспільне Тернопіль

Із запитом про ситуацію з "Водною ареною Тернопіль" кореспонденти також звернулися у Державний фонд регіонального розвитку.

На початок