"Зливний дощ, якого не витримав проєкт": коментарі щодо обваленої частини мосту в Струсові

"Зливний дощ, якого не витримав проєкт": коментарі щодо обваленої частини мосту в Струсові

У селі Струсів Микулинецької громади на Тернопільщині через негоду обвалилася частина мосту. Кореспонденти Суспільного дізнавалися, чому не витримала зливи щойно відремонтована конструкція.

За словами начальник відділу служби відновлення та розвитку інфраструктури області Олега Куцого, міст ремонтували протягом 2020-2023 років. На це з держбюджету спрямували 82,7 мільйона гривень.

Міст у Струсові, наслідки негоди
Міст у середу, наступного дня після негоди, не перекривали. Суспільне Тернопіль

Кореспонденти Суспільного повідомляють, що станом на середу, 12 червня, міст був не перекритий, але рух транспорту в обидва боки відбувався почергово. Працівники підприємства, які здійснювали ремонт, ситуацію не коментували.

Суспільне поспілкувалося з місцевим жителем Романом Бараном, якому потоком води з моста замулило частину городу.

Міст у Струсові, наслідки негоди
Роман Баран, житель села Струсів. Суспільне Тернопіль

"Учора пішов дощ. Справжній зливний дощ, якого не витримала оця дорога, весь оцей проєкт. Чому він не витримав? Забило каналізацію. Зі всього бетонного муру ринув водоспад. Одну сотку городу залило. Надіюся, що компенсують. Ми говорили з ними, що вони повинні це зробити, то пообіцяли компенсувати. Якщо взяти: оранка, міндобриво, посадка і так далі, то приблизно має бути півтори тисячі гривень".

Міст у Струсові, наслідки негоди
Підтоплений город Романа Барана. Суспільне Тернопіль

Чому злива пошкодила міст, кореспонденти Суспільного запитали в Олега Куцого.

"11 червня внаслідок проливних дощів було пошкоджено земельне полотно на мосту автомобільної дороги М-18 Івано-Франківськ-Бучач-Тернопіль. Зруйнувалося пішохідне огородження й тротуар. Це сталося у зв'язку з інтенсивними опадами, адже вчора за три години випала тижнева кількість опадів. Це все відбулося через те, що з земельних угідь багато сміття потрапляє на дорогу, тому водостічні системи не справляються з пропуском води".

Міст у Струсові, наслідки негоди
Олег Куций, начальник відділу служби відновлення інфраструктури в області. Суспільне Тернопіль

За словами Олега Куцого, на сьогодні, 12 червня, був запланований виїзд комісії в складі представників служби відновлення, незалежного технагляду та проєктної організації для ухвалення певних проєктних рішень, щоб уникнути таких ситуацій надалі.

Міст у Струсові, наслідки негоди
Ремонт частини мосту, яка обвалилася через зливу. Суспільне Тернопіль

Начальник відділу служби відновлення інфраструктури розповів, що міст ремонтували чотири роки. В експлуатацію його досі не здали.

"Основні роботи завершили, але проєкт ще коригували й на сьогодні проводять роботи. Після завершення всіх робіт, передбачених проєктно-кошторисною документацією, цей міст введуть в експлуатацію".

Міст у Струсові, наслідки негоди
Робітники укріплюють стіну моста. Суспільне Тернопіль

Скільки буде коштувати новий ремонт, наразі невідомо, говорить Олег Куций. Збитки має відшкодувати підрядник — товариство з обмеженою відповідальністю "Глобал Білд Інжиніринг". Зв’язатися з підрядником Суспільному не вдалося.

Кореспонденти також зателефонували до адміністрації підприємства, яке працювало над проєктом моста. Там відповіли, що поки що ситуацію не коментуватимуть. В об’єднанні, яке проводило незалежний технічний нагляд за ремонтом, сказали перетелефонувати завтра, у четвер.

Під час грози 11 червня по області випало від 9 до 18 міліметрів дощу, розповіла синоптикиня обласного гідрометеоцентру Оксана Озимків.

Міст у Струсові, наслідки негоди
Оксана Озимків, синоптикиня обласного гідрометеоцентру. Суспільне Тернопіль

"За даними наших чотирьох метеорологічних станцій (у Кременці, Тернополі, Бережанах та Чорткові) за вчорашній день та сьогоднішню ніч випало від 9 до 18 мм дощу. Якщо прирівнювати ці міліметри до середньої місячної норми червня — 81 мм, то випало від 11 до 24 відсотків місячної норми. За даними тернопільської станції, ми мали 18 мм опадів, що становить 24% від місячної норми".

На двох гідропостах теж випало опадів понад норму.

"На річках Коропець і Стрипа кількість опадів була більшою, випало від 36 до 48 мм. За кількістю це належить до стихійного метеорологічного явища. На цей час фронт уже минув. Тиск в атмосфері починає рости. За даними наших синоптиків, до кінця робочого тижня ще очікуємо короткочасні грозові дощі. Думаємо, що такої інтенсивності, яка була минулої доби, не буде. Ще атмосфера не стійка, тому це спричинить короткочасні дощі в четвер та п’ятницю".

Голова Микулинецької громади Іван Слободян прокоментував, чи завдала ще шкоди громаді вчорашня злива.

Міст у Струсові, наслідки негоди
Іван Слободян, голова Микулинецької територіальної громади. Суспільне Тернопіль

"Тільки цей міст, більше збитків, які б десь могли бути зафіксовані, ніби немає. Може було, що в когось город замулило. В будь-якому разі, звернення від старостів, а вони сьогодні в мене були, від жителів громади не надходили".

Нагадаємо, вчора ввечері, 11 червня, злива підтопила міст у селі Струсів. Рятувальники, які прибули до місця події, очистили стічні канали.

У той же вечір працівники пожежно-рятувальної служби виїхали на виклик в село Жеребки Підволочиської територіальної громади. Там через негоду і засмічення струмка підтопило два приватні домогосподарства.

На початок